به گزارش خبرگزاری تسنیم، منابع آگاه در گفتگو با آژانس رتبه‌بندی «اس‌اندپی گلوبال پلاتس» اعلام کردند که صادرات فولاد ایران به افغانستان در بحبوحه آشفتگی‌های سیاسی فعلی در این کشور متوقف شده است و احتمالاً تا چند هفته دیگر از سر گرفته می‌شود.
به گفته این منابع، ایران بزرگترین تأمین کننده فولاد افغانستان است که معمولاً سالانه 300 تا 350 هزار تن به این کشور صادر می‌کند که این رقم حدود 25 درصد از کل واردات فولاد افغانستان را تشکیل می‌دهد.
صادرات ایران عمدتاً میلگردهای فولادی ساختمانی است که توسط شرکت فولاد اصفهان (ESCO) و شرکت فولاد خراسان، که نزدیک استان هرات در غرب افغانستان است، تولید می‌شود. اوایل سال جاری میلادی شرکت فولاد اصفهان توافقنامه‌ای را با افغانستان برای تامین ریل‌های فولادی امضا کرد.
فولادسازان ترکیه، پاکستان، چین و کشورهای مستقل مشترک المنافع نیز افغانستان را تامین می‌کنند. این کشور همچنین دارای تولیدات داخلی شمش و میلگرد ساخته شده از قراضه است.
صادرات فولاد ایران به افغانستان از چند هفته قبل کاهش یافت و در نهایت متوقف شد اما منابع آگاه پیش بینی می‌کنند که این تجارت به دلیل اهمیت بازار فولاد و نزدیکی برخی از کارخانه‌های فولادسازی ایران به افغانستان، که باعث می‌شود ایران به یک تامین کننده اصلی تبدیل شود، ظرف چند هفته از سر گرفته شود.
یک تاجر مستقر در تهران در تاریخ 1 سپتامبر به پلاتس گفت: صادرات به افغانستان، که یک بازار هدف مهم برای کارخانه‌های میلگرد بود، حدود یک ماه پیش متوقف شده است و در حال حاضر تجارت فولاد با این کشور انجام نمی‌شود.
وی افزود که صادرات سوخت ایران به افغانستان آغاز شده اما فولاد در حال حاضر اولویت اصلی این کشور نیست.
این در حالی است که صادرات فولاد ایران به دیگر کشورها طی چهار ماه نخست سال جاری 101 درصد افزایش داشته است.
علیرغم توقف صادرات به افغانستان و کاهش تولید فولاد در ایران در هفته‌های اخیر به دلیل کمبود آب که باعث‌عدم تأمین برق کارخانه‌ها شد، صادرات فولاد ایران همچنان در حال رشد است.
آمارهای سازمان ایمیدرو نشان می‌دهد که تولیدکنندگان اصلی فولاد ایران، به استثنای کارخانه‌های کوچک بخش خصوصی، 2.85 میلیون تن فولاد پرداخته و نیمه پرداخته را در چهار ماه نخست سال جاری (21 مارس تا 22 ژوئیه) صادر کرده اند.
این رقم افزایش 101 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد. به گفته ایمیدرو، تنها در ماه گذشته 774 هزار تن صادرات وجود داشته است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 52 درصد افزایش نشان می‌دهد.
بزرگترین تولید کننده فولاد کشور یعنی شرکت فولاد مبارکه صادرات خود را به 436 هزار تن در این دوره چهار ماهه رساند که 241 درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است. تنها در ماه گذشته، صادرات این شرکت بالغ بر 169000 تن بوده است.
انتهای پیام/

source

توسط ecokhabari