هدف بخش «سایت‌خوان دنیای اقتصاد» گسترش اطلاع‌رسانی است و انتشار این مطلب به معنی تأیید محتوای آن نیست.
به گزارش ایندیپندنت، بر اساس گزارش مجله Ami Magazine، زابولون سیمانتوف، آخرین یهودی در افغانستان، این کشور را ترک کرد.
رسانه‌های اسرائیلی می‌گویند تصاویری به دست آورده‌اند که نشان می‌دهد زبولون سیمینتوف، آخرین شهروند یهودی افغانستان، سرانجام این کشور را ترک کرده و در حال حاضر، در یکی از کشورهای همسایه به سر می‌برد.
زبولون سیمینتوف ۶۲ ساله، پسر یوسف سیمینتوف آخرین یهودی اهل افغانستان بود که از جمع هزاران یهودی افغانستان در کشورش باقی مانده بود و در تنها کنیسه یهودیان افغانستان زندگی می‌کرد.
براساس تصاویری که شبکه کان اسرائیل به دست آورده، زبولون، همراه حدود ۳۰ زن و کودک، پنج روز را با اتوبوس طی کردند و با کمک تیم نجات وی، سرانجام توانستند آخر هفته گذشته از خاک افغانستان خارج شوند.
او پیشتر، در دوران حکومت طالبان در فاصله سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ در افغانستان باقی مانده بود. با حمله آمریکا و در پی سقوط طالبان، زبولون مورد توجه رسانه‌های غربی قرار گرفت.
سخنگوی طالبان، ماه پیش در گفتگویی اعلام کرده بود که زبولون در امان خواهد بود؛ اما هراس اصلی از بمبگذاری‌های انتحاری داعش در افغانستان بود که او را سرانجام متقاعد کرد از افغانستان خارج شود.
گمان می‌رود که او و زنان و کودکان افغانستانی که همراه وی از کشور خارج شده‌اند به آمریکا برده شوند.
در پی خروج آخرین سربازان آمریکایی، فشار بر او برای ترک افغانستان افزایش پیدا کرده بود. زبولون ابتدا پیشنهادها برای خروج از کشور را رد کرده بود، اما سرانجام با این کار موافقت کرد.
هزینه عملیات نجات او را موشه مارگارتن، یک یهودی بسیار متعصب آمریکایی، تامین کرده بود.
در ویدیو منتشر شده از زبولون سیمینتوف، او از روی برگه‌ای به انگلیسی می‌گوید: «موشه مارگارتن، لطفا  و کمک خدا مرا به نیویورک ببر.»
براساس برخی گزارش‌ها، زبولون ابتدا این پیشنهادها را  به دلیل پرونده طلاق همسرش که اکنون در اسرائیل زندگی می‌کند، رد کرده بود.
او نگران بود که دستگاه قضایی اسرائیل با وی برخورد کند و طبق قوانین او را به دلیل خودداری از طلاق همسرش، مجازات کند.
سالها تلاش شد تا به همسر اسرائیلی او کمک شود اما او هنوز هم با طلاق دادن زنش مخالف است. خاخام پینجاس گولدشمیت، خاخام ارشد مسکو در توئیتر نوشت پیشنهاد داده برای اجرای این طلاق به افغانستان برود اما سیمانتوف با آن مخالفت کرده است.
گروه نشریات دنیای اقتصاد


درباره ما
کليه حقوق اين سايت متعلق به روزنامه دنيای اقتصاد بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

source

توسط ecokhabari