هدف بخش «سایت‌خوان دنیای اقتصاد» گسترش اطلاع‌رسانی است و انتشار این مطلب به معنی تأیید محتوای آن نیست.
به گزارش دنیای اقتصاد به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در ارتباط بر خط برنامه ی تیتر امشب در خصوص روند واکسیناسیون اظهار کرد: با تاخیر چند روزه در روند انجام واکسیناسیون، در دو روز گذشته حدود شش میلیون و چهارصدهزار دوز  واکسن آسترازنکا و سینوفارم وارد شد، که امید است به زودی در مراکز واکسیناسیون توزیع شود. 
او ادامه داد: واردات واکسیناسیون در روزهای اخیر افزایش یافته است، و پیش بینی میشود در روزهای آتی تا پایان شهریور با سرعت بیشتری محموله های بزرگی از واکسن را از کشور چین و بعضا از محل کووکس و برخی دیگر از نواحی جهان خواهیم داشت. 
جهانپور گفت: با افزایش واردات واکسن و تولید واکسن کووایران برکت، و همچنین تا پایان شهریور وارد  تولید صنعتی واکسن پاستوکووک انستیتو پاستور ایران خواهیم شد. 
جهانپور در خصوص واکسن های داخلی گفت: واکسن اسپایکوژن در میانه فاز سوم کارآزمایی بالینی؛ همچنین واکسن کووپارس رازی هم در آستانه آغاز فاز سوم کارآزمایی بالینی است.
او ادامه داد: با پیشبرد این روند در خصوص واکسنهای داخلی و وارداتی،  در ماه های شهریور و مهر سرعت واکسیناسیون در سراسر کشور به شدت افزایش خواهد یافت. همچنین تا دهه فجر واکسیناسیون گروه های هدف به اتمام خواهد رسید و امید است روند ابتلا نیز کاهش پیدا کند.
جهانپور در خصوص واکسن اسپوتنیک وی خاطر نشان کرد: باتوجه به کمبود و کندی تولید این واکسن در کشور روسیه، عملا  صادرات قابل توجهی نداشته است، و برخی افراد که دوز اول این واکسن را دریافت کرده اند در لیست انتظار دوز دوم هستند که تا چند روز آینده تامین میشود؛ در غیر این صورت با مطالعات صورت گرفته در دنیا و امکان تزریق واکسن جایگزین به عنوان دوز دوم از میان واکسن های موجود، از آن ها استفاده خواهد شد. 
او ادامه داد: تولید داخلی اسپوتنیک وی هم در هفته های گذشته تولید شده است، و جهت تایید و تکمیل مدارک به کشور روسیه ارسال شده است؛ در صورت تایید و ارسال همه مدارک موید از سمت کشور روسیه، سازمان غذا و دارو در کمترین زمان ممکن تاییدیه نهایی برای تولید واکسن تک دوزی اسپوتنیک لایت در کشور را صادر خواهد کرد، در حال حاضر این واکسن هیچ گونه صادراتی ندارد و مطالب مطرح شده در فضای مجازی صحت نخواهد داشت. 
او در نهایت گفت: خوشبختانه تا به امروز ۳۰% جمعیت هدف ، حداقل یک دوز واکسن را دریافت کرده اند، و در روزهای آتی هم سرعت واکسیناسیون شتاب بیشتری خواهد یافت. 
گروه نشریات دنیای اقتصاد


درباره ما
کليه حقوق اين سايت متعلق به روزنامه دنيای اقتصاد بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

source

توسط ecokhabari