اگرچه تولید پالایشگاهی چین در ژوییه به پایین ترین سطح در بیش از یک سال اخیر سقوط کرد اما این کشور همچنان به برداشت از ذخایر نفت در ماه میلادی گذشته ادامه داد.
به گزارش ایسنا، کلاید راسل، مقاله نویس رویترز بر مبنای آمار رسمی چین برآورد کرد این کشور در ماه ژوییه احتمالا ۲۲۳ هزار و ۷۰۰ بشکه نفت از ذخایرش برداشت کرده است. این محاسبه بر اساس برآورد واردات نفت چین به علاوه تولید داخلی و کسر آن از تولید پالایشگاهی بوده است.
این برآورد نشان می دهد که تولید پالایشگاهی چین حدود ۲۲۳ هزار و ۷۰۰ بشکه در روز بالاتر از مجموع آمار واردات و تولید داخلی نفت در ژوییه بوده است.
میزان ذخایر نفت استراتژیک و تجاری چین همواره هدف حدس و گمانه زنی بوده است زیرا پکن آمار مربوط به ذخایر نفت خود را منتشر نمی کند.
پالایشگاههای نفت چین سال گذشته از قیمتهای بسیار ارزان بهره برداری کرده و تا ابتدای امسال حجم بالایی نفت وارد کردند. اما افزایش قیمت نفت در سه ماهه دوم روند خرید چین را آهسته کرد و در ماه ژوئن به رکورد پایین ۹.۷۷ میلیون بشکه در روز رساند. واردات چین در ژوییه بهبود یافت و به ۱۰.۰۷ میلیون بشکه در روز رسید با این حال همچنان پایین تر از میزان واردات در ژوییه سال ۲۰۲۰ بود که این کشور ۵۱.۲۹ میلیون تن نفت خریداری کرده بود.
تحلیلگران شامل شرکت ریستاد انرژی و شرکت ICIS برآورد می کنند که اقدام اخیر چین برای محدود کردن واردات و دریافت مالیات از پالایشگاههای خصوصی و همچنین قیمتهای بالاتر نفت در سال میلادی جاری ممکن است باعث ثابت ماندن یا افزایش اندک واردات نفت چین در سال ۲۰۲۱ شود.
بر اساس گزارش اویل پرایس، آماری که اوایل هفته جاری منتشر شد، نشان داد که تولید پالایشگاهی چین در ژوییه به پایینترین سطح از ماه مه سال ۲۰۲۱ رسیده است که ناشی از کاهش تولید سوخت توسط پالایشگاههای خصوصی در پی اختصاص سهمیه واردات کمتر در نیمه دوم سال و ضعیف شدن حاشیه سود پالایش بوده است.
انتهای پیام

source

توسط ecokhabari