به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا ،«رضا جلیلی خشنود»، رییس بیمارستان «شهدای تجریش» درباره آخرین وضعیت ابتلا و مرگ و میر مراجعان کرونایی در این بیمارستان گفت: وضعیت ورودی‌مان همچنان افزایشی است و کاهش چشم گیری پیدا نکرده است. بیماران در دهه‌های دو، سه و چهار زندگی‌شان هستند. احتمالا به دلیل واکسیناسیونی که برای سنین بالاتر انجام شده، میانگین مراجعان سنی به بیمارستان کاهش پیدا کرده است. افراد همچنان با مشکلاتی از قبیل درگیری‌های ریوی، گوارشی و علائمی مثل تنگی‌نفس و سردرد و تب مراجعه می‌کنند.
او درپاسخ به این سوال که آیا از پیک پنجم عبور کرده‌ایم، گفت: به نظر نمی‌رسد که از قله پیک عبور کرده باشیم. البته اپیدمولوژیست‌ها باید در این باره نظر بدهند اما من فکر نمی‌کنم که هنوز در سراشیبی باشیم.
او در ادامه گفت: درصد دقیقی از میانگین سنی بستری‌ها ندارم اما نسبت به گذشته میانگین سنی بستری‌ها پایین آمده است و سنین بالا که واکسینه شده‌اند یا مبتلا نمی‌شوند و یا اینکه اگر مبتلا شوند، علائمشان درحدی نیست که در بیمارستان بستری شوند و می‌توانند سرپایی درمان شوند.
رییس بیمارستان شهدای تجریش در ارتباط با میزان همه گیری بیماری قارچ سیاه گفت: در بیمارستان ما میزان ابتلا به قارچ سیاه خیلی کمتر است. در تمام بیمارستان‌ها و مراکز این بیماری قبلا وجود داشته است اما درحال‌حاضر خیلی بیشتر شده است و موجی از «موکورمایکوزیس» وارد شده که بسیار خطرناک و کشنده است. امیدواریم هرچه زودتر داروی این بیماری در دسترسی بیماران قرار بگیرد و مشکلات بیماران حل شود.
وی درباره مساله کمبود دارو گفت: وضعیت کمبود دارو و سرم نسبت به هفته گذشته خیلی بهتر شده است. هم سرم بیشتر در دسترسمان قرار گرفته و هم کمبود اقلام دارویی مانند آنتی بیوتیک‌ها رفع شده است و از نظر دارو و تجهیزات به وضعیت مطلوب گذشته‌مان برگشته‌ایم. از نظر اکسیژن هم با پیگیری‌های دانشگاه علوم پزشکی، اکسیژن سازهای جدید نصب شده و خوشبختانه مشکل اکسیژن هم کاملا برطرف شده است.
جلیلی خشنود در ادامه گفت: به این علت که با استهلاک کادر درمان در این دو سال مواجه هستیم، با مساله کمبود نیرو مواجهیم. در این دو سال کادر فنی خسته شده‌اند که امیدواریم با تدابیر وزارت بهداشت بتوانیم برخی از نیروها را جایگزین کنیم. هم نیروی جایگزین باید به مرکز درمانی تزریق شوند و هم خداقوتی برای کادر درمان باشد که نزدیک به یک سال‌ونیم درحال تلاش هستند و امیدواریم فرصت استراحتی برای کادر درمان فراهم کنیم.
او در پاسخ به این سوال که آیا کاهش ظرفیت آزمون دستیاری تخصصی پزشکی در جایگزین کردن کادر درمان تاثیر منفی خواهد گذاشت، گفت: بیشتر از همه با کمبود کادر پرستاری و کمک پرستاری مواجهیم و قطعا ظرفیت‌های اعلامی به صورت کارشناسی شده درنظر گرفته است و بعید می‌دانم با درآینده با کمبود کادر درمان مواجه شویم.
خشنود درارتباط با وضعیت سردخانه بیمارستان شهدای تجریش گفت: خداراشکر با همکاری بهشت زهرا و تعاملی که دکتر «خال»، مدیرعامل این سازمان با مراکز درمانی داشته اند، در بحث سردخانه مشکلی نداریم و متوفی‌ها به سرعت به بهشت زهرا منتقل می‌شوند.
او در ادامه گفت: ما خوشبختانه مشکل زمین خوابی بیماران نداشته‌ایم، به این دلیل که اگر نیاز فوری هم باشد میان تخت‌ها برانکارد قرار داده می‌شود و این مساله پیش نیامده است.
جلیلی خشنود درارتباط با بازگشایی مدارس و احتمال شروع پیک ششم کرونا در پاییز گفت: این مساله به واکسیناسیون بستگی دارد و اگر واکسیناسیون مدارس و آموزش و پرورش به خوبی انجام شود و وعده‌های در این باره محقق شود، فکر نمی‌کنم خطر آنچنانی داشته باشد. همه اینها به میزان واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌ها بستگی دارد.
 
اقتصادنیوز: روند میانگین هزینه وام مسکن در تابستان ۱۴۰۰ نشان می دهد قیمت اوراق به سقف خود برخورد کرده و اکنون روندی…
آدرس : تهران، خیابان مطهری، بین میرزای شیرازی و سنایی، پلاک ۳۷۰

source

توسط ecokhabari