دبیرکل فدراسیون صادرات انرژی ایران گفت: حضور پیمانکاران ایرانی در پروژه های انرژی عراق مستلزم حضور پیمانکاران ایرانی در وندورلیست وزارت نفت عراق است که این اقدام مهم تاکنون انجام نشده است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اتاق بازرگانی تهران، حمیدرضا صالحی اظهار داشت: به‌رغم حضور مستمر ایران در برقراری امنیت عراق طی سال‌های اخیر و شکل‌گیری برخی همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور، حضور رئیس‌جمهور ایران در اجلاس اخیر بغداد می‌توانست سرانجام روشنی برای نقش‌آفرینی پیمانکاران ایرانی در بازار انرژی عراق داشته باشد که متأسفانه این اتفاق رخ نداد.
دبیرکل فدراسیون صادرات انرژی ایران افزود: دولت‌ها در ایران، تمایل و باوری به حضور شرکت‌ها در بازارهای هدف منطقه و دیگر نقاط جهان ندارند. اگر رویه و استراتژی دولت در ایران اصلاح نشود، بازار بزرگ انرژی عراق را از دست خواهیم داد در حالی که دیگر کشورها در بالاترین سطح سیاسی به حمایت از شرکت‌های خود برای گسترش بازار در عراق به رقابت مشغول هستند.
وی ادامه داد: شرکت فرانسوی توتال اخیراً برای اجرای چهار پروژه بزرگ نفتی قراردادی با دولت عراق امضا کرده و می‌تواند اجرای پروژه‌های مورد توافق در این قرارداد را به شرکت‌های ایرانی به عنوان پیمانکار دوم واگذار کند، با این حال شرط اولیه این است که پیمانکاران ایران در وندورلیست وزارت نفت عراق جایگاه داشته باشند که این نیز به تلاش وزارت نفت و دولت ایران برای مذاکره با دولت عراق برمی‌گردد. اتفاقی که متأسفانه تاکنون هیچ‌گاه رخ نداده‌است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari