حادثه روز گذشته در یکی از تاسیسات شرکت گازپروم روسیه باعث شد تا قیمت گاز در اروپا افزایش یابد.
به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از راشا تودی، وقوع یک حادثه در یکی از تاسیسات شرکت گازی گازپروم روسیه، این شرکت را مجبور کرد تا صادرات گاز به اروپا را کاهش داده و همین امر باعث شد، تا قیمت این حامل انرژی در بازار اروپا افزایش یابد. به عنوان مثال قیمت گاز برای تحویل در ماه سپتامبر در بازار هلند به 546.3 دلار به ازای هر هزار مترمکعب افزایش یافت.
وقوع یک حادثه در تاسیسات شرکت گازپروم در منطقه اورنگوی صربستان باعث شده تا این شرکت تزریق گاز به خط لوله یامال ـ اروپا را موقتا کاهش دهد. آتش‌سوزی در این تاسیسات دو روز پیش مهار شده اما از آن زمان به بعد شرایط تزریق گاز به خط لوله مذکور به حالت عادی بازنگشته و روند تعمیرات به خاطر انجام تحقیقات موقتا متوقف شده است.
قیمت ال پی جی در داخل خاک روسیه هم که به عنوان سوخت خانگی و خودرویی مورد استفاده قرار می‌گیرد، به خاطر این اتفاق 3.2 درصد رشد کرده و برای چهارمین بار در طول یک هفته سقف تاریخی خود را زده است. در عین حال اما روس‌ها در فکر افزایش صادرات گاز به اروپا از طریق خط لوله نورداستریم 2 هستند که پیش بینی می‌شود تا پیش از پایان ماه جاری تکمیل شود.
در حال حاضر بازار گاز اروپا با کمبود شدید عرضه مواجه است؛‌ چراکه از یک طرف شاهد افزایش تقاضا برای گاز ناشی از رشد فعالیت‌های اقتصادی در پساکرونا هستیم و از سوی دیگر ورود گاز به اروپا پایین آمده است. تولید گاز نروژ هم به خاطر یک اتفاق غیرمنتظره پایین آمده و همین امر مزید بر علت شده است.
انتهای پیام/ب

source

توسط ecokhabari