به گزارش اقتصادنیوز ؛ عدم تغییر قیمت سایپایی ها در بازار در حالی رقم خورد که امروز بازار دلار هم نوسان رو به بالا اندک داشت. به گفته فعالان بازار خودرو باز شدن پرونده طرح ساماندهی بازار و صنعت خودرو در مجلس موجب شد تا بازار چندان از روند قیمتی دلار پیروی نکند و در انتظار تعیین تلکیف طرح ساماندهی خودرو باشد، عاملی که موجب شده تا قیمت در بازار پرتیراژهای سایپا استپ کند. به گفته فعالان بازار خودرو در صورت تصویب طرح ساماندهی بازار خودرو شاهد افت چشمگیر قیمت در بازار خودرو خواهیم بود. عاملی که موجب شده تا خریداران و فروشندگان وارد بازار نشوند به همین دلیل فاز انتظاری به خود گیرند.
در طرح ساماندهی خودرو علاوه بر آنکه پیش شرط های آزادسازی واردات خودرو دیده شده این نکته نیز مورد توجه قرار گرفته که خودرو از طریق بورس عرضه شود و از سوی دیگر شورای رقابت به عنوان مرجع تعیین قیمت خودرو در بازار درنظر گرفته شده است. طرحی که اجرایی کردن آن علاوه بر آنکه می تواند بازار خودروهای وارداتی را ساماندهی کند. طرح ساماندهی بازار خودرو طی روزهای آینده در مجلس به رای گذاشته خواهد شد و در صورتی که بتواند پس از تصویب از سوی مجلس نظر نمایندگان را به خود جلب کند می تواند بازار خودرو داخلی را تحت تاثیر قرار دهد.
از سوی دیگر اخبار مطرح شده در خصوص مذاکرات هسته ای از سوی دولت سیزدهم که تا حدودی از آن به عنوان پالس مثبت یاد می &#15
88;ود موجب شده تا بازار پرتیراژهای سایپا طی دو روز اخیر بدون تغییر در بازار قیمت گذاری شوند.
از جمله محصولات سایپا که امروز مورد ارزیابی قرار گرفته اند، می‌توان به «شاهین»، «کوییک R »،«کوییک معمولی»، «تیبا صندوقدار»، «تیبا2» و «ساینا» اشاره کرد.
توجه به روند بازار امروز محصولات سایپا بدون تغییر قیمت در بازار قیمت گذاری شدند و با این شرایط «کوییک معمولی» امروز در بازار 170 میلیون تومان قیمت گذاری شد و «کوییک R» هم با قیمت 176 میلیون تومانی در بازار عرضه شد.
از سوی دیگر براساس ارزیابی بازار خودرو امروز «تیبا صندوقدار» و «تیبا 2» نیز بدون تغییر به ترتیب در بازار با قیمت 149میلیون و 159 میلیون تومان قیمت گذاری شدند. «ساینا» هم امروز 159 میلیون تومان در بازار قیمت خورد.
همچنین با رصد بازار خودرو می‌توان گفت قیمت کارخانه ای شاهین نیز به 291 میلیون تومان است. به گفته فعالان بازار خودرو هنوز قیمت بازاری این خودرو مشخص نیست و این افزایش تنها به قیمت کارخانه ای این خودرو باز می گردد. به گفته فعالان بازار خودرو در حال حاضر این خودرو در بازار 353 تا 360 میلیون تومان قیمت گذاری می شود، اما با توجه به اینکه هنوز سند شاهین در رهن است و بسیاری تمایل به خرید و فروش های متفرقه ندارند نمی توان قیمت قطعی این خودرو را اعلام کرد.
سایپا 16
اقتصادنیوز: امروز ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ قیمت دلار آمریکا در ابتدای معاملات افزایش یافت، اما در ادامه روند نزولی پیدا کرد.
آدرس : تهران، خیابان مطهری، بین میرزای شیرازی و سنایی، پلاک ۳۷۰

source

توسط ecokhabari