میزان تجارت استان هاینان چین به یوآن با کشورهای اتحادیه آسه‌آن در 6 ماه نخست سال 2021 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 7 برابر شده است.
به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری فارس به نقل از راشا تودی، بر اساس یک طرح که به صورت آزمایشی و با محوریت استان هاینان چین برای توسعه استفاده بین‌المللی از ارز یوآن چین در دستورکار قرار گرفته است، در 6 ماه نخست امسال تجارت به یوآن بین استان هاینان و کشورهای عضو اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا، آسه‌آن، 7 برابر شدند. 
هم اکنون حجم معاملات هاینان با کشورهای آسه‌آن به بالای 250 میلیون دلار در مبادلات تجاری و 60 میلیون دلاری سرمایه گذاری مستقیم رسیده است. این طرح پایلوت برای گسترش استفاده از یوآن چین در حوزه بین‌الملل در سال 2009 آغاز شد و قرار شد در شانگهای و 4 شهر بزرگ دیگر چین اجرایی شود.
پکن پس از چندی تعداد شهرهای تحت پوشش این طرح پایلوت را به 20 منطقه رساند که هاینان هم جزو آنها بود. هدف از اجرای آن پایین آوردن ریسک مبادلات ارزی، تضمین شفافیت قیمت و کمک به تولیدکنندگان چینی که به ارزهای خارجی برای تعامل با شرکت‌های بین‌المللی دسترسی ندارند، بوده است. 
بر اساس این طرح شرکای خارجی شرکت‌های چینی می‌توانند یک کانال اعتباری به یوآن با بانک‌های چینی باز کرده و سپس معاملات خود را آزادانه به یوآن انجام دهند.
هم اکنون کشورهای مالزی، فیلیپین، تایلند، ویتنام، سنگاپور، اندونزی و کامبوج به همراه برونئی اعضای اتحادیه آسه‌آن هستند.
انتهای پیام/ب

source

توسط ecokhabari