به گزارش خبرگزاری تسنیم،مجید جعفری حسینی، مدیرعامل اتحادیه تعاونی های کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان کشور درباره مشکلات متعدد در این بخش گفت: از قدیم مشکلات عمده ای از قبیل نداشتن فرهنگ مصرف صحیح خوراک آماده در مرغداری ها و مخصوصا دامداری ها در کشور وجود داشت و با توجه به مقرون به کم هزینه بودن تولید دان در واحدهای پرورشی بسیاری از مرغداران و دامداران اقدام به تهیه و خرید نهاده و تولید خوراک در واحدهای پرورشی خود می کردند و عملا بسیاری از آنان توجهی به کیفیت خوراک تولیدی در کارخانجات نداشتند و قیمت پایین ملاک سنجش آنان بود.
مدیرعامل اتحادیه تعاونی های کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان کشور گفت: انتظار می رود نقش خوراک در چرخه ی امنیت غذایی جدی گرفته شود و دولت جدید کارخانجات خوراک دام و طیور را بیشتر مورد حمایت قرار دهد
 جعفری در خصوص مشکلات فعلی کارخانجات خوراک دام کشور گفت: عدم تخصیص یارانه به کارخانجات تولید کننده خوراک از مشکلات عمده این بخش است، درحالی که دولت این یارانه را به مرغداران می دهد. از طرفی مرغداران و دامداران از پرداخت مالیات معاف هستند، درحالی‌که کارخانجات خوراک دام همانند سایر صنایع موظف به پرداخت مالیات هستند.
جعفری مشکل دیگر کارخانجات را مشکل بیمه بر شمرد و افزود: مرغداری ها و دامداری ها از پرداخت سهم بیمه کارفرما معاف هستند در حالی که این معافیت شامل حال کارفرمایان کارخانجات خوراک دام نمی شود.
وی افزود: با توجه به موارد فوق الذکر، قیمت تمام شده خوراک دام طبیعتا در کارخانجات تولیدکننده خوراک بالا می رود و از این رو، مرغداران و دامداران ترجیح می دهند بجای خرید خوراک دام آماده که کیفیت بالایی دارد و ضریب تبدیل را هم بهبود می بخشد، از مواد خام استفاده نموده و این نهاده ها را با آسیاب و میکسر در واحدهای خود تبدیل به خوراک نمایند.
جعفری افزود: اگرچه تا اواخر سال 1398 اوضاع به همین منوال بود ولی کارخانجات همچنان به فعالیت خود ادامه دادند و به دلیل اینکه کارخانجات با مشکلات عدیدی روبرو شده بودند معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی تصمیم گرفت که نهاده ها از طریق بازارگاه توزیع شود، ولی مشکلی که وجود داشت نادیده گرفتن سهم کارخانجات بود و سهمیه ذرت و سویا فقط برای مرغداران و دامداران پیش بینی شده بود.
وی افزود: با تلاش وافر دست اندرکاران بخش، کارخانجات نیز به بازارگاه افزوده شدند و هم اکنون مرغدارانی که تمایل داشته باشند می توانند سهمیه نهاده خود را به کارخانجات منتقل کنند ولی با توجه به مابه‌التفاوت قیمت دولتی ذرت و سویا و حتی جو نسبت به بازار آزاد، مرغداران و دامداران تمایلی به انتقال سهمیه خود به کارخانجات ندارند.
مدیرعامل اتحادیه کارخانجات گفت: تمام این عوامل باعث شدند که بسیاری از کارخانجات خوراک دام تعطیل شوند و بسیاری هم با ظرفیت کم و تعدیل نیرو با حداقل توان فعالیت کنند.
جعفری یاد آور شد: با روی کار آمدن دولت جدید 700 کارخانه خوراک دام و طیور با توجه به صرفه جویی در مصرف نهاده که از مزایای خوراک آماده است همچنین بالا بودن کیفیت و امنیت غذایی که این خوراک تولیدی کارخانجات برای مصرف کنندگان فراهم می آورد، انتظار می رود نقش خوراک در چرخه ی امنیت غذایی جدی گرفته شود و دولت جدید کارخانجات خوراک دام و طیور را بیشتر مورد حمایت قرار دهد،  ضمن اینکه به نظر می رسد در هیچ کشور دیگری از ذرت و سویای خام در مرغداری ها و دامداری استفاده نمی شود و استفاده از خوراک دام آماده هم از نظر اقتصادی و هم از نظر بازدهی مقرون به صرفه تر است.
انتهای پیام/

source

توسط ecokhabari

دیدگاهتان را بنویسید