به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمد علایی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی در این آئین که با حضور فرمانده سپاه امام رضا (ع) و هیئت مدیره گروه راه نو برگزار شد، با اشاره به اینکه سد ارداک با حدود 70 میلیارد تومان اعتبار از منابع ملی در سال 91 به بهره برداری رسید، اظهار کرد: این سد 30 میلیون مترمکعب آب تنظیمی دارد.
وی افزود: منبع آبی که از آورد رودخانه تامین می‌شود حدود 39 میلیون متر مکعب و تامین آب شرب مشهد، تنظیم حقابه کشاورزان و صنعت 14 میلیون متر مکعب است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با بیان اینکه تامین انرژی برای هر کشور یکی از نیازهای پایه‌ای و دغدغه اصلی مدیران است، ادامه داد: ظرفیت تنظیمی(تولیدی) نیروگاه‌ها در کشور 84 هزار مگاوات است که 17 درصد از آن برق‌آبی یا تجدیدپذیر و مابقی، حرارتی است.
علایی بیان کرد: تامین اعتبار تولید یک کیلووات ساعت برق در کشور از جنس تجدیدپذیر 710 یورو، از جنس گازی 300 یورو و سیکل ترکیبی 600 یورو است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه در گذشته یکی از مشکلات اصلی در این سد، خروجی آب پر انرژی بود، گفت: این آب‌های اضافی باعث تخریب پایین دست می‌شد که با افتتاحیه نیروگاه برق‌آبی، انرژی آب مهار و هدایت شده و این مقدار آب از بخش کشاورزی باعث تولید 200 کیلووات برق می‌شود.
علایی ادامه داد: اگر آب از بخش شرب و بهداشت مشهد  نیز وارد این مجموعه شود 250 کیلووات انرژی اضافه خواهد شد که مجموعا 450 کیلووات ظرفیت این نیروگاه می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی با بیان اینکه مدت زمان اخذ مجوز اینگونه طرح‌ها باید در حداقل زمان ممکن صادر شود، گفت: توسعه جز به جز صورت می‌گیرد، مدیران و کارشناسان اجرایی باید با حل مسایل مهم به اشتغال و تولید کمک کنند.
انتهای پیام/

source

توسط ecokhabari