رئیس اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه پایداری رابطه سیاسی در گروی توسعه روابط اقتصادی است، گفت: روابط اقتصادی می‌تواند اثرات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ما با کشورهای دیگر را دگرگون کند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اتاق بازرگانی ایران، نخستین نشست هم‌اندیشی وزارت امور خارجه و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به میزبانی حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه، برگزار شد.
در این جلسه غلامحسن شافعی ضمن تشکر از وزیر امور خارجه به خاطر این دعوت، جلسه هم‌اندیشی را اولین ابتکار و جلسه برگزار شده وزارتخانه‌های دولت سیزدهم با بخش خصوصی ذکر کرد و آن را مهم و نشانگر نگاه پررنگ وزارت خارجه به فعالیت‌های بخش خصوصی دانست. همچنین او خواهان تداوم برگزاری متناوب این نشست در ماه‌های آینده شد.
فرصتی برای آزمون و خطا نداریم
رئیس اتاق بازرگانی ایران در این دیدار با بیان اینکه سال‌ها تجربه امیرعبداللهیان در موقعیت‌های مختلف سیاست خارجی انتظارات فعالان اقتصادی را از او بالا برده است، گفت: همه ما اعتقاد داریم که دیگر فرصتی برای آزمون‌وخطا و عدم پاسخ‌گویی در کشور وجود ندارد. حرکت‌های جدید، امیدهای تازه‌ای آفریده و من تصور می‌کنم در سایه دلدادگی واقعی همه دست‌اندرکاران چه بخش خصوصی و چه بخش دولتی می‌توان امکان توفیق داشت.
شافعی ادامه داد: یکی از تفاوت‌های مهم ایران با کشورهای توسعه‌یافته این است که متأسفانه در کشور ما همیشه اقتصاد هزینه سیاست شده درحالی‌که در کشورهای توسعه‌یافته عکس این موضوع حاکم است.
وی خطاب به امیرعبداللهیان گفت: ما امیدواریم حالا که بحث توسعه اقتصادی اولویت کشور است و اقتصاد به‌عنوان مسیر اصلی کشور انتخاب شده است، شما این رابطه نامتعادل را به تعادل برسانید. بسیاری از فعالان اقتصادی ما در بند برخی مسائل سیاسی هستند و گرفتار شده‌اند درحالی‌که در ایجاد این اشکالات هیچ نقشی نداشتند.
فعالان اقتصادی راه عبور از تحریم‌ها را بخوبی می‌شناسند
شافعی تأکید کرد: فعالان اقتصادی نشان دادند که در بدترین شرایط راه عبور از تحریم‌ها را می‌شناسند. ما نمونه‌هایی داریم که فعالان اقتصادی قطعاتی را در اوج تحریم وارد کرده‌اند که اصلاً از راه‌های معمول امکان‌پذیر نبود.
وی با اشاره به ظرفیت خوب اتاق‌های مشترک برای بهره‌برداری‌های اقتصادی گفت: خوشبختانه اتاق‌های مشترک قوی داریم که رابطه خوبی با کشورهای مرتبط با خودشان دارند. ما تصور می‌کنیم راه برون‌رفت از وضعیت فعلی و راه توسعه سیاست خارجی وجود دارد.
شافعی خطاب به وزیر امور خارجه گفت: حتماً شما هم به این قضیه اعتقاد دارید که پایداری رابطه سیاسی در گروی توسعه روابط اقتصادی است. روابط اقتصادی می‌تواند اثرات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ما با کشورهای دیگر را دگرگون کند. امکان یک توسعه سریع با کشورهای همسایه را داریم اما به این شرط که خود ما آمادگی آن را داشته باشیم.
در انتخاب استانداران نگاه اقتصادی در اولویت باشد
رئیس اتاق ایران ادامه داد: اتاق ایران یک استدعا از شما دارد؛ اینکه اگر تحولاتی در سفارتخانه‌ها قرار است انجام شود دیدگاه‌های اقتصادی و توسعه‌ای را در این تغییرات لحاظ کنید. من این درخواست را از وزیر کشور هم داشتم که برای توسعه کشور در انتخاب استانداران باید نگاه اقتصادی در اولویت باشد.
وی افزود: ایرانیان خارج از کشور هم یک ظرفیت قابل‌توجه است که مغفول مانده است. ما پیشنهاد کردیم برای ایرانیان خارج از کشور ساختار تشکیلاتی درست کنید و از ظرفیت آنها استفاده کنید. امیدوارم در این دوره این اتفاق رخ دهد.
شافعی گفت: از وزارت خارجه تشکر می‌کنیم که در سفرهای خارجی بحث توسعه اقتصادی را دنبال کرده است. این دیدار را هم به فال نیک می‌گیریم. هرچند ما دیدارهای خصوصی با وزرای قبلی خارجه هم داشتیم اما این دیدار جمعی برای اولین بار اتفاق افتاده است.
موافقتنامه‌های تجارت ترجیحی و آزاد در دستور کار باشد
شافعی با تاکید بر اهمیت موافقت‌نامه‌‎های تجارت ترجیحی و آزاد گفت: متأسفانه تعداد موافقت‌نامه‌های ایران با کشورهای خارجی خیلی کم است. از وزارت خارجه و وزارت صنعت انتظار داریم به سمت توسعه این موافقت‌نامه‌ها با کشورهای هدف حرکت کرده و تعداد این موافقت‌نامه‌ها را افزایش دهند. در این صورت صادرکنندگان می‌توانند با هزینه کمتری صادرات خود را انجام دهند.
شافعی بر استفاده وزارت امور خارجه از ظرفیت‌های تجربی و مشورتی نمایندگان بخش خصوصی و فعالان اقتصادی در حوزه‌های مختلف تاکید کرد.
در این دیدار غلامحسین جمیلی عضو هیأت رئیسه اتاق ایران و مسئول امور راهبردی بین‌الملل این اتاق تاکید کرد: اتاق‌ها ظرفیت بالایی در کشور دارند و دولت باید در تصمیم‌سازی‌ها از مشورت اتاق استفاده کند.
کیوان کاشفی عضو هیأت رئیسه اتاق ایران نیز در این نشست گفت: بهتر است برای هر کدام از کشورهایی که شریک تجاری ایران محسوب می‌شوند برنامه مشخصی مبتنی بر ظرفیت‌های اقتصادی همان کشور با همکاری بخش خصوصی و وزارت امور خارجه تدوین شود تا توسعه مناسبات و حل مشکلات موجود با یک رویکرد منسجم پیش برود.
محمدرضا کرباسی معاون بین‌الملل اتاق ایران با اشاره به
سابقه همکاری‌های بخش خصوصی با وزارت امور خارجه بیان کرد: در دوره جدید وزارت خارجه بهتر است با همکاری هم نقشه راهی برای توسعه صادرات طراحی کنیم.
همچنین تلاش برای اجرایی شدن راهکارهای ستاد هماهنگی روابط اقتصادی، طراحی مکانیزم تهاتر و استفاده از رایزن‌های افتخاری در سفارتخانه‌ها که از طرف بخش خصوصی انتخاب شده باشند، از دیگر نکات مورد تاکید کرباسی بود.
تشکیل کمیته مشترک بین وزارت امور خارجه، وزارت صنعت معدن و تجارت و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، در نظر گرفتن جایگاه واقعی برای بخش خصوصی در کمیسیون‌های مشترک همکاری‌های اقتصادی، تداوم چنین جلسات هم‌اندیشی و حضور رئیس اتاق در جلسات شورای معاونین وزارت امور خارجه به‌تناسب موضوعات اقتصادی مطروحه و در اولویت قرار دادن موضوعات مرتبط به سامان‌دهی پایانه‌های مرزی و تحکیم زیرساخت‌های کشور که ارتقا دهنده صادرات کشور باشد، از دیگر مباحث مطروحه در خلال جمع‌بندی ارائه شده از سوی امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در این نشست بود.
در این نشست همچنین فعالان اقتصادی بخش خصوصی کشورمان، دیدگاه‌های خود در زمینه توسعه روابط تجاری با دیگر کشورها، خصوصاً همسایگان و طرف‌های تجاری اصلی را بیان داشته، خواهان حمایت هرچه بیشتر وزارت خارجه از نقش بخش خصوصی در توسعه مراودات اقتصادی با دیگر کشورها بخصوص در موقع برگزاری کمیسیون‌های مشترک شدند.
در ادامه این نشست معاون دیپلماسی اقتصادی و مدیران کل حوزه‌های منطقه‌ای وزارت امور خارجه نیز در پاسخ به مطالب مطروحه از سوی فعالان بخش خصوصی به تشریح نقطه نظرات خود پرداختند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari