به گزارش اقتصادنیوز ، پس از تعطیلی یک هفته‌ای بازار سهام در معاملات امروز -یکشنبه 31 مرداد ماه- شاخص کل بورس با افزایش 15 هزار و 555 واحدی نسبت به روز یکشنبه به رقم یک میلیون و 515 هزار واحد رسید. 
شاخص هم وزن نیز با رشد 7 هزار و 777 واحدی در سطح 436 هزار و 25 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 318 واحد بالا آمد و در سطح 21 هزار و 876 واحد قرار گرفت.
روز یکشنبه ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 187 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز یکشنبه افزایش 140 درصدی داشته است.
 در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام سمگا (شرکت سرمایه گذاری میراث فرهنگی) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 114 میلیارد تومان بود. پس از سمگا، فولاد (فولاد مبارکه) و سپید (شرکت سپید ماکیان) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.
در مقابل نماد شتران (پالایش نفت تهران) با 61  میلیارد تومان بیشترین ورود پول حقیقی را داشت و نمادهای خساپا (خودروسازی سایپا) و خودرو (ایران خودرو) در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.
بورس
روز یکشنبه نمادهای «نوری»، «شتران» و «شپدیس» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند. خودرو، اخابر، شپنا، کگل، وبملت، وتجارت و وپارس دیگر نمادهای بزرگ سبزپوش بازار بودند.
همچنین سه نماد «شستا»، «میدکو» و «وسرضوی» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. 
در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس سپید صدرنشین است و شستا و شپنا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز وهامون، دی و مدیریت پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.
امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 20 هزار و 975 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌یکشنبه 26 درصد کاهش یافته است. 
ارزش معاملات خرد نیز با رشد 34 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 11 هزار و 54 میلیارد تومان رسید که بیشترین رقم در سال 1400 است.
در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 10 درصد افت کرد و در رقم 893 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 14 درصد کاهش یافت و 412 میلیارد تومان شد. بدین ترتیب ارزش مازاد تقاضای بازار در پایان معاملات به 481 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز یکشنبه افت 5 درصدی را نشان می‌دهد. 
شرکت سرمایه‌گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشور (مدیریت) با صف‌ خرید 101 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از مدیرت، نمادهای کنور (شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبانور) و کالا (بورس کالا) بیشترین صف خرید را داشتند.  
بیشترین صف فروش نیز به کدما (معدنی دماوند) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 88 میلیارد تومانی داشت. پس از کدما، غدام (خوراک دام پارس) و ثالوند (سرمایه گذاری مسکن الوند) بیشترین صف فروش را داشتند.
نقشه بورس 31 مرداد
 
 
اقتصادنیوز: دارون عجم‌اوغلو استاد دانشگاه MIT و یکی از دو نویسنده کتاب معروف «چرا ملت‌ها شکست می‌خورند» است. کتاب اخیر…
آدرس : تهران، خیابان مطهری، بین میرزای شیرازی و سنایی، پلاک ۳۷۰

source

توسط ecokhabari