شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با عقب‌نشینی 15 هزار و 397 واحد روبه‌رو شد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس اوراق بهادار تهران امروز روند رو به کاهش به خود گرفته، به گونه‌ای که در پایان معاملات با کاهش 15 هزار و 397 واحد به رقم یک میلیون و 523 هزار و 86 واحد رسید.
همچنین شاخص کل با معیار هموزن با کاهش 4 هزار و 256 واحد به رقم 476 هزار و 351 واحد رسید.
ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 6 میلیون و 103 هزار میلیارد تومان رسید.
معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از 9.9 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 1.2 میلیون نوبت معامله و به ارزش 8 هزار و 32 میلیارد تومان داد و ستد کردند.
اگر ارزش معاملات فرابورس که امروز بیش از 13 هزار و 730 میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم، ارزش معاملات دو بازار امروز از 21ه زار و 700 میلیارد تومان فراتر رفت.
امروز همه شاخص‌های بورس قرمز بودند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت در بورس با معیار وزنی ـ ارزشی یک درصد کاهش یافتند و این دو شاخص با معیار هموزن 0.91 درصد افت کردند.
همچنین شاخص آزاد شناور یک درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس 1.4 درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس فقط 0.48 درصد کاهش یافت که این نشان می‌دهد بیشتر فروشندگان سهام افراد خرد و حقیقی بوده و خریداران شرکت‌ها و حقوقی‌ها بوده‌اند.
امروز نماد میدکو مربوط به هلدینگ معدنی خاورمیانه بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشته به خاطر اینکه بعد از برگزاری مجمع و تقسیم سود باز شده و نمادهای فولاد مبارکه، ملی مس، چادرملو، گسترش نفت و گاز پارسیان، سرمایه‌گذاری غدیر و صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس به ترتیبت بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند.
در فرابورس ایران شاخص کل امروز با 99 واحد عقب‌نشینی به رقم 22 هزار و 665 واحد رسید.
ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران بیش از یک میلیون و 237 هزار میلیارد تومان شد.
معامله‌گران امروز در فرابورس بیش از 3.7 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 875 هزار نوبت معامله و به ارزش 13 هزار و 730میلیارد تومان داد و ستد کردند.
امروز نمادهای بیمه پاسارگاد و سرمایه‌گذاری صبا تأمین بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.
در جهت دیگر نمادهای پلیمر آریا ساسول، ذوب‌آهن، فولاد هرمزگان، فرابورس و سرمایه‌گذاری مای سپهر صادرات بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.
فردا عرضه اولیه فولاد جهان و کیمیا تک در بورس و فرابورس انجام می‌شود اما امروز شاخص کل با کاهش قابل توجهی روبه‌رو شده است.
سرمایه‌گذاری در بورس باید از محل پس‌انداز و در یک چشم‌انداز بلندمدت باشد و با انتخاب یک پرتفوی متنوع میزان ریسک و زیان کاهش و میزان بازدهی افزایش پیدا کند.
انتهای پیام/ب

source

توسط ecokhabari