محمود شایان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به این‌که مهم‌ترین نیازهای کنونی مردم معیشت و مسکن است، اظهار کرد: متأسفانه هزینه خانوارها در بخش مسکن خیلی افزایش یافته است.
وی یادآور شد: دولت جدید قول ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی را داده؛ این برنامه آیت الله رئیسی شدنی است. در این راستا بایستی تمام نهادها و سازمان‌های ذی‌ربط با اتفاق نظر کنار هم باشند تا این هدف محقق شود.
وی با اشاره به قطعی برق و اثر آن در تولید کارخانه‌های سیمان و فولاد، گفت: باید سازوکاری تعریف شود تا این دو نهاده مهم ساختمانی به‌صورت مستقیم از تولید به محل مصرف برشد.با این کار دست واسطه‌ها قطع شده و قیمت مسکن به تعادل می‌رسد.
مدیرعامل بانک مسکن بیان کرد: تولید سیمان حدود 80میلیون تن اگر باشد از این میزان 60 میلیون تن نیاز داخلی است و 17 میلیون تن صادرات شده و مقداری هم باقی می‌ماند.
شایان با اشاره به طرح ملی مسکن، اضافه کرد:‌تمام زیرساخت‌های این طرح آماده بوده و وزارت راه و شهرسازی زمین‌ها را جانمایی و واگذار کرده است. بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ورود خوبی به این برنامه داشته است.  ضمن این که ستاد اجرایی  زحمت زیادی کشیده و پروژه‌ها خوب پیش می‌رود.
وی با بیان این‌که 183 هزار نفر در مسکن ملی ثبت‌نام کرده و متقاضی موثر هستند، تصریح کرد: حدود 8500 میلیارد پول واریز شده که 2000 میلیارد را به پروژه‌ها تزریق کرده‌ایم. امیدواریم با همراهی سازمان‌های ذی‌ربط در کنار وزارت راه و بانک  هم بحث اشتغال و مسکن کشور حل کنیم.
وی در ادامه با اشاره به این‌که رسانه‌ها نقش بسیار کلیدی در این موضوع دارند، اظهار کرد: رسانه‌ها امیدبخشی را به جامعه تزریق می‌کنند و مسئولان در بازدیدهای میدانی به طور مرتب حضور داشته باشند که باعث دلگرمی مردم و دست‌اندرکاران می‌شود. رسانه‌ می‌تواند یک امید جدید به جامعه تزریق کند تا مشکل مسکن را حل کنیم.
*کمبود سالانه 2 میلیون مسکن
مدیرعامل بانک مسکن با یادآوری این‌که الان سالانه 2 میلیون مسکن نیاز داریم، گفت: با توجه به عقب‌ماندگی موجود، برنامه رئیسی برای مسکن می‌تواند فاصله بین عرضه و تقاضا را بهبود ببخشد.
شایان همچنین تاکید کرد: کارت مصالح ساختمانی در حال پیگیری است تا بتوانیم بخشی از تسهیلات خُرد و مسکن را در این قالب ارائه دهیم. وقتی این کارت شارژ می‌شود فقط برای خرید مصالح ساختمان است و سازنده نمی‌تواند آنرا جای دیگری خرج کند.
وی با بیان این‌که زیرساخت‌های کارت مصالح ساختمانی مهیا شده است، افزود: بر اساس برنامه کارت مصالح ساختمانی به میزان 50 تا 100 میلیون تومان شارژ می‌شود.
انتهای پیام/
 
 

source

توسط ecokhabari