به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، در روزهای پایانی مهلت قانونی، وزیران پیشنهادی رییس جمهوری در برنامه های کاری فشرده با حضور در کمیسیون های مختلف مجلس برنامه های خود را برای اداره هریک از وزارتخانه ها ارائه کردند و به نظر می رسد برنامه های ارائه شده و دغدغه های نمایندگان همسو و دارای نقاط مشترک بسیار است.
بر اساس قانون جلسات رای اعتماد وزیران از روز شنبه (۳۰ مرداد) آغاز خواهد شد. نمایندگان طی روزهای گذشته با حضور فشرده و پرتعداد خود در کمیسیون های مختلف تلاش کردند از یک سو با دغدغه های نمایندگان آشنا شده و از سوی دیگر برنامه های خود را به صورت شفاف بازگو کنند.بر اساس اعلام «سید نظام موسوی» سخنگوی هیات رییسه مجلس، همه ۱۹ وزیر پیشنهادی دولت به تمامی کمیسیون های مجلس دعوت شدند و مجموعا ۲۷۰ جلسه در کمیسیون های مجلس برگزار شد.
موسوی همچنین از حضور رییس جمهوری در صحن علنی خبر داده و گفته است: آیت الله «ابراهیم رییسی» بر اساس آیین نامه داخلی مجلس برای بیان برنامه کلی دولت و دفاع از کابینه خود شنبه (۳۰ مرداد) در صحن علنی حضور خواهند یافت.
کمیسیون های مجلس و برنامه های وزرای پیشنهادی
نظر مثبت نمایندگان مجلس درباره وزرای پیشنهادی رییس جمهوری را می توان از میان گفته های آنان تا حدودی دریافت. برای مثال «علی موسوی» نماینده مردم ملکان و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفته است: روحیه وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم پرتلاش، جهادی است و همه آنها از جنس انقلاب هستند و امیدواریم با اخذ رای اعتماد و آغاز فعالیت دولت شرایط کشور بهبود پیدا کند. «رضا آریانپور» دیگر نماینده مجلس هم، تجربه و تخصص، دلسوزی، سلامت و پاکدستی، بی‌حاشیه یا کم حاشیه بودن بویژه در مسائل مالی و خانوادگی را از ویژگی‌های اغلب وزیران پیشنهادی حجت الاسلام رییسی برای کابینه سیزدهم دانسته است.
مجلس در روزهای پایانی هفته، روزهای پرکاری را تجربه کرد. کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس روز چهارشنبه میزبان «بهرام عین اللهی» وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بود که براساس اظهارات «علی اکبر علیزاده» عضو هیات رییسه این کمیسیون، مجموع نظرات به این گزینه پیشنهادی رییس جمهوری مثبت است و نمایندگان وی را به دلیل برنامه های جامع، سابقه و عملکرد شفاف و درخشان دارای ظرفیت اجرایی مناسب برای اداره وزارت بهداشت می دانند.
«علیرضا ورناصری» عضوکمیسیون انرژی مجلس هم پس از شنیدن برنامه های «جواد اوجی» وزیر پیشنهادی نفت، معتقد است وی ویژگی‌ها و فاکتورهای یک وزیر نفت را داراست و تحصیل در دانشکده نفت و آشنایی با  مسئولیت‌های مرتبط با حوزه نفت را از این فاکتورهای مثبت می داند.
«سیدجواد حسینی‌کیا»‌ عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس هم معرفی اوجی به‌عنوان فردی از بدنه صنعت نفت را نوید دهنده موفقیت‌های آینده این صنعت دانسته است.
«محمد مهدی اسماعیلی» وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی هم بر اساس اظهارات نمایندگان و اعضای کمیسیون های مختلف، دارای ویژگی­ هایی است که وی را برای احراز پست وزارت گزینه مناسبی ساخته است. حجت الاسلام والمسلمین «حسین جلالی» عضو هیات رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس درباره این ویژگی­ها تصریح کرده است: «وزیر پیشنهادی فرهنگ هم از نظر تئوری و نظری فردی توانمند است و هم در میدان عمل ثابت کرده که توانایی انجام امور محوله را دارد.»جلالی با پیش بینی رای بالای اسماعیلی از نمایندگان گفت: «در کل اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس از ایشان و برنامه ارائه شده وی راضی بوده و اسماعیلی را برای این حوزه فردی متخصص می دانند.»
«روبرت بگلریان» عضو کمیسیون انرژی مجلس، هم ضمن ارزیابی مثبت از وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد گفته است: با توجه به شناختی که از اسماعیلی دارم تلاش خواهد کرد تا مسائل را با درک جامع و تعامل حل کند.
جوان، فعال، خلاق و با برنامه‌ بودن هم از ویژگی هایی است که احمد حسین فلاحی نماینده مجلس؛ «حسین باغگلی» وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش را به سبب دارا بودن آن ها می تواند نظر مثبت مجلس را برای تصدی پست وزارت احراز کند.
مرور برنامه های وزرای پیشنهادی رئیسی /نظر نمایندگان مجلس درباره وزرای پیشنهادی چیست؟
«فداحسین مالکی» عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم «حسین امیرعبداللهیان» وزیر پیشنهادی وزارت امورخارجه را از چهره‌های خوشنام، فعال و پرانرژی وزارت خارجه و دستگاه دیپلماسی معرفی و با اشاره به اینکه امیرعبداللهیان بیشترین رای اعتماد را در سبد آرای خود دارد؛ تصریح کرده است: «معتقدم با توجه به شرایط فعلی و حضور آقای امیرعبداللهیان، ضریب اطمینان اعتماد در وزارت خارجه و همچنین ارتباط مجلس با این وزارت بیشتر از گذشته خواهد شد و قطعا توجه ویژه‌ای به سیاست خارجی صورت خواهد گرفت.»
مجموع اظهارات نمایندگان مجلس نشان از نگاه مثبت آن ها به «احمد وحیدی» وزیر پیشنهادی کشور دارد و در این زمینه «صدیف بدری» نایب رییس دوم کمیسیون عمران از رای و نظر مثبت نمایندگان به وزیر پیشنهادی کشور خبر داده و تصریح کرده است: «وزیر پیشنهادی کشور فردی توانمند، متخصص و خبره در حوزه وزارت کشور و مدیر، مدبر و با اقتدار و در زمینه اقتصادی است و می‌تواند مدیریت خوبی در این وزارتخانه داشته باشد.»
«عبدالجلال ایری» سخنگوی این کمیسیون هم درباره وزیران کشاورزی، راه و شهرسازی و نیرو از رای مثبت قاطعانه سخن گفته و تصریح کرده است: «با توجه به ارزیابی برنامه‌ها و رای نمایندگان وزرای مذکور، مورد تایید کمیسیون عمران قرار گرفتند.»
مروری برنامه های پیشنهادی وزرا
برخی از نمایندگان مجلس هم در گفت و گوهای مختلف با رسانه ها درباره برنامه های وزاری پیشنهادی هم محورهایی مطرح کردند که می تواند شانس آن ها را در جلب اعتماد نمایندگان افزایش دهد. در همین زمینه «زهرا شیخی» سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از وعده «حمید سجادی» وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان برای افزایش چشمگیر سهم ورزش بانوان و بکارگیری بانوان در پست ‌های مدیریتی سخن گفته است.
سیدجواد حسینی‌کیا نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس هم تعامل با کشورهای همسایه، تعیین تکلیف پرونده برجام و انتخاب سفرا متناسب با ظرفیت کشورها را از برنامه‌های امیرعبدالهیان اعلام کرده است.
براساس اعلام «مصطفی نخغی» سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، «عزت الله ضرغامی» وزیر پیشنهادی میراث فرهنگی و گردشگری، تمرکز بر توسعه گردشگری داخلی و تقویت زیرساخت‌ها برای آن، توجه به قابلیت‌های گردشگری مغفول مانده در اقصی نقاط کشور و مناطق محروم با هدف ایجاد اشتغال، درآمدزایی و ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی، ایجاد حریم برای بناهای تاریخی و صدور مجوزهای گردشگری، همکاری با نخبگان، بخش خصوصی و کارشناسان مربوطه برای حفظ آثار فرهنگی را به عنوان مهم ترین محورهای برنامه های خود اعلام کرده است.
همچنین سخنگوی کمیسیون انرژی با توجه به میزبانی سجادی گزینه پیشنهادی ورزش و جوانان، ایجاد نظام جامع استعدادیابی، بر اجرای طرح آمایش سرزمینی با هدف ایجاد زیرساخت‌های لازم ورزشی، توجه به ورزش همگانی، اقدامات لازم در زمینه مسکن، ازدواج، تسهیلات بانکی و برنامه‌ریزی برای موفقیت در المپیک ۲۰۲۴ را از مهم ترین برنامه های وی برای اداره وزارت ورزش و جوانان اعلام کرد.
افزایش بهره‌وری آب در بخش کشاورزی، لزوم توجه به اقتصاد و بازار کشاورزی، تسهیل صادرات غذا و جایگزین کردن آن به جای نفت، ضرورت اجرای کاداستر، ایجاد سامانه‌ای برای برنامه‌ریزی کاشت، داشت، برداشت و کشت محصولات براساس نیاز جامعه، ساماندهی بازار مرغ و گوشت، تامین میوه شب عید، برنامه‌ریزی برای تامین نهاده‌های دامی، بذر و کود از مهم ترین برنامه‌های «سیدجواد ساداتی‌نژاد» وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی است که روز چهارشنبه در کمیسیون انرژی مجلس مطرح کرده است.
نخعی همچنین با اشاره به حضور «حجت عبدالملکی» وزیر پیشنهادی کار، تعاون و رفاه اجتماعی در این کمیسیون گفت: ایجاد انسجام میان کارفرمایان، کارگران و دولت و توجه به حقوق و دستمزد کارگران، بهبود تولید و فضای کسب و کار در سطح کشور، حل مشکلات اشتغال معلولان، برقرای ارتباط میان تشکلات تعاونی در سطح ملی و بین‌المللی و رسیدگی به وضعیت بیمه‌های اجتماعی و درمانی نیز جزو مهمترین رئوس برنامه‌های وزیر پیشنهادی کار به شمار می‌آیند.
مستندسازی و رفع مشکلات تملک و رفع تعارض املاک، پاک سازی عمومی میادین مین با توجه به اعتبارات ۵.۵ میلیارد تومانی در سال، بهینه سازی مصرف انرژی و افزایش عمر ساختمان وتاسیسات وزارت دفاع هم از مهم ترین محورهای برنامه های «محمدرضا آشتیانی» وزیر پیشنهادی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بود که در کمیسیون عمران مجلس مطرح کرد.
«علی اکبر محرابیان» وزیر پیشنهادی نیرو هم حل مشکل آب نود درصد از روستاهای کشور، استفاده از ظرفیت صنایع و بخش خصوصی برای حل مشکل برق را به عنوان مهم ترین برنامه خود برای وزارت نیرو به مجلس اعلام کرده است.
باغگلی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش هم تقویت مدارس دولتی و اعلام بسته تبعیض مثبت برای مناطق محروم، بازگشت به اصل رایگان بودن آموزش، مردمی کردن آموزش و پرورش بر پایه نظارت مردم بر سیستم آموزشی و خدمات مدارس، پیگیری طرح رتبه بندی فرهنگیان، مخالفت با خصوصی سازی در آموزش و پرورش را به عنوان اولویت های مهم در برنامه های خود اعلام کرده است.
با مرور اظهارات نمایندگان درباره وزاری پیشنهادی می توان به این نتیجه رسید که برنامه های ارائه شده از سوی آنان توانسته است در راستای دغدغه های نمایندگان مجلس قرار گرفته و از این منظر می توان به رای اعتماد قابل قبول در روزهای آینده از سوی مجلس به وزرا امیدوار بود تا از رهگذر این رای دولت هرچه سریع تر تشکیل شده و به اجرای برنامه های خود بپردازد.
ابراهیم رئیسی وعده ایجاد اشتغال داده، اما ممکن است انجام این کار درزمانی فراتر از پیوستن به برجام به درازا بکشد.
آدرس : تهران، خیابان مطهری، بین میرزای شیرازی و سنایی، پلاک ۳۷۰

source

توسط ecokhabari

دیدگاهتان را بنویسید