رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان با اشاره به کاهش صادرات ایران به افغانستان به علت اتفاقات اخیر در افغانستان گفت: با ادامه این روند قطعا بخشی از صادرات سالانه به این کشور را از دست می دهیم.
حسین سلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس درباره وضعیت تجارت ایران و افغانستان با توجه حمله طالبان به برخی نقاط کشور افغانستان گفت: وضعیت تجارت ایران با افغانستان متاثر از این شرایط است، زیرا با توجه به بروز ناامنی‌ها؛ تجار برای حفظ جان و مال خود تمایل کمتری به فعالیت تجاری دارند. 
رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان با بیان اینکه در حال حاضر دو مرکز میلک و گمشاد بسته است، افزود: البته مرزهای ماهیرود و دوغارون باز است و تردد کامیون‌های تجاری از این دو مرز  انجام می شود، اما براساس اطلاعات واصله از گمرکات این ترددها به حداقل رسیده است و کامیون‌های اندکی از این عبور می‌کنند. 
وی بیان داشت: با توجه به شرایط پیش آمده در افغانستان و حملات طالبان، بعد از عبور کامیون ها حمل کالاهای تجاری از مرز و ورود این کامیون ها به افغانستان معلوم نیست چه سرنوشتی در انتظار آنها باشد و کالا به مقصد برسد،  لذا تجار و بازرگانان نیز فعالیت تجاری خود را به حداقل رسانده‌اند. 
سلیمی با اشاره به صادرات سالانه 2.7 میلیارد دلار کالا به افغانستان گفت: هر روزی که مرزها بسته باشد، قطعا از میزان صادرات ما نیز به این کشور کاسته می‌شود. 
وی افزود: فعلا به طور دقیق نمی توان گفت که طی دو هفته اخیر این وضعیت بر روی تجارت ما با افغانستان به چه میزان اثرات منفی داشته است، اما در مجموع و بطور کلی اثرات منفی خود را بر کاهش تجارت سالانه ایران به افغانستان داشته است و استمرار این وضعیت نیز اثرات بیشتری خواهد گذاشت.  
سلیمی بیان داشت: براساس شنیده‌های غیر رسمی در حال حاضر تردد کامیون محموله‌های بار تجاری از مرز دو غارون روزانه در حد 2 یا سه کامیون است، در حالی که پیش از این شاید روزانه 100 کامیون حمل کالاهای تجاری از این مرز عبور می‌کرد. 
انتهای پیام/ب

source

توسط ecokhabari