تورم سالانه آلمان در ماه آگوست شتاب گرفت و به بالاترین سطح در ۱۳ سال اخیر رسید. این وضعیت باعث شد تا شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان بزرگترین اقتصاد اروپا تحت فشار زیادی قرار بگیرند.
به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، تورم سالانه آلمان در ماه آگوست شتاب گرفت و به بالاترین سطح در ۱۳ سال اخیر رسید. این وضعیت باعث شد تا شرکت‌ها و مصرف‌کنندگان بزرگترین اقتصاد اروپا در طی روند ریکاوری اقتصادی این کشور تحت فشار زیادی قرار بگیرند.
داده‌های اداره آمار فدرال نشان داد که قیمت‌های مصرف‌کننده آلمانی طبق همسان‌سازی انجام شده برای مقایسه با اتحادیه اروپا، در ماه آگوست ۳.۴ درصد رشد کرده است. این در حالی است که نرخ تورم قیمت‌های مصرف‌کننده در ماه جولای ۳.۱ درصد بود.
نرخ تورم ماه آگوست دقیقاً با پیش‌بینی اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز برابر بود. این نرخ تورم قبلاً فقط در جولای ۲۰۰۸ دیده شده بود. در آن ماه هم نرخ تورم به ۳.۴ درصد رسیده بود.
شاخص ملی تورم (سی‌پی‌آی) در این ماه به ۳.۹ درصد رسید که این بالاترین سطح از دسامبر ۱۹۹۳ تا کنون است. در آن سال به دنبال یکی شدن آلمان غربی و شرقی اقتصاد در حال شکوفایی بود.
تحلیل‌گر کامرزبانک، رالف سولوین، می‌گوید: این به علت بالا رفتن قیمت‌های انرژی و مواد غذایی است در حالی که شاخص تورم اصلی (بدون در نظر گرفتن قیمت‌های پرنوسان مواد غذایی و انرژی) حتی در این ماه از ۲.۹ درصد به ۲.۸ درصد افت کرد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari