در بازار آسیایی قیمت زغال سنگ از ابتدای سال جاری تاکنون 106 درصد رشد کرده است که تقریبا بی سابقه بوده است.
به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از راشا تودی، در حالی که قیمت نفت برنت در بازار جهانی از ابتدای سال جاری تاکنون فقط 33 درصد رشد کرده است اما قیمت زغال سنگ استرالیا در بازار آسیا از ابتدای سال 2021 تا امروز 106 درصد رشد کرده است که در نوع خود بی سابقه بوده است. هم اکنون هر تن زغال سنگ 166 دلار خرید و فروش می‌شود.
قیمت زغال سنگ در شاخص هفتگی نیوکاسل هم که در سپتامبر سال 2020، 46 دلار بود حالا به 195 دلار رسیده که از جولای سال 2008 تاکنون سابقه نداشته است.
بنا به گفته یولیا بوچنوا، مدیر بخش منابع طبیعی موسسه رتبه بندی فیچ در حال حاضر زغال سنگ یکی از اصلی ترین منابع تامین انرژی در جهان است و سهم آن از کل انرژی‌های مصرفی به 35 درصد رسیده است.
وی گفت: ما انتظار داریم که سهم زغال سنگ در تولید انرژی در جهان با توجه به رویکرد جهان در گذار از انرژی‌های فسیلی کاهش یابد که ممکن است این مسأله در بلندمدت اتفاق بیفتد اما در میان مدت تقاضای زغال سنگ درکشور های نوظهور و کشورهایی که قوانین سخت‌گیرانه زیست محیطی کمتری دارند به خصوصی، هند، پاکستان و ویتنام افزایش یابد؛ چراکه زغال سنگ یکی از اصلی‌ترین حامل‌های انرژی در این کشورها محسوب می‌شود.
وی همچنین گفت: 10 درصد کل زغال سنگ جهان در آمریکا و اروپا مصرف می‌شود.
انتهای پیام/

source

توسط ecokhabari

دیدگاهتان را بنویسید