رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور گفت: مهارت استادکاران و کارگران ساختمانی تحت پوشش سنجش و صلاحیت حرفه‌ای قرار می‌گیرد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، تفاهم نامه همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور و اتحادیه تعاونی‌های تأمین نیاز صنفی استادکاران و کارگران ساختمانی و فصلی آتیه نگر فراگیر با تأکید بر مهارت آموزی کارگران فصلی، امروز ۱۳ مرداد ماه به امضای علی اوسط هاشمی، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور و جمشید دیوسالار مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های تأمین نیاز صنفی استادکاران و کارگران ساختمانی و فصلی آتیه نگر فراگیر رسید.
در این مراسم هاشمی، رئیس سازمان با اشاره به اینکه در کشوری خسارت زا و با حوادث غیرمترقبه زیاد زندگی می‌کنیم، گفت: از همین رو در کشورمان حفظ سرمایه مادی و فردی و صیانت از جان افراد ضروری است و از حقوق اولیه شهروندی به حساب می‌آید.
وی ادامه داد: در این میان کارگران ساختمانی نقش تأمین کننده بسیار مهمی دارند.
معاون وزیر تعاون بیان کرد: در حالی که در این حوزه آموزش میدانی و بودن مهندس ناظر در کنار کارگر ساختمانی به ندرت صورت می‌گیرد، سرمایه‌های جانی و مادی بسیاری به هدر می‌رود که در وهله اول این جایگاه اجتماعی باید از میان برداشته شود و سپس برای صیانت از ثروت انسانی مهارت آموزی به کارگران یک الزام شود.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور گفت: تعیین کننده قیمت در زمینه ارائه خدمات ساختمانی «مهارت» است و ارتقای این قیمت در ارتقای سطح فنی این گروه مخاطب، به گونه‌ای که خود کارگران مشتاق به آموزش و به روزرسانی مهارت خود باشند.
هاشمی تصریح کرد: با وجود پیشرفت سریع تکنولوژی امروزه مهارت عمری کمتر از ۵ سال دارد و به روزرسانی مهارت‌های این حرفه یک ضرورت است.
وی گفت: اتحادیه تعاونی‌های تأمین نیاز صنفی استادکاران و کارگران ساختمانی با توجه به گستردگی شبکه خود در مراکز استان‌های کشور می‌تواند شبکه مجازی کارگر ماهر با تکیه بر دو اصل خدمات ماهرانه و اخلاق حرفه‌ای شکل دهد و به گونه‌ای نباشد که قیمت کار آنان را کارفرما تعیین کند.
هاشمی افزود: در این راه صلاحیت حرفه‌ای کارگران و سنجش صلاحیت باید مبنای کار قرار گیرد.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور بیان کرد: یک کارگر باید به حقوق خود آگاه باشد و بداند چه سطوحی را باید طی کند تا از یک کارگر ساده به ماهر مبدل شود.
وی ادامه داد: باید به گونه‌ای پروژه محور کار کرد که تا کارگری مهارت نداشته باشد، به او اجازه کار داده نشود، زیرا این امر مصداق ظلم در حق خویش و مردم است.
هاشمی تأکید کرد: قیمت هر کارگر می‌بایست بر اساس قابلیت و توانمندی تعیین شود.
معاون وزیر کار، از آمادگی سازمان برای برگزاری دوره‌های مهارتی برای کارگران معرفی شده از سوی اتحادیه تعاونی‌های تأمین نیاز صنفی استادکاران و کارگران ساختمانی، اعطای مجوز تأسیس آموزشگاه آزاد، و سنجش صلاحیت حرفه‌ای کارگران خبر داد.
وی ابراز امیدواری کرد با کار فرهنگی، این قشر با حقوق خود آشنا شوند و علاوه بر یافتن منزلت اجتماعی و جایگاه در نظام طبقه بندی شغلی، به معیشت با عزت دست یابند.
هاشمی همچنین به صدور شناسنامه فنی برای این گروه مخاطب و توافق با آموزش و پرورش برای اعطای دیپلم فنی به آنان اشاره کرد.
در ادامه جمشید دیوسالار مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های تأمین نیاز صنفی استادکاران و کارگران ساختمانی و فصلی آتیه نگر گفت: در جامعه ایران که از سنتی شدن به سوی صنعتی شدن در حرکت است، حلقه مفقوده بین کارگران فصلی مهارت است و به استقرار نظام استاد شاگردی در این زمینه معتقدیم.
وی ابراز امیدواری کرد روزی فرا برسد که در سر تا سر کشور همه کارفرمایان ملزم به استفاده از نیروی کار ماهر و تأمین آن از سوی اتحادیه صنفی و با تأیید سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای و سنجش صلاحیت سازمان باشد.
این تفاهم نامه در راستای تقویت و توسعه همکاری‌ها بهره برداری مشترک از ظرفیت‌های موجود در زمینه آموزش‌های مهارتی و کاربردی استادکاران و کارگران ساختمانی و به منظور اجرایی سازی مواد ۲، ۳ و ۱۸ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار و با هدف ایجاد زمینه‌های همکاری مشترک در مشارکت مؤثر در ارتقا مهارت استادکاران و کارگران ساختمانی، مشارکت در برگزاری مسابقات ملی و منطقه‌ای مهارت، تشکیل کارگروه مشترک متشکل از کارشناسان طرفین به منظور بازنگری محتواهای آموزشی و مشارکت در غنا بخشیدن به بانک سوالات آزمون‌های مهارت به مدت دو سال امضا شده است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari