صادرات چین در اوت با افزایش سفارش تامین کنندگان در آستانه فصل تعطیلات پایان سال، در اوت رشد غیرمنتظره ای داشت و اختلالات بندری به دلیل موج جدید شیوع کرونای دلتا را جبران کرد.
به گزارش ایسنا، صادرات چین از نظر ارزش دلاری ۲۵.۶ درصد در اوت نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد کرد و به رکورد ۲۹۴.۳ میلیارد دلار رسید که بیش از ۱۰ میلیارد دلار بالاتر از ماه پیش بود. طبق اعلام اداره گمرک چین، واردات این کشور ۳۳.۱ درصد رشد کرد و به ۲۳۶ میلیارد دلار رسید که بالاترین سطح واردات تاکنون بود و مازاد تجاری را به ۵۸.۳ میلیارد دلار در اوت رساند.
این افزایش صادرات و واردات با وجود اختلالات در دومین بندر بزرگ چین در ماه گذشته به دلیل موج جدید شیوع ویروس کرونا روی داد که باعث ترافیک و افزایش هزینه های حمل شد. تقاضای جهانی به خصوص از سوی آمریکا و اروپا تاب آور مانده است زیرا فروشندگان برای سفارشهای ایام کریسمس خریدهایشان را جلو انداخته اند.
شینگ ژائوپنگ، استراتژیست ارشد چین در گروه بانکی استرالیا و نیوزیلند در این باره گفت: فصل داغ کریسمس امسال زودتر از سالهای پیش رسیده است. محصولات جدید اپل تقاضا ایجاد کرده اند و شیوع ویروس کرونا در جنوب شرقی آسیا احتمالا باعث شده است سفارشها به چین هدایت شوند. این وضعیت پیش از نوامبر قوی خواهد ماند.
سه صادرات بزرگ چین از نظر ارزش محصولات الکترونیکی، محصولات فناوری پیشرفته و پوشاک و وسایل جانبی بودند در حالی که بزرگترین کالاهای وارداتی محصولات الکترونیکی و محصولات فناوری پیشرفته بودند.
با این حال نشانه های کندی اقتصادی همزمان با افزایش موارد ابتلا به کووید ۱۹ در سراسر جهان مشاهده می شود و مقامات در چین هشدار دادند که رشد صادرات تا پایان سال ضعیفتر خواهد بود.
نظرسنجیهای بخش تولید هفته گذشته رشد منفی سفارشهای صادراتی جدید در اوت برای چهارمین ماه متوالی را نشان داد که ممکن است نشان دهنده کندی رشد صادرات در آینده باشد. علاوه بر تجارت، اقتصاد از کاهش فعالیت خدماتی مربوط به محدودیتهای کرونایی، محدودیتهای بخش املاک و هزینه پایینتر زیرساخت آسیب دیده است.
کنترلهای موثر چین برای مقابله با شیوع کووید ۱۹ ممکن است باعث شده باشد تامین کنندگان سفارشهایشان را از سایر کشورهای آسیایی که با شیوع کرونای دلتا دست و پنجه نرم می کنند، به چین منتقل کنند تا فعالیتهای تولید خود را سر پا نگه دارند. با این حال بمحض این که کرونای دلتا در این کشورها مهار شود، مزیت مذکور برای چین از میان خواهد رفت.
پایانه میسان در بندر نینگبو در اوت به مدت دو هفته برای مهار شیوع ویروس کرونا تعطیل شد و هر چند اواخر ماه بازگشایی شد اما احتمالا مدتی زمان می برد تا ترافیک در این بندر تسهیل شود.
صادرات قوی چین در بحبوحه کندی تقاضای داخلی پس از محدودیتهای سخت گیرانه در قبال بخش املاک و روند کند فروش اوراق قرضه ویژه دولت محلی از اقتصاد این کشور تا حدودی پشتیبانی خواهد کرد.
بر اساس گزارش بلومبرگ، با بروز نشانه های بیشتر از کندی رشد اقتصادی، سیاستگذاران وعده داده اند حمایت مالی از کسب و کارهای کوچک را افزایش داده و از اوراق قرضه داخلی استفاده بهتری کنند. شورای دولتی چین هفته گذشته اعلام کرد بانک خلق چین ۳۰۰ میلیارد یوان (۴۶.۴ میلیارد دلار) تامین مالی کم هزینه برای بانکها فراهم می کند تا بتوانند به شرکتهای کوچک و متوسط وام دهند. همچنین این نهاد وعده داد گزینه های سیاستی خود را تقویت می کند تا توانایی مقابله با چالشها برای تضمین اقتصاد و اشتغال پایدار را بهبود دهد.
انتهای پیام

source

توسط ecokhabari