معاون وزیر کار مدل تعاونی در دنیا را مدل موفقی دانست و با بیان اینکه تعاونی ها به توزیع عادلانه ثروت، افزایش رفاه اجتماعی و اشتغال پایدار منجر می شوند، استفاده دوباره از ظرفیت تعاونی های اعتبار را خواستار شد.
به گزارش ایسنا، محمدجعفر کبیری در مراسم تجلیل از تعاونی های برتر و افتتاح همزمان ۲۶۸ طرح تعاونی که به مناسبت هفته تعاون در مجموعه تلاش برگزار شد اظهار کرد: این طرح ها که با سرمایه گذاری ۳۳۸۷ میلیارد تومان اعتبار و اشتغالزایی ۷۰۰۰ نفر در هفته تعاون امسال به بهره برداری می رسد در حوزه های مختلف تولیدی، توزیعی و خدماتی افتتاح می شوند.
وی از ایجاد سامانه جامع هوشمند بخش تعاون، توسعه اندیشکده های تعاونی، راه اندازی مراکز نوآوری در بخش تعاون، افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون و افزایش ۱۴ برابری بودجه شکل گیری و توانمند سازی تعاونی ها به عنوان اقدامات اساسی وزارت تعاون برای توسعه بخش تعاون یاد کرد و گفت: برای اولین بار ردیف ۱۰۱ هزار را از محل بند ۲ ماده ۲۹ اصل ۴۴ تخصیص گرفتیم که می تواند کمک موثری در توانمندسازی تعاونی‌ها باشد.
وی گفت: در معاونت تعاون تلاش کردیم قوانین معطل مانده را با کمترین بودجه دنبال کنیم به نحوی که قانون ۲۰ درصد تخفیف در سهم کارفرما را با همکاری معاونت اشتغال وزارتخانه به اجرا درآوردیم.
کبیری در ادامه اظهار کرد: در حال حاضر ۶۵ درصد اعضای اعضای تعاونی ها در دنیا از اتحادیه های بانکی و موسسات مالی در قالب تعاونی‌ها خدمت می گیرند. بر همین اساس ما نیز هم بانک تعاونی و هم موسسات مالی را تشکیل دادیم.
وی افزود: در هند برخی از تعاونی‌های اعتبار مشکل داشتند ولی آنها به خاطر خطای چند تعاونی خودشان را از ظرفیت تعاونی های اعتبار محروم نکردند لذا امیدواریم بتوانیم مجددا از این ظرفیت در کشور استفاده کنیم.
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مدل تعاونی در دنیا را مدل موفقی دانست و گفت: توسعه تعاون به تولید و توزیع عادلانه ثروت، رفاه اجتماعی، ایجاد اشتغال پایدار، استفاده از سرمایه های خرد مردمی و تاب آوری در جامعه منجر می شود.
کبیری با تاکید بر حضور تعاونی ها در بازار سرمایه، گفت: تعاونی ها رقبای سالم و در خدمت کشور و مردم هستند که در کنار بازار سرمایه می تواند سیل نقدینگی را مهار کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود از توسعه شفافیت، توسعه نوآوری، افزایش بهره وری، ایجاد دولت الکترونیک، بهبود فضای کسب و کار تعاونی و مقررات زدایی، توسعه حمایت هدفمند، ترویج فرهنگ تعاون و کار مشارکتی و تقویت نهادهای بخش تعاون به عنوان ۷ راهبرد اساسی نام برد که برای افزایش سرمایه‌گذاری و بهره‌وری در تعاونیها باید با جدیت دنبال شود.
به اعتقاد وی اگر قرار است بخش تعاون به سهم ۲۵ درصدی دست پیدا کند، تنها راه آن افزایش سرمایه گذاری در بخش تعاون است.
کبیری گفت: برای تحقق این سهم در سال ۱۳۸۹ باید ۱۱۸ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در بخش تعاون انجام می‌دادیم و اکنون ۲۰ هزار میلیارد تومان از محل بند ۱۰۱ هزار محقق شده است.
معاون وزیر تعاون در پایان ابراز امیدواری کرد: با نگاه مثبت و ویژه وزیر به بخش تعاون و همکاری مستمر همه ذینفعان از جمله اتاق تعاون توسعه اهداف بخش تعاون با جدیت و سرعت بیشتر محقق شود.
انتهای پیام

source

توسط ecokhabari