به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی صالح‌آبادی با 43 سال سن از جمله مسئولان جوانی است که احتمالا زیاد در کابینه دولت سیزدهم به عنوان رئیس کل بانک مرکزی حضور خواهد داشت. هرچند این تصمیم قطعی و نهایی نشده است اما گمانه‌زنی‌ها در خصوص حضور او در بانک مرکزی واکنش‌های بسیاری را در میان کاربران شبکه‌های مجازی به همراه داشته است.
تا پیش از اعلام رسمی از سوی دولت و نوشته شدن نام علی صالح‌آبادی در کنار عنوان ریاست بانک مرکزی، گزینه‌های متعددی برای این پست از سوی برخی منابع در رسانه‌ها مطرح‌شده بود. نام‌هایی چون رضا راعی و عبدالله طالبی، دو مدیر بانکی که هر دو سابقه برکناری عجیب و پر ابهامی را در کارنامه خود دارند.
پیش‌بینی‌های دیگر نیز حکایت از آن داشت که اکبر کمیجانی که در هفته‌های پایانی دولت روحانی بر مسند ریاست نشسته، جایگاه خود را بانک مرکزی حفظ کند.
همچنین از اصلی‌ترین گزینه‌ها برای تصدی این پست محمدرضا فرزین، مدیرعامل کنونی بانک کارآفرین بود، اما هیچ‌کدام از این پیش‌گویی‌ها درست از آب در نیامد و سرانجام به نظر می‌رسد ابراهیم رئیسی، علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران را به عنوان رئیس بانک مرکزی انتخاب می‌کند. فردی نسبتاً جوان و کم حاشیه که بازار بورس در دوره ریاست او بر این سازمان روزهای نسبتاً خوشی را در مقایسه با امروز سپری کرده است.
رئیس  احتمالی بانک مرکزی کیست؟
نام علی صالح‌آبادی به دولت نهم گره‌خورده است. دولتی که برای اولین بار او را به کابینه‌اش دعوت کرد و سمت ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار را به صالح‌آبادی اعطا کرد. صالح‌آبادی آذر سال 1384 که هم‌زمان با تصویب قانون بازار اوراق بهادار به سمت دبیرکل سازمان کارگزاران بورس اوراق بهادار تهران منصوب شد و خرداد 85 پس از تأسیس سازمان بورس و اوراق بهادار، از سوی شورای عالی بورس به عنوان رئیس سازمان انتخاب شد. او حدود یک دهه هدایت بازار سرمایه کشور را بر عهده داشت و آذرماه 1393 از ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار ایران استعفا کرد. در سوابق اجرایی صالح‌آبادی مسئولیت‌هایی چون مدیر تالار منطقه‌ای بورس کرج و مسئول بررسی‌های سرمایه‌گذاری در شرکت سرمایه‌گذاری غدیر، سازمان تأمین اجتماعی و ستاد اجرایی فرمان امام نیز به چشم می‌خورد. او همچنین عضو کمیته فنی هیئت خدمات مالی اسلامیIFSB  مالزی نیز هست.
حالا اما او قرار است سکان بانک مرکزی ایران را به دست گیرد. مهم‌ترین نهاد اقتصادی در ایران که تعیین‌کننده بسیاری از تحولات در اقتصاد ایران است.
واکنش کاربران به رئیس جدید بانک مرکزی
برخی از فعالان بورس انتخاب علی صالح‌آبادی را اولین سیگنال مثبت دولت سیزدهم به بازار سهام می‌دانند و معتقدند که انتخاب او به عنوان یک گزینه بورسی و کار بلد، می‌تواند بازار بورس و سهام را رونقی دوباره بخشد. هرچند همه بر این عقیده نیستند و برخی انتخاب صالح‌آبادی برای ریاست بانک مرکزی را از جمله اشتباهات دولت سیزدهم قلمداد کرده‌اند. موج موافقت و مخالفت با رئیس تازه بانک مرکزی به شبکه‌های اجتماعی هم رسیده است. یکی از کاربران توییتر علی صالح‌آبادی را یکی از موجه‌ترین انتخاب‌های ابراهیم رئیسی در تیم اقتصادی دولت سیزدهم دانسته و او را جوانی نخبه و خلاق خوانده که قریب به یک دهه کم حاشیه‌ترین مدیریت بر تالار شیشه‌ای بورس را در کارنامه خود دارد.
عده‌ای از کاربران از اقدامات او در بورس از جمله ایجاد بازار سرمایه اسلامی در دهه 80 نوشته‌اند و مقالات او در این حوزه را به اشتراک گذاشته‌اند.
برخی دیگر از کاربران، مداخله در معاملات، انحصاری کردن کارگزاری‌ها و عدم اجازه برای تأسیس کانون سهامداران را از جمله اقدامات علی صالح‌آبادی در دوران ریاستش بر سازمان بورس عنوان کرده‌اند. البته این کاربران به اقدامات مثبت رئیس جدید بانک مرکزی اشاره کرده‌اند. آن‌ها طراحی و راه‌اندازی سامانه کدال (سامانۀ یکپارچۀ گردآوری، نظارت و انتشار الکترونیکی اطلاعات) را مهم‌ترین دستاورد مثبت علی صالح‌آبادی در دوران حضورش در بورس می‌دانند. سامانه‌ای که با مکانیزه کردن جمع‌آوری، بررسی و انتشار اطلاعات مالی شرکت‌های ثبت شده و سایر اشخاصی در بورس، به شفافیت این بازار کمک کرده است.
آمار و ارقام بورسی در زمان ریاست صالح‌آبادی
اگرچه اکنون نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از عملکرد صالح‌آبادی و اقداماتش در حوزه پولی و مالی در بانک مرکزی داشت اما بررسی عملکرد او در سازمان بورس باعث شده که مخالفان و موافقان برهم بتازند. مخالفان با دید ریزبینی اقدامات او را در سازمان بورس می‌سنجند اما موافقان با نگریستن بر آمارهای بورسی از سال 85 تا 93، او را فردی کارآمد برای بانک مرکزی می‌دانند. آمارهایی که علی صالح‌آبادی پس از استعفایش از سمت ریاست سازمان بورس به آن‌ها اشاره کرده است.
به گفته صالح‌آبادی، ارزش بازار بورس تهران پس از استعفایش یعنی در سال 1393 به رقم 318 هزار میلیارد تومان رسیده و فرابورس نیز ارزشی در حدود 65 هزار میلیارد تومان دارد. همچنین دو بورس کالایی، یعنی بورس کالای ایران و بورس انرژی نیز معاملات پرحجم و جایگاه خوبی پیدا کرده و بعضاً ارزش معاملات روزانه بورس کالا حتی از بورس تهران هم فراتر رفته است.
به گفته او، ارزش معاملات سالیانه اوراق بهادار در بازار سرمایه در سال 1393 به حدود 127 هزار میلیارد تومان رسیده که این رقم، در سال 1384 یعنی ابتدای کار صالح‌آبادی حدود 6 هزار میلیارد تومان بوده است. او در اظهاراتش افزایش حجم معاملات سالیانه اوراق بهادار را از دستاوردهای کاری خود عنوان کرده و افزوده است: «حجم معاملات سالیانه اوراق بهادار از حدود 15 میلیارد سهم در سال 1384، به حدود 300 میلیارد سهم در سال 1393 رسیده است.»
انجام معاملات برخط در بورس از دیگر اقداماتی است که علی صالح‌آبادی می‌گوید که توسط او و تیمش در سازمان بورس رقم خورده و سبب شده تا ارزش معاملات آنلاین سهام به بیش از 30 هزار میلیارد تومان در سال 1393 برسد.
به گفته صالح‌آبادی، در حوزه بورس کالایی نیز ارزش معاملات از حدود 2.5 هزار میلیارد تومان در سال 84، به بیش از 43 هزار میلیارد تومان در سال 1393 رسیده است. افزایش تعداد کدهای معاملاتی در بورس از دیگر دستاوردهایی است که صالح‌آبادی به آن اشاره کرده است. او گفته: «تعداد کدهای معاملاتی در بورس در سال 1393 به حدود 7 میلیون و 600 هزار کد رسیده، درحالی که در سال 1384 حـدود 3 میلیون 100 کد معاملاتی بیشتر در بورس وجود نداشته است.»
حال باید دید در شرایط پرتلاطم اقتصاد ایران صالح آبادی می‌تواند در ساختمان میرداماد شرایط جدیدی را رقم بزند یا خیر.


انتهای پیام/

source

توسط ecokhabari

دیدگاهتان را بنویسید