به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، زمستان سال گذشته برای نخستین بار شاهد صدور جداول خاموشی در فصل سرما بودیم. قطعی‌های متعدد برق که در میانه زمستان ناشی از کمبود سوخت نیروگاه‌ها بود، شرایطی عجیب در سال پایانی دولت دوازدهم برای تأمین برق زمستانه رقم زد.
«بیژن زنگنه»، وزیر سابق نفت در یازدهم مردادماه امسال در آخرین حضورش در جمع خبرنگاران وعده داد که زمستان امسال 50 میلیون مترمکعب به تولید گاز کشور نسبت به زمستان سال گذشته افزوده می‌شود، این وعده زنگنه در صورت تحقق، میزان ناترازی تولید و مصرف گاز را که به‌گفته «جواد اوجی»، وزیر جدید نفت در زمستان امسال به 200 میلیون مترمکعب در روز می‌رسد، به‌طور قابل‌توجهی کاهش می‌داد.
اما آن‌طور که جواد اوجی در مصاحبه اخیر خود اعلام کرده است، مقدار زیادی به تولید و عرضه گاز در زمستان سال جاری نسبت به زمستان سال گذشته اضافه نمی‌شود و این به‌معنای پوچ بودن آخرین وعده بیژن زنگنه است.
بخشی از 50 میلیون مترمکعب افزایش ظرفیت تولید گاز در زمستان 1400 که مورد تأکید زنگنه بود به آغاز برداشت از فاز 11 پارس جنوبی بازمی‌گردد، پروژه‌ای که سال‌ها به‌خاطر بدعهدی توتال و CNPCI چین و وقت‌کشی وزارت نفت با رؤیای IPC و برجام، با تأخیر مواجه شد و آن‌طور که زنگنه وعده داده بود، برداشت گاز از فاز 11 در زمستان سال جاری محقق نخواهد شد.
جواد اوجی، وزیر نفت در مصاحبه اخیر خود در خصوص زمستان امسال گفت: "تلاش ما جبران ذخیره‌سازی‌های سوخت مایع نیروگاه‌های کشور است که افزون بر بحث تانکرهای سوخت‌رسان، در بخش بالادست گاز در پارس جنوبی هم تلاش می‌کنیم 12 تا 14 میلیون مترمکعب به رقم برداشت گاز افزوده شود؛ گرچه مقدار مصرف، رشد 8درصدی دارد اما به تولید گاز آن‌چنان اضافه نمی‌شود."
انتهای پیام/؛+

source

توسط ecokhabari