تورم ارمنستان به بالاترین سطح هشت سال اخیر رسید.
به گزارش ایسنا به نقل از تریدینگ اکونومیکس، روند صعودی نرخ تورم در آذربایجان برای سومین ماه متوالی ادامه یافت؛ تا جایی که تا پایان ۱۲ ماه منتهی به جولای، نرخ تورم در این کشور از ۴.۳ درصد در ماه قبل به ۴.۵ درصد افزایش یافته است که این نرخ، بالاترین نرخ تورم در یک سال اخیر محسوب می‌شود.
مواد غذایی و نوشیدنی با ۶.۲ درصد افزایش قیمت، بزرگترین محرک قیمت‌ها در این کشور بوده است و پس از این بخش، لوازم منزل با تورم ۵.۵ درصد  در رده بعدی قرار دارد.
از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به حمل و نقل با تورم منفی ۳.۷ درصدی و تنباکو با تورم منفی ۱.۴ درصدی در رده بعدی قرار دارد.  
 در بازه زمانی ۲۰۰۷ تا ۲۰۲۱ بالاترین تورم آذربایجان مربوط به آوریل ۲۰۰۸ با ۲۳.۶ درصد و پایین‌ترین نرخ تورم نیز مربوط به می ۲۰۰۹ با منفی ۱.۸ درصد بوده است.
همچنین تا پایان ۱۲ ماه منتهی به آگوست، نرخ تورم در ارمنستان از ۸.۲ درصد در ماه قبل به ۸.۸ درصد افزایش یافته است که این نرخ، بالاترین نرخ تورم هشت سال اخیر محسوب می‌شود. لباس و پوشاک با تورم ۱۰.۳ درصدی، بزرگترین محرک قیمت‌ها در این کشور بوده است و پس از این بخش، حمل و نقل با تورم ۱۰ درصدی و  لباس و پوشاک با تورم ۹.۳ درصدی قرار دارند.
از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به لوازم منزل با ۱.۴ درصد بوده است. بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم این کشور در این ماه ۰.۴ درصد اندازه گیری شده که ۰.۸ درصد بیشتر از تورم ماه قبل بوده است.  
متوسط نرخ تورم در ارمنستان در بازه زمانی ۱۹۹۳ تا ۲۰۲۱ معادل ۵۱۱.۷ درصد بوده که بالاترین تورم مربوط به ژوئن ۱۹۹۴ با ۲۲ هزار و ۸۸۷.۴۰ درصد و پایین‌ترین نرخ تورم نیز مربوط به مارس۱۹۹۹با منفی ۵.۵۲ درصد بوده است.
دو کشور پس از جنگ بر سر قره باغ دچار مشکلات مالی و اقتصادی زیادی شده اند.  
انتهای پیام
مگه ما ابر قدرت و اقتصاد اول منطقه نیستیم پس چرا تورم اونا خیلی پایینتر از ایرانه؟!

source

توسط ecokhabari