به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «مایک پنس»، معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا با نگارش یادداشتی از نحوه خروج نظامیان آمریکا از افغانستان انتقاد کرده است.
مایک پنس یادداشتش در روزنامه وال‌استریت‌ژورنال را با اشاره به اظهارات «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا در ماه جولای آغاز کرده که احتمال تصرف افغانستان توسط طالبان پس از خروج نظامیان آمریکا را ضعیف پیش‌بینی کرده بود.
او نوشته است: «یک ماه بعدتر، سناریویی که رئیس‌جمهور بایدن آن را غیرممکن تصور کرده بود به واقعیتی دهشتناک تبدیل شده است. در روزهای گذشته، دنیا نظاره‌گر آویزان شدن غیرنظامیان به هواپیمای نظامی آمریکا، در راستای تلاش‌های مذبوحانه جهت فرار از هرج و مرج ایجاد شده توسط عقب‌نشینی بی‌پروای آقای بایدن بوده است.»
وی اضافه کرده است: «دیپلمات‌های آمریکایی مجبور شدند به دشمنانمان التماس کنند به سفارت ما در کابل حمله نکنند. پیکارجویان طالبان، شمار زیادی از خودروهای نظامی، توپخانه‌ها، هواپیماها، بالگردها و پهپادهای آمریکا را در اختیار گرفته‌اند.»
مایک پنس در ادامه از خروج نظامیان آمریکا از افغانستان به عنوان «تحقیری در سیاست خارجی» یاد کرده که از زمان تصرف لانه جاسوسی در ایران سابقه نداشته است.
او نوشته است: «این اتفاق آمریکا را در صحنه جهانی شرمسار کرده، موجب شده متحدان ما به اتکاپذیری ما شک کنند و دشمنانمان را جسور کرده تا عزم ما را بیازمایند. از همه بدتر، به یاد و خاطره آمریکایی‌های قهرمانی که کمک کردند تا تروریست‌ها بعد از ۱۱ سپتامبر به محکمه عدالت و همچنین همه کسانی که ظرف ۲۰ سال گذشته در افغانستان خدمت کرده‌اند توهین کرد.»
گروه طالبان یکشنبه (۱۵ اوت/۲۴ مردادماه) بعد از خروج «اشرف غنی»، رئیس‌جمهور سابق افغانستان وارد شهر کابل شد. وال‌استریت‌ژورنال، ورود نیروهای طالبان را به منزله خاتمه تلاش‌های ۲۰ ساله آمریکا و دیگر کشورهای غربی برای «بازسازی افغانستان به شکل یک دموکراسی مدرن» دانسته است.
«محمد نعیم»، یکی از سخنگویان طالبان به شبکه خبری الجزیره گفته که شکل حکومت جدید افغانستان به زودی مشخص خواهد شد. او همچنین گفت که طالبان به دنبال روابط صلح‌آمیز با کشورهای دیگر است.
آمریکا و کشورهای اروپایی از جمله فرانسه و آلمان گفته‌اند که قصد دارند شهروندانشان را از افغانستان خارج کنند. روسیه، ترکیه و چین گفته‌اند سفارتخانه‌هایشان را در افغانستان حفظ خواهند کرد.
«بن والاس»، وزیر دفاع انگلیس روز دوشنبه گفت ۶۰۰ چترباز برای کمک به تخلیه نظامیان انگلیسی و سایر شهروندان این کشور وارد کابل شده‌اند.
بعد از توافق فوریه ۲۰۲۰ آمریکا و طالبان و امضای «توافقنامه صلح» بین دو طرف، روند خروج نظامیان آمریکایی و متحدان این کشور از افغانستان شروع شد. این در حالی است که طی هفته‌های اخیر جنگ در افغانستان شدت گرفته و طالبان موفق شده‌اند بسیاری از مناطق افغانستان را به تصرف خود درآورند. 
ایالات متحده و دیگر کشورهای عضو ناتو در سال ۲۰۰۱ در پاسخ به حملات ۱۱ سپتامبر همان سال در آمریکا، به افغانستان حمله نظامی کردند و از آن زمان، حضور نظامی و اشغالگری آنها در افغانستان ادامه داشته است.
بعد از آنکه دولت افغانستان روز یکشنبه سقوط کرد ارتش آمریکا به منظور خارج کردن دیپلمات‌های خارجی و شهروندان آمریکایی از افغانستان تأمین امنیت فرودگاه کابل را در اختیار گرفت.
وال‌استریت‌ژورنال نوشته بود هزاران نفر از شهروندان افغانستانی-که بسیاری از آنها با نیروهای آمریکایی همکاری می‌کردند- بعد از ورود طالبان به کابل به سمت فرودگاه هجوم آوردند. شایعاتی در فضای مجازی پخش شده بود که هواپیماها مسافران را حتی بدون بلیط و گذرنامه از افغانستان خارج می‌کنند.
شاهدان عینی در فرودگاه به وال‌استریت‌ژورنال گفته‌اند نظامیان آمریکا چندین بار برای متفرق کردن جمعیت اقدام به شلیک تیرهوایی کردند. تصاویر صدها غیرنظامی افغانستانی در نزدیکی هواپیماهای مستقر در فرودگاه کابل منتشر شده‌اند. 
مسافران گفته‌اند ارتش آمریکا برای متفرق کردن جمعیت دو بالگرد نظامی را در ارتفاع پایین پرواز داده و اقدام به شلیک تیر هوایی کرده است. 
مقام‌های نظامی آمریکا یکشنبه گفته‌اند نزدیک به ۶۰۰۰ نظامی آمریکا در فرودگاه کابل بوده‌اند و یا اینکه به این فرودگاه منتقل شده‌اند. شمار دیگری از نظامیان آمریکا در کویت در وضعیت آماده‌باش قرار دارند.
تحولات افغانستان باعث انتقاد از «جو بایدن» شده. رسانه‌ها امروز گزارش دادند تصمیم‌های بایدن درخصوص افغانستان و فرار نظامی عجولانه از این کشور که باعث سقوط دولت کابل به‌دست طالبان شد، قانون‌گذاران آمریکایی را به فکر تحقیق از وی انداخته است.
اعضای کنگره آمریکا شامل نمایندگان دموکرات که متحدان بایدن نیز محسوب می‌شوند، بامداد چهارشنبه ضمن ابراز نارضایتی شدید از تحولات افغانستان، گفتند که درباره دلایل وقوع این بحران تحقیق می‌کنند.
به نوشته خبرگزاری رویترز، سناتور «باب منندز» رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «اتفاقات روزهای اخیر، تجمیع اشتباهاتی است که دولت‌های جمهوری‌خواه و دموکرات طی ۲۰ سال گذشته انجام دادند. ما اکنون شاهد نتایج دهشتناک سال‌های متعدد شکست اطلاعاتی و سیاسی هستیم».
منندز خبر داد که کمیته متبوع وی نشستی را درباره سیاست آمریکا درخصوص افغانستان برگزار می‌کند و در آن مناظراتی بین مقام‌های دولت بایدن و مقام‌های دولت سابق آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» درباره نحوه اجرای عقب‌نشینی از افغانستان برگزار خواهد شد.
اعضای جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی سنا نیز طی نامه‌ای به وی خبر دادند که می‌خواهند با احضار «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا از او سوال و جواب کنند تا دریابند چرا وزارت خارجه این کشور برای اتفاقات و بحران متعاقب خروج از افغانستان آماده نبود.
به نوشته رویترز، زمان جلسه استماع از مقام‌های دولت بایدن و دولت ترامپ هنوز مشخص نشده است.
پیش از این، نظرسنجی مشترک رویترز و مؤسسه افکارسنجی «ایپسوس» نشان داد ۵۴ درصد از مردم آمریکا به‌دلیل تصمیمات بایدن که منجر به وقوع آشوب در افغانستان و تسلط طالبان بر این کشور شد، از او ناراضی هستند.
 
متوسط ماهانه قیمت دلار آزاد، سنا و متشکل تغییر کانال داد. خلاف آمار روزانه، آمار ماهانه، عرضه بالای دلار در ماه مرداد…
آدرس : تهران، خیابان مطهری، بین میرزای شیرازی و سنایی، پلاک ۳۷۰

source

توسط ecokhabari

دیدگاهتان را بنویسید