به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، روند بهبود اقتصاد اروپای مرکزی در سه ماه دوم سال جاری میلادی به دنبال برداشته شدن محدودیت‌های کرونایی تسریع شده است.
مجارستان با رشد 2.7 درصدی اقتصاد نسبت به سه ماهه اول، بیشترین رشد اقتصادی را در این منطقه داشته است.
این رشد اقتصادی بر قیمت‌ها در سراسر منطقه تاثیر گذاشته به طوری که بانک‌های مرکزی چک و مجارستان نرخ بهره را افزایش داده‌اند تا بتوانند تورم را تحت کنترل داشته باشند.
آمار نشان می‌دهد رشد اقتصاد مجارستان از 2 درصد رشد اقتصادی اسلواکی و 1.8 درصد رشد اقتصاد رومانی پیشی گرفته است.
اقتصاد بلغارستان 0.4 درصد در فصل بهار نسبت به سه ماهه اول رشد داشته است.
لهستان، بزرگترین اقتصاد اروپای مرکزی هفته گذشته یک رشد 1.9 درصدی را گزارش داد در حالیکه رشد اقتصاد چک کمتر از حد انتظار و برابر با 0.6 درصد بود.
طبق گفته شرکت خدمات مالی و بانکداری ارسته بانک اتریش ،عملکرد صنعت و بهبود تقاضای داخلی در منطقه همچنان رشد خواهد داشت.
بزرگترین خطر گسترش نوع دلتای ویروس کرونا در سراسر جهان و تاثیر آن بر زنجیره‌های عرضه جهانی خواهد بود.
از نظر رشد سالانه، اقتصاد مجارستان 17.9 درصد و رومانی 13 درصد رشد داشته‌اند که سریع‌ترین روند رشد در اروپای مرکزی از 1996 بوده است. رشد اقتصاد اسلواکی نسبت به سال قبل برابر با 9.6 درصد بوده که بیشترین روند رشد اقتصادی این کشور از 2007 را نشان می‌دهد. اقتصاد بلغارستان هم 9.6 درصد نسبت به سال گذشته رشد کرده است.
بسته شدن کارخانه ها در اروپای مرکزی جهت مقابله با گسترش کرونا باعث شد اقتصاد این منطقه در سه ماهه دوم 2020، به سختی آسیب ببیند.
تولیدکنندگان این منطقه طی موج های بعدی کرونا یاد گرفتند چطور خود را با شرایط سازگار کنند ولی مختل شدن عرضه و حمل و نقل جهانی و کمبود ریز تراشه باعث کاهش تولید خودروسازان شد.
در این بین، بازگشایی اقتصاد تأثیر مثبتی در تمام شاخه‌های اقتصاد در منطقه داشته است.
انتهای پیام/35

source

توسط ecokhabari

دیدگاهتان را بنویسید