به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: یکی از راهکارهای مناسب برای رفع معضل تامین سوخت نیروگاه ها در فصل زمستان، مصرف میعانات گازی در نیروگاه های کشور است.
مالک شریعتی نیاسر نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در طی نامه ای به وزیر نفت با اشاره به ضرورت اقدام فوری برای جبران کمبود سوخت نیروگاه ها در زمستان پیش رو، پیشنهاد فراهم کردن تمهیدات لازم به منظور استفاده از میعانات گازی در نیروگاه های کشور را مطرح کرد.
متن کامل این نامه به شرح زیر است:
«جناب آقای مهندس اوجی
وزیر محترم نفت
با سلام و احترام؛
همان طور که مستحضر هستید به دلیل وقوع تحریم های نفتی، صادرات میعانات گازی با مشکلاتی مواجه شده است. از طرفی کاهش گاز تحویلی به نیروگاه های برق در فصل زمستان سال های گذشته موجب بروز خاموشی هایی در این صنعت شد. کمبود سوخت نیروگاه ها در فصل زمستان پیش رو نیز یکی از مشکلاتی است که نیازمند اقدام فوری است‌. در همین راستا، یکی از راهکارهای مناسب برای رفع این معضل، مصرف میعانات گازی در نیروگاه های کشور است.
با عنایت به دستور جناب آقای جهانگیری، موضوع امکان سنجی استفاده از میعانات گازی در نیروگاه های کشور در اوایل سال ۱۳۹۹ در مجموعه وزارت نفت و با همکاری شرکت مپنا آغاز شد و پایلوت آن در آبان ماه سال گذشته در نیروگاه عسلویه اجرایی گردید.
مهم ترین چالش فنی طرح مذکور، وجود ترکیبات حاوی مرکاپتان در میعانات گازی بوده است. لذا مقرر شد، شرکت ملی نفت ایران عملیات مرکاپتان زدایی را در فازهای ۲ و ۳ پارس جنوبی اجرایی نماید. در حال &#1581
;اضر این پروژه در پیشرفت فیزیکی ۹۷ درصد قرار دارد. علاوه بر آن، به دلیل فشار بخار بالای میعانات گازی، احداث مخازن با سقف شناور برای ذخیره سازی ضروری است. 
لذا مستدعی است در راستای تحقق این طرح، بررسی و دستورلازم جهت تکمیل پروژه مرکاپتان زدایی پالایشگاه فاز ۲ و ۳ پارس جنوبی و احداث مخازن ذخیره سازی میعانات گازی رامبذول فرمایید.
لازم به ذکر است شرکت مپنا آمادگی خود را جهت استفاده از میعانات گازی در نیروگاه تولید برق در عسلویه در صورت فراهم بودن زمینه همکاری از سوی وزارت نفت، اعلام نموده است.»
اقتصادنیوز: امروز ۱۵ شهریور ۱۴۰۰ حجم معاملات اوراق بدهی دولت مانند روزهای پیشین هفته اخیر بالاری مرز ۴۰۰ میلیارد تومان …
آدرس : تهران، خیابان مطهری، بین میرزای شیرازی و سنایی، پلاک ۳۷۰

source

توسط ecokhabari