هدف بخش «سایت‌خوان دنیای اقتصاد» گسترش اطلاع‌رسانی است و انتشار این مطلب به معنی تأیید محتوای آن نیست.
دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین شامگاه پنجشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: پوتین و مکرون بطور مفصل درخصوص اوضاع افغانستان پس از روی کار آمدن گروه طالبان گفت و گو کردند. 
دو طرف بر اهمیت تامین امنیت مردم افغانستان و حل مسائل انسانی ضروری تاکید کرده و برای همکاری از جمله در چارچوب شورای امنیت سازمان ملل و گروه بیست کشور صنعتی و کمک به برقراری صلح و ثبات در افغانستان اعلام امادگی کردند. 
 پس از توافق فوریه ۲۰۲۰ آمریکا و طالبان و امضای «توافقنامه صلح» بین دو طرف، روند خروج نظامیان آمریکایی و متحدان این کشور از افغانستان شروع شد. در هفته‌های اخیر طالبان موفق به پیشروی در افغانستان و تصرف شهرهای مهم این کشور شد و توانست ۲۴ مرداد و پس از سقوط دولت اشرف غنی وارد کابل شود.  
 در بیانیه کرملین آمده است: روسای جمهوری روسیه و فرانسه درباره وضعیت برنامه هسته ای ایران گفت‌وگو کرده و خواهان پیشبرد و تداوم مذاکرات برای از سرگیری اجرای کامل برجام که عامل مهم و وزین در امر عدم انتشار (سلاح) هسته ای است، شدند. 
 به درخواست مکرون، پوتین وی را از روند اجرای بیانیه سه جانبه ۹ نوامبر سال ۲۰۲۰ و ۱۱ ماه ژانویه سال ۲۰۲۱ صلح قره باغ که توسط سران روسیه ارمنستان و جمهوری آذربایجان امضا شده است، مطلع کرد.  
در این گفت و گوی تلفنی خاطرنشان شد که وضعیت منطقه قفقاز، در مجموع باثبات است و اقداماتی برای برقراری روابط اقتصادی و حمل و نقل در قفقاز جنوبی و تامین نیازهای ساکنان محلی گرفته می شود.
سران روسیه و فرانسه درخصوص اوضاع اوکراین و بحران این کشور هم گفت‌وگو و تبادل نظر کرده و از وجود تنش ها در مناطق جنوب و شرق اوکراین ابراز نگرانی کردند. 
طرف روسی در این رابطه بر ضرورت اجرای توافقنامه مینسک ازسوی دولت اوکراین به عنوان مبنای اصلی حل و فصل مسائل این کشور تاکید کرد. 
پوتین و مکرون در مورد برخی مسائل منطقه ای دیگر از جمله مسائل کشورهای آفریقا گفت‌وگو کردند. 
به گزارش دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، رئیس جمهوری روسیه امروز با ماریو دراگی نخست وزیر ایتالیا هم گفت و گوی تلفنی کرد و دو طرف درخصوص اوضاع بحرانی افغانستان پس از به قدرت رسیدن گروه طالبان تبادل نظر کردند. 
گفتگوی برجامی پوتین و مکرون
گروه نشریات دنیای اقتصاد


درباره ما
کليه حقوق اين سايت متعلق به روزنامه دنيای اقتصاد بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

source

توسط ecokhabari

دیدگاهتان را بنویسید