به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، حتما برای شما هم پیش آمده که مقدار زیادی چای دم کرده‌اید و همه‌ آن استفاده نشده است، در این شرایط مدام به این فکر می‌کنید که چطور می‌توان مانع هدر رفتن چای دم شده و مانده شد. قطعا راه حلی برای این خواسته وجود دارد و شما می‌توانید با راهکارهای این بخش به راحتی از چای کیسه‌ای و مانده و بی‌مصرف برای مصارف مختلف استفاده کنید.
می‌توانید از برگ چای استفاده شده و مانده به عنوان کمپوست گیاهان داخل و خارج استفاده کنید. هر چند باید مراقب باشید تا زمانی که یک کمپوست واقعی درست نشده آن را با خاک مخلوط نکنید، زیرا برگ‌های چای مرطوب باقی‌مانده روی سطح به راحتی کپک می‌زنند.
می‌توانید برگ‌های چای را در یک کاسه ریخته و یک یا دوبار در هفته به کیسه‌ کود خود اضافه کنید. اگر از چای کیسه‌ای استفاده می‌کنید، کاغذ را جدا کرده و کیسه‌ چای را باز کنید و از چای داخل آن استفاده کنید.
می‌توانید برخی گیاهان را با چای مانده و سرد شده آبیاری کنید. چای حاوی آنتی اکسیدان و مواد غذایی است و برای آب دادن گیاهانی مانند گل سوسن بسیار مناسب است.
برای تمیز کردن سطوح چوبی از چای سیاه استفاده کنید. چای را حدود ۳۰ دقیقه در آب جوش خیس کنید فقط به خاطر داشته باشید از بیش از ۵۰۰ میلی‌لیتر آب استفاده نکنید. برای سطوح کوچک از پارچه آغشته به چای دم کرده استفاده کنید و قبل از استفاده آن را فشار دهید. برای تمیز کردن کف چوبی، حداقل دو برابر چای استفاده و در یک لیتر آب دم کنید.
می‌توانید از برگ‌های چای سبز و سفید مانده برای شادابی چشم‌های خسته استفاده کنید. کاتچین موجود در چای خاصیت ضد التهابی و ضد پیری دارد و در صورت استفاده موضعی نیز ممکن است به شادابی چشم‌ها کمک کند. می‌توانید از چای استفاده شده استفاده کنید یا اینکه کیسه‌های چای‌ای را با برگ چای پر کنید و مدت کوتاهی آن‌ها را در آب گرم یا داغ خیس کنید و بگذارید تا خنک شوندسپس روی چشم قرار دهید و ۵-۱۰ دقیقه نگه دارید.
برای تاثیر بهتر چای را به روش معمول دم کنید، اما با استفاده از آب کمتر آن را چند ساعت داخل یخچال قرار داده، سپس توپک پنبه‌ای را در چای سرد فرو برید و روی چشمان خود قرار دهید. همیشه از چای ولرم، سرد یا خنک روی پوست استفاده کنید و مراقب باشید خود را نسوزانید.
از ترکیب برگ‌های خشک چای با یک قاشق گل خشک اسطوخودوس به عنوان خوشبو کننده کمد استفاده کنید. چای سبز یک ماده خنثی کننده طبیعی عالی بو است و اسطوخودوس باعث می‌شود که حشرات موذی دور شوند، فقط همیشه از برگ‌های چای کاملا خشک استفاده کنید و پس از استفاده، آن‌ها را روی حوله کاغذی قرار داده و با نور طبیعی خورشید خشک کنید، برگ‌ها را به طور یکنواخت پخش کنید وگرنه ممکن است کپک بزنند.
شما می‌توانید از چای باقیمانده‌تان به عنوان ماسک صورت استفاده کنید. برای این کار پس از شستشوی صورت، برای طراوت پوست چای سرد شده را روی پوست بزنید. یا اگر چای سبزی را که تهیه کرده‌اید، ننوشیده‌اید تا وقتی که سرد نشده درون کاسه‌ای بریزید و سپس یک پارچه روی سرتان کشیده و صورتتان را بالای کاسه‌ پر بخار نگه دارید. حوله مانع خروج بخار می‌شود، در نتیجه بخارها در اطراف صورت شما حرکت می‌کنند.
از برگ چای خالص برای از بین بردن بوی بد پا استفاده کنید. برگ‌های خشک و تازه چای سبز را قبل از قرار دادن داخل کفش در یک کیسه کوچک قرار دهید و به مدت ۲۴ ساعت داخل کفش قرار دهید و قبل از پوشیدن آن‌ها را خارج کنید.
برای خنثی سازی بوی یخچال می‌توانید از برگ چای استفاده کنید، به این صورت که آن‌ها را در یک ظرف باز قرار داده و در قفسه وسط یخچال قرار دهید.
بعد استفاده از فر، برگ‌های چای سبز مرطوب را روی سینی بچینید و داخل فر قرار دهید تا بوی نامطبوع آن را بخود جذب کند، فقط مطمئن شوید که فر گرم است و داغ نیست.
چای سیاه به درخشش پنجره‌ها کمک می‌کند! در هر لیتر آب حدود ۳ گرم برگ چای سیاه تازه یا ۱۰ گرم استفاده شده بریزید و بعد از ۲۰ دقیقه خیس خوردن اجازه دهید در دمای اتاق خنک شود سپس پارچه تمیزی را در آن خیس و آب آن را بگیرید و پنجره‌ها را تمیز کنید.
می‌توانید پیراهن‌های نخی، ابریشمی یا کتان، لباس یا شلوار سفید را با چای سیاه رنگ کنید. در هر ۲۰۰ میلی لیتر آب حداقل ۳-۵ گرم برگ چای استفاده شده اضافه کنید و در ظرفی بزرگ آب بریزید و بگذارید تا بجوشد فقط مطمئن شوید آب برای پوشاندن لباس کافی است.
برگ‌های چای را حداقل ۳۰ دقیقه خیس کنید. برگ‌ها را صاف کرده و لباس تمیز و مرطوب را یک شب خیس کنید. پس از آن پارچه را درآورده و در یک کاسه‌ تمیز بگذارید. کاسه‌ی تمیزی که پارچه‌ رنگ شده را در آن گذاشته بودید از آب سرد پرکرده و بگذارید برای ۱۵ دقیقه بماند. سپس پارچه را چلانده و خشک کنید.
برای رنگ نارنجی مایل به قرمز، چای رویبوس نیز گزینه خوبی است. چای استفاده نشده رنگ شدیدتری نسبت به برگ چای استفاده شده خواهد داشت، اما چای استفاده شده هم موثر خواهد بود، بنابراین هنگام تصمیم گیری در مورد رنگ آن را بخاطر بسپارید.
برای خوشبو کردن حمام، کیسه‌های چای را با برگ‌های چای سبز پر کنید. یک کیسه چای خشک کافی نخواهد بود و حداقل به ۱۵ گرم چای نیاز خواهید داشت. می‌توانید یک یا دو قطره روغن گیاهی نیز اضافه کنید، اما مطمئن شوید برای استحمام بی خطر است.< br>هشدار:  می‌توان از چای سیاه برای استحمام نیز استفاده کرد، اما ممکن است وان شما را لکه دار کند.
چای سبز نه تنها برای معطرسازی کفش‌های بدبو مفید است، بلکه به عنوان حمام پا برای پاهای بدبو نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاتچین موجود در چای سبز دارای خاصیت ضد باکتری، ضد میکروبی و ضد التهابی است و به خنثی سازی بوها و مبارزه با باکتری‌ها کمک می‌کند.
یک وان را با حدود ۵ گرم چای سبز در آب گرم آماده کنید و اجازه دهید به مدت ۲۰-۳۰ دقیقه خیس بخورد یا تا زمانی که آب برای خیساندن پا به اندازه کافی خنک شود.
می‌توانید از برگ‌های یک کیسه چای برای خوشبو کردن فرش‌های خود استفاده کنید! فقط اجازه دهید یک چای کیسه‌ای خشک شود، سپس برگ‌هایش را بردارید و در یک مشت بزرگ جوش شیرین هم بزنید، سپس مخلوط را روی لکه‌های مبهم یا بد بو روی فرش خود بپاشید.
اجازه دهید حدود ۲۰ دقیقه بماند و سپس محل را کاملاً با جاروبرقی تمیز کنید. چای و جوش شیرین با یکدیگر آلودگی را به دام می‌اندازند و بوها را جذب کنند.
برای طراوت بخشیدن به پوست خشک، از کیسه‌های چای استفاده کنید. اجازه دهید چای دم کرده خنک شود، سپس آن را داخل قوطی اسپری بریزید و آن را روی پوست خود اسپری کنید یا با تکه پنبه‌ای بصورت بزنید. هر نوع چای مفید خواهد بود، اما آنتی اکسیدان‌های موجود در چای سبز برای آبرسانی به پوست خشک موثر است.
چای کیسه‌ای استفاده شده می‌تواند به کاهش پف یا سیاهی دور چشم کمک کند. آن‌ها را داخل یخچال قرار دهید تا خنک شوند، سپس کیسه‌ها را چند دقیقه روی چشمان خود نگه دارید. کافئین موجود رگ‌های خونی اطراف چشم را منقبض می‌کند تا ظاهری شاداب‌تر داشته باشید.
همه ما در تلاش هستیم تا از آفتاب سوختگی در روزهای گرم تابستان جلوگیری کنیم، اما گاهی اوقات این اتفاق می‌افتد! چای می‌تواند به شما در تسکین آفتاب سوختگی پوست و کاهش التهاب کمک کند کافی است از یک چای کیسه‌ استفاده شده یا چای دم کرده و مانده استفاده کنید.
می‌توانید از چای مانده سرد شده برای داشتن موهای براق و سالم استفاده نمایید. موهایتان را پس از شستشو با چای دم کرده و سرد شده آبکشی کنید. چای سبب می‌شود موها سالم و براق شده و از ریزش مو پیشگیری شود.
اگر یک ظرف غذای به شدت چرب دارید یک کیسه چای را درون ظرف قرار دهید و آن را با آب گرم پر کنیدو اجازه دهید یک شب خیس بخورد تا تانین موجود در چای به شل شدن چربی‌ها در طول شب کمک کند.
کیسه‌های چای می‌توانند تسکین دهنده جوش‌های کوچک و گزش حشرات باشند. یک چای کیسه‌ای استفاده و خنک شده را به ناحیه آسیب دیده بمالید تا به کاهش التهاب و از بین بردن خارش کمک کند.
می‌توانید از کیسه‌های چای استفاده شده برای روشن کردن آتش استفاده کنید! آب کیسه‌های چای را فشرده و اجازه دهید کاملا خشک شود، در مرحله بعد کیسه‌های چای خشک شده را در موم ذوب شده فرو کنید (مانند موم شمع سویا). کیسه‌های آغشته به موم را روی یک تکه فویل حلبی یا کاغذ روغنی بچینید پس از سفت شدن موم، آن‌ها آماده استفاده هستند.
قیمت طلا در روز جاری اندکی کاهش یافت اما کارشناسان معتقدند به زیر ۱۷۹۰ دلار نخواهد رسید.اما قیمت بیت کوین و اتریوم…
آدرس : تهران، خیابان مطهری، بین میرزای شیرازی و سنایی، پلاک ۳۷۰

source

توسط ecokhabari