به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اس پی گلوبال پلتس، صادرات ال‌پی‌جی ایران در ماه های ژوئیه و اوت به بالاترین رقم طی دو سال گذشته یعنی حدود 500 هزار تن رسیده است.
دلیل این افزایش را می‌توان بالا رفتن تقاضای چین برای محصولات پتروشیمی دانست. انتظار می رود صادرات ال‌پی‌جی ایران تا پایان 2021 به خاطر افزایش تولید این محصول و بالا رفتن تقاضای آن از 500 هزار تن فراتر رود.
طبق گفته یکی از منابع چینی، خرید ال پی جی توسط این کشور طی سال جاری میلادی افزایش یافته که دلیل آن می تواند قیمت بهتری ال پی جی ایران باشد.
گفته می‌شود ایران ال پی جی خود را 20 دلار در هر تن ارزان تر از سایر تولیدکنندگان خاورمیانه به فروش می رساند که باعث افزایش تمایل خریداران به این محصول ایران شده است. خریداران چینی در دور قبلی تحریم‌های غربی علیه ایران در 2012، ال پی جی ایران را 40 تا 50 دلار ارزان تر از سایر تولیدکنندگان خریداری می‌کردند.
طبق گفته موسسه اطلاعات کپلر، چین در ماه ژوئن با خرید 464 هزار تن ال پی جی، بزرگترین خریدار این محصول ایران بود. صادرات ال‌پی‌جی به چین 95 درصد کل صادرات ایران را در این ماه تشکیل می داد و مقدار کمی هم به پاکستان و بنگلادش صادر شده بود.
صادرات ال‌پی‌جی ایران بیشتر از دو بخش کارخانه های پتروشیمی و پالایشگاه های گاز صورت می گیرد.
شرکت پتروشیمی بندر امام در خوزستان سالانه یک میلیون تن، شرکت پتروشیمی عسلویه یک و نیم میلیون تن و شرکت پتروشیمی خارک دویست هزار تن در سال ال پی جی تولید می کنند.
اطلاعات صنعتی نشان می‌دهند چین در 2019، 4.94 میلیون تن، در 2020، 3.85 و در پنج ماه اول سال میلادی جاری 1.965 میلیون تن ال‌پی‌جی از ایران وارد کرده است.
انتهای پیام/46

source

توسط ecokhabari

دیدگاهتان را بنویسید