یک مقام مسئول گفت: اجرای ۱۰۰ هزار هکتار سامانه های نوین آبیاری در اراضی آبی کشاورزی در سال ۱۴۰۰ هدفگذاری شده است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مشاور وزیر و مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری وزارت جهاد گفت: در صورت تخصیص اعتبارات مصوب، ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی آبی در سال جاری به سامانه‌های نوین آبیاری تجهیز می‌شوند.
فریبرز عباسی افزود: برای اجرا و توسعه طرح سامانه‌های نوین آبیاری، امسال ۲۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض مصوب شده و باید دید تا انتهای سال چه میزان از این اعتبارات تخصیص می‌یابد.
وی اعتبار تسهیلات مصوب این طرح در سال گذشته را ۸۰۰ میلیارد تومان اعلام و خاطرنشان کرد: سال گذشته از این مبلغ نزدیک به ۵۰ درصد محقق شد.
عباسی ادامه داد: سهم دولت در توسعه سامانه‌های نوین آبیاری در سال ۹۹ حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد بود و امسال نیز قرار است تا ۸۵ درصد هزینه‌های اجرای این طرح بر عهده دولت باشد که در قالب تسهیلات بلاعوض پرداخت می‌شود.
وی درباره سطح اجرای سامانه‌های نوین آبیاری از آغاز سال جاری، گفت: از ابتدای امسال تاکنون نزدیک به ۲۵ تا ۳۰ هزار هکتار اراضی آبی کشاورزی به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز شده اند.
مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی، کل سطح اجرایی سامانه‌های نوین آبیاری در اراضی آبی از ابتدای شروع این طرح تاکنون را دو میلیون و ۵۲۵ هزار هکتار عنوان کرد.
عباسی درباره جزئیات اجرای روش‌های نوین آبیاری نیز اذعان داشت: سال گذشته بر اساس موافقتنامه بودجه‌ای، ۶۰ درصد روش‌های آبیاری موضعی یا قطره‌ای سطحی و قطره‌ای زیر سطحی، ۲۰ درصد روش بارانی و ۲۰ درصد کم فشار در اراضی آبی کشاورزی اجرا شد.
وی افزود: امسال بنا به دلایلی همچون هزینه‌های اجرایی کمتر و استقبال کشاورزان از سیستم‌های آبیاری کم فشار، برای اجرای ۴۰ درصد روش آبیاری موضعی، ۴۰ درصد کم فشار و ۲۰ درصد بارانی برنامه ریزی کرده ایم.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که ایران در منطقه خشک و نیمه خشک واقع شده و بخش زیادی از منابع آب و خاک کشور شور هستند، گفت: در اراضی و مناطقی که دارای منابع آب شور هستند، سامانه‌های آبیاری کم فشار و قطره‌ای کارایی بیشتری دارند.
وی توضیح داد: در مناطقی که بسیار گرم و تبخیر زیاد است، سیستم‌های بارانی که مستعد تبخیر هستند توصیه نمی‌شود و در چنین مناطقی سیستم‌های آبیاری موضعی یا قطره‌ای مناسب ترند.
عباسی، افزایش راندمان آبیاری و افزایش بهره وری را از مزایای اجرای طرح سامانه‌های آبیاری نوین برشمرد و اظهار داشت: سامانه‌های نوین آبیاری در برخی مناطق تا دو برابر افزایش بهره وری آب دارند.
مجری طرح سامانه‌های نوین آبیاری وزارت جهاد کشاورزی درباره سهم باغات در اجرای این سامانه‌های آبیاری گفت: سال گذشته حدود ۴۰ درصد روش‌های آبیاری موضعی در باغات و عمده روش‌های بارانی در مزارع اجرا شد هر چند برای گیاهانی با کاشت ردیفی نیز روش موضعی مورد استفاده قرار گرفت.
وی اذعان داشت: با توجه به ۲.۵ میلیون هکتار سطح باغات کشور، امسال ۳۰ تا ۳۵ درصد کل سامانه‌های نوین آبیاری در باغات و ۶۵ تا ۷۰ درصد در مزارع اجرا خواهد شد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari