وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تشریح برنامه های وزارتخانه متبوع خود در خصوص حقوق و دستمزد از دو اقدام اساسی برای حمایت از کارگران و کارفرمایان خبر داد و با بیان اینکه دولت رئیسی هماهنگ ترین تیم اقتصادی را دارد، تحقق برنامه ایجاد یک میلیون شغل در سال را ممکن دانست.
به گزارش ایسنا، حجت‌اله عبدالملکی با بیان اینکه وزارت کار مسئول تنظیم روابط کار است، اظهار کرد: بر اساس آمارها حدود ۱۳ میلیون کارگر در کشور فعالیت می کنند و تلاش ما بر این است که خط عادلانه ای در حقوق دستمزد در نظر گرفته شود به نحوی که هم ضمن تامین رفاه حداقلی کارگران، کارفرمایان هم متضرر نشوند.
کارگران نگران کارفرمایان و تعطیلی بنگاه
وی افزود: بخشی از هزینه‌های کارفرمایان، حقوق و دستمزدی است که می پردازند. در نشست‌هایی که با تشکل‌های کارگری داشتیم اعلام می کردند که کارگران نگران کارفرمایان و تعطیلی بنگاه‌ها هستند لذا ما در بحث حقوق و دستمزد هم از کارگران و هم از کارفرمایان حمایت خواهیم کرد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که در یک گفت وگوی تلویزیونی سخن می‌گفت، به نحوه این حمایت پرداخت و اظهار کرد: درصدد هستیم تا با دو اقدام یکی بهبود فضای کسب وکار و دوم مهار تورم، به کمک کارفرمایان بشتابیم، خوشبختانه وزارت صمت و وزارت امور اقتصاد و دارایی برنامه جدی برای مان زدایی از مسیر تولید دارند و در تیم اقتصادی دولت هم موضوع مهار تورم پیگیری خواهد شد.
دو راه برای تقویت دستمزد و حمایت از کارفرمایان
عبدالملکی ادامه داد: وقتی که ۵۰ درصد هزینه های زندگی بالا می رود طبیعی است که روی دستمزد تاثیر می گذارد ولی اگر تورم کنترل شود، فشار بر کارگر و کارفرما کمتر خواهد شد؛ بنابراین تلاش خواهیم کرد در راستای حمایت از کارگر و کارفرما کنترل و مهار تورم و بهبود فضای کسب و کار را دنبال کنیم.
وی در ادامه از وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی به عنوان وزارتخانه مردم یاد کرد و گفت: هم اکنون بیش از ۴۲ میلیون نفر بیمه شده تامین اجتماعی و در بخش بازنشستگی بیش از ۲ میلیون نفر با این وزارتخانه مرتبط هستند. آموزش های فنی و حرفه ای صدها هزار نفر آموزش مهارتی دیده یا مخاطب این آموزش‌ها هستند بنابراین وزارت کار به حق وزارت مردم است.
برنامه ایجاد یک میلیون شغل در سال
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به موضوع اشتغال در کشور درباره برنامه ایجاد یک میلیون شغل در سال اظهار کرد: اینکه گاها عنوان می‌شود که اشتغال در حوزه تولید شکل می گیرد درست است و اشتغال در بخشهای تولید، معدن، کشاورزی، خدمات و آی تی قابلیت ایجاد دارد که متولی آن وزارت صمت، وزارت راه و شهرسازی و دیگر دستگاه‌ها هستند ولی اشتغال در کشور ما یک ستاد فرماندهی دارد که فرمانده آن رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای عالی اشتغال است و وزیر کار عملا دبیر این قرارگاه فرماندهی است.
به گفته عبدالملکی، وزارت کار درصدد است در راستای تقویت اشتغال، موضوع تعامل با نظام بانکی و دستگاه‌های دیگر را در دستور کار قرار بدهد و با ایجاد قرارگاه فرماندهی اشتغال کشور و طراحی نقشه کار، به نظارت و تسهیل گری بپردازد تا برنامه ایجاد یک میلیون شغل در سال را محقق کند.
رئیسی هماهنگ ترین تیم اقتصادی را دارد
این عضو کابینه دولت سیزدهم با بیان این که در شورای عالی اشتغال نیز برنامه تحقق یک میلیون شغل درسال پیگیری خواهد شد، هماهنگ ترین تیم اقتصادی دولت را مربوط به دولت سیزدهم دانست و تصریح کرد: در این دوره تحقق اهداف و برنامه ها از دو جهت حائز اهمیت است اول اینکه وزارت کار به پشتوانه شخص رئیس جمهور با جدیت در این زمینه ورد کرده و دوم اینکه همه اعضای تیم اقتصادی دولت هماهنگ با هم عمل می کنند و می توان گفت هماهنگ ترین تیم اقتصادی در دولتها را دولت سیزدهم دارد لذا انتظار می‌رود تعامل با بانک مرکزی و سایر دستگاه ها حتی وزارت نفت با وزارت کار شکل مطلوبی برقرار و در آینده نزدیک خبرهای خوبی شنیده شود.
وی با بیان اینکه اگر زنجیره ارزش در اقتصاد شکل نگیرد به ایجاد شغل یا اشتغال پایدار منجر نخپاعد شد، اظهار کرد: همه ارکان و اعضای دولت این موضوع را درک کرده‌اند و روش هایی در حال طراحی است که کسب و کارهای کوچک بتوانند راحت‌تر تسهیلات دریافت کنند. وزیر اقتصاد نیز برنامه‌هایی برای حمایت از کسب و کارهای کوچک در دست دارد که انجام پاره ای اصلاحات در بازار سرمایه از جمله آنها است.
بنگاه های بزرگ منابع بانکی را می بلعند!
به گفته عبدالملکی، در تمام دنیا عمده منابع بازار سرمایه به مصرف کسب و کارها و شرکت‌های بزرگ می رود درحالی که این روش در کشور ما برعکس بوده است. به جای آن که کسب و کارهای کوچک از این تسهیلات بهره‌مند شوند، کارخانه های بزرگ منابع بانکی را بلعیده اند و اکثر کسب و کارهای خرد و کوچک که با مبالغ ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان می توانند کار خود را شروع کنند از این منابع بی بهره هستند.
مهارت حلقه مفقوده بازار کار
وزیر کار در بخش دیگری از سخنان خود از فعال کردن سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای خبر داد و گفت در حال حاضر مهارت یکی از حلقه‌های مفقوده ای است که. وزیر کار در بخش دیگری از سخنان خود از فعال کردن سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای خبر داد و گفت در حال حاضر مهارت یکی از حلقه‌های مفقوده ای است که در عدم جذب کارجویان به بازار کار موثر است. اگر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را توسعه بدهیم، بخش اعظمی از معضل بیکاری حل می شود.
تاکید بر بازار محور شدن آموزش های مهارتی
به اعتقاد وی، آموزش‌ها باید بازار محور شود و تحول جدی در نظام آموزش مهارتی و فنی و حرفه‌ای به وجود آید به همین منظور از ظرفیت  ۳۵۰ مرکز  فنی و حرفه‌ای استفاده و از این طریق به کارآفرینان در کشور کمک خواهد شد.
ثبت ایده ها و طرح ها در وزارت کار
عبدالملکی در عین حال از فعال شدن بخش ثبت ایده ها و طرح ها در سایت وزارت کار از روز پنجشنبه خبر داد و گفت: افراد می توانند با ورود به لینک مذکور، پیشنهادها، ایده‌ها، طرح‌ها و تجربه‌های موفق را در همه حوزه‌ها و بخش‌های مربوط به وزارت کار ثبت کنند و وزارت کار از این ایده ها استفاده خواهد کرد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از سخنان خود از تشکیل کمیته مقررات زدایی و تمرکز زدایی و کمیته مبارزه با مفاسد و رفع تعارض منافع خبر داد و درباره برنامه فسادستیزی در شستا و زیر مجموعه های تابعه آن اعلام کرد که از روز شنبه و در راستای وعده ای که برای مقابله با فساد در مجموعه های وزارتخانه متبوع خود از جمله شستا داده برخی افراد را برکنار کرده است.
مبارزه با فساد خواسته رئیس جمهور است
وی با بیان اینکه رئیس جمهور از او خواسته تا در وزارت کار به مقابله با فساد برخیزد، اظهار کرد: اگر شخص رئیس‌جمهور پای مبارزه با فساد باشد این جریان حتماً اتفاق می افتد. معتقدم این عده مافیا نیستند بلکه قدرت های پوشالی هستند که اهمیتی ندارند. شستا و زیر مجموعه های آن امانت مردم و بیت‌المال هستند و ما با پالایش اساسی که ظرف چند ماه انجام خواهیم داد، افراد کارآمد و پاکدست را ارتقا داده و از افراد کارآمد و سالم در این مجموعه ها استفاده خواهیم کرد.
از ادغام چیزی عاید تعاون نشد!
عبدالملکی در بخش پایانی اظهارات خود، تعاون را بخش مورد علاقه خود ذکر کرد و گفت: متاسفانه وزارت تعاون از قرار گرفتن در کنار وزارتخانه های کار و رفاه نتیجه نگرفته و مظلوم واقع شده است. ما برنامه‌ریزی کرده‌ایم که در حوزه تعاون با کارهای خاصی که انجام می دهیم سهم و جایگاه آن را بالا ببریم البته ادعا نمی کنم که بتوانیم ظرف چهار سال به سهم ۲۵ درصدی برسیم چون این تکلیف برنامه پنجم توسعه بوده که محقق نشده است اما با برنامه هایی که دنبال می کنیم به ارتقای سهم تعاون کمک خواهیم کرد.
برنامه های وزیر کار در بخش تعاون  
وزیر تعاون، کمک گرفتن از بازار سرمایه، آموزش تعاونی ها، تقویت سرمایه بانک توسعه تعاون، حمایت و توسعه صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری بخش تعاون و اجرای سند توسعه تعاون و اصلاح آن در صورت نیاز را از مهمترین اولویتها و برنامه های خود در بخش تعاون عنوان کرد.
انتهای پیام
امکانپذیر است که فرای روند و شرایط معمول و مورد نیاز استخدام تا به هنگام بهبودی اقتصادی کشور ؛ تحت برنامه ای مشخص و پیشنهادی از طرف دولت، جهت ایجاد اشتغال در سطح کشور، برای هر وزارتخانه، کارخانه، معدن، کشاورزی، بنگاه بزرگ و کوچک تولیدی، … هر یک را با مشوق ها و آسان سازى و کم نمودن بخشی از مالیاتهای سالانه، موظف به کارآموزی و سپس در صورت امکان تشویق به استخدام کارآموختگان کنید​.
الحمدلله یک وزیر ی پیداشد حرف علمی ومنطقی میزند.خداوند انشاا… بایشان هم عزت بدهد وهم عوض خیر بدهد برای این مردم واین مملکت
سلام اقای عبدالملکی این رویکرد شما نسبت به اشتغال اصلا درست نیست من از سال ۸۱ تا به امروز دارم تولید میکنم وتمام سیاست های غلط سیاست گذار نه تنها تاثیر مثبتی نداشت بلکه بلعکس عمل کرد خواهشا از این رویکرد که جز نابودی سرمایه تورم و بخش فعال تولید فعل حال هست دوری کنید
باز هم موارد مطرح شده حالت شعار و وعده دارد و راهکار عملی ارائه نشده است
باسلام بنده دوساله بیکارم مستأجرهستم صاحب خانه جوابم کرده،قبض آب وبرق وگاز راندادم اخطارقطع دادند،شرمنده عروس ودامادونوه وخانواده شدم،ازطرفی بیمارسرطانی دارم دیگه بریدم نمیدونم چه کارکنم ،هرکجا رفتم به دادم نرسیدند،شمارابه خدا نجاتم بدید
با سلام خدمت وزیر محترم ، شما علاوه بر وزیر کار وزیر بازنشسته ها هم هستید ؛ این رو هم مد نظر قرار دهید . کجای دنیا دیدید که یک جوان با مدرک کارشناسی پایه حقوق یک کارگر ساده رو بگیره ؟ در ضمن در مهار تورم هم از شما کاری ساخته نیست؛ پس به فکر معیشت ما باشید که عرصه زندگی برایمان تنگ شده .
هروزیری که امد وعده کنترل تورم راداد وسط راه کم اوردن وبی خیال شدن.تاشما بخواهیدکنترل تورم کنید ماهاطول میکشه وهمه ما به رحمت خدا رفتیم.لطفی که شما میتوانید بکنید.این هم سانسازی کوفتی رابه سرانجام برسونیدبزرگترین کاررابرای مستمری بگیر کردید
خدایا بخیرکن
اقای عبدالملکی امیدواریم فقط شعار عدالت بازگرداندن شست راندهید قولتان عمل کنید تمام امید بازنشستگان وکارگران بعدا بشما دولت مردان اقای ربئسی میباشد درغیراینصورت زندگی همه ی اقشار ضعیف بخصوص بازنشستگان تامین اجتماعی بد بوده وبدترنیز خواهدشد لطفا برایتان عمل کنید ۵ماه دیگر موقع تعیین دستمزدها برداشتن تبعیض بین بازنشستگان سایر صندوقها مشخص میشود
ما نفهمیدیم ایشون کجا اشاره به حقوق بازنشستکان مخصوصا تامین اجتماعی کردند اصلا گویا برنامه ای ندارند کنترل تورم لازم هست ولی ابتدا حقوق ها رو برپایه تورم بالا ببرید بعدا تورم‌رو‌مهار کنید چندین ساله کسی نتونست تورم رو‌مهار کنه حالا شما مبخواهید مهار کنید اقتصاد شما برپایه تورم‌هست چطور مهار میکتید مرغ وگوشت از سفره ها پر کشید کجایید شما؟؟؟؟با وام ومهار تورم‌نمیشه برای بازنشسته ها کاری کرد به راه‌حل اساسی پیدا کنید
خدا کنه موفق باشند در این مورد البته قبلی ها هم چنین وعده هایی دادند . ولی همچنان سفره ها کوچکتر شد تا حالا که نای مخارج چند روزه هم از مردم گرفته شده
سلام و خسته نباشید جناب وزیر من الان 15سال هست روز مزد هستم هنوز هم تبدیل وضعیت نشدم ما چکار کنیم مگه این همه ظلم میشه واسه ما میکنن
سلام وقت بخیر لطفا درموردعیدی مستمری بگیران مثل کارگران شوداقدام بفرمائید ازهمه کسانیکه برای این قشر آسیب پذیر تلاش می‌کنند تشکر میکنم عاقبت بخیر باشیم انشاءالله

source

توسط ecokhabari

دیدگاهتان را بنویسید