به گزارش اقتصادنیوز ، برای پیش بینی بورس امروز –چهار‌شنبه 10 شهریور- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم. در روز سه‌شنبه شاخص کل بورس 27 هزار و 810 واحد نزول کرد و به رقم یک میلیون و 496 هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز 7 هزار و 466 واحد پائین آمد و در رقم 446 هزار و 893 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 151 واحد افت کرد و به رقم 21 هزار و 960 واحد رسید.
در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 120 نماد رشد قیمت و 367 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 24 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 74 درصد بازار افت قیمت داشتند.
همچنین بخوانید:
بازگشت بورس به ابرکانال 1.5 میلیونی/ سرخپوشی نفتی ها در روز سبز بورس
روز سه‌شنبه در بورس شرکت‌های کاشی و سرامیک (کحافظ)، نفت سپاهان (شسپا) و توسعه شهری توس گستر (وتوس) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌های سرمایه گذاری هامون صبا (وهامون)، تجارت الکترونیک پارسیان کیش (تاپکیش) و نیروگاه زاگرس کوثر (بزاگرس) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.
در بورس نمادهای فنورد (نورد و قطعات فولادی)، دتماد (تولید مواد اولیه داروپخش) و وبشهر (توسعه صنایع بهشهر) در روز سه‌شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت قاسم ایران (قاسم)، بیمه کوثر (کوثر) و سرمایه گذاری مسکن الوند (ثالوند) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.
عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز سه‌شنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌چهار‌شنبه است. در پایان معاملات روز سه‌شنبه بازار با مازاد تقاضای 430 میلیارد تومانی بسته شد.
پیش بینی بورس
در پایان معاملات سه‌شنبه 118 نماد صف فروش و 49 نماد صف خرید داشتند. ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 30 درصد رشد کرد و در رقم 684 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 90 درصد کاهش یافت و 254 میلیارد تومان شد.
روز سه‌شنبه شرکت نفت سپاهان (شسپا) با صف‌ خرید 213 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از شسپا، نمادهای مدیریت (سرمایه‌گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشور) و کرازی (کارخانجات تولید شیشه) بیشترین صف خرید را داشتند.  
روز گذشته بیشترین صف فروش نیز به کمرجان (شرکت بازرگانی و تولیدی مرجان کار) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 37 میلیارد تومانی داشت.پس از کمرجان، شگویا (شرکت پتروشیمی تندگویان) و شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین صف فروش داشتند.
پیش بینی بورس
پس از ریزش سنگین 49 هزار واحدی شاخص کل و صف‌های فروش طویل بازار در روز دوشنبه، پیش بینی می‌شد که روز سه‌شنبه هم بازار با مازاد عرضه مواجه باشد. اتفاقی که موجب شد در همان دقایق ابتدایی معاملات دیروز شاخص بیش از 23 هزار واحد سقوط کند و کانال 1.5 میلیونی را هم از دست بدهد.
پس از آن که شاخص 7 روز را در این کانال به سر بُرد، دیروز تا سطح یک میلیون و 496 هزار واحد پائین آمد.
با این حال تغییرات شاخص کل تنها در 30 دقیقه ابتدایی نزولی بود و در 2 ساعت بعدی روندی صعودی داشت و حدود 18 هزار واحد بالا آمد. در این بازه زمانی شاخص هم وزن نیز 4 هزار واحد رشد کرد و تقاضای حقیقی افزایش یافت. به طوری که در پایان معاملات –ساعت 12 و 30 دقیقه- ارزش صف‌های خرید بیش از صف‌های فروش شد. ارزش صف‌های خرید 30 درصد افزایش یافت و ارزش صف‌های فروش با افت 90 درصدی به 254 میلیارد تومان نزول کرد. 
مازاد تقاضای پایان بازار 430 میلیارد تومان بود و نقدشوندگی بازار افزایش یافت.
خروج پول حقیقی نیز کاهش یافت و ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی بازار با افت 65 درصدی به 692 میلیارد تومان رسید. بنابراین وضعیت بازار کمی بهبود یافت اما همچنان در تسخیر خرس‌هاست. اگر بازار در آخرین روز کاری هفته از شوک خارج شود می‌تواند کانال 1.5 میلیونی را پس بگیرد.  
پیش بینی بورسپیش بینی بورس
 
استیون کوک، کارشناس مسائل خاورمیانه و عضو ارشد شورای روابط خارجی آمریکا به زمینه‌ها، اهداف و نتایج احتمالی نشست امنیتی…
آدرس : تهران، خیابان مطهری، بین میرزای شیرازی و سنایی، پلاک ۳۷۰

source

توسط ecokhabari

دیدگاهتان را بنویسید