به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، وزارت امور خارجه آمریکا روز سه شنبه به وقت محلی در بیانیه ای اعلام کرد طرفین در این تماس تلفنی بر ضرورت تسریع مذاکرات صلح تاکید و حملات جاری طالبان را محکوم کردند.
اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان روز دوشنبه اعلام کرد دلیل وخیم شدن اوضاع امنیتی افغانستان به دلیل تصمیم “ناگهانی” آمریکا برای خروج تمام نیروهای خود از منطقه است.
به گزارش روز دوشنبه ایرنا از “رویترز”، رئیس جمهوری افغانستان به پارلمان این کشور گفت: ما با یک وضعیت پیشبینی نشده در سه ماه گذشته مواجه بودیم.
وی افزود: دلیل وضعیت کنونی ما این است که این تصمیم (خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان) ناگهانی گرفته شده است.
غنی همچنین به واشنگتن اخطار داد که خروج تمام نیروهای آمریکایی عواقبی خواهد داشت.
رئیس جمهوری افغانستان تصریح کرد دولت این کشور با حمایت آمریکا طرحی را برنامه ریزی کرده است که ظرف شش ماه آینده تنش‌ها در این کشور را کاهش خواهد داد.
طرح خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان قرار است تا پایان ماه جاری میلادی (اوت) تکمیل شود. جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا تصمیم گرفته است نیروهای خود را قبل از ۱۱ سپتامبر که سالگرد حمله تروریستی به آمریکا است از افغانستان خارج کند.
با این حال،  در میان درگیری‌های شدید میان نیروهای دولت افغانستان و گروه طالبان و پیشروی‌های گسترده این گروه، نگرانی‌ها از آینده دولت افغانستان افزایش یافته است.
وزارت امور خارجه آمریکا روز گذشته با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که گستره افغان های واجد شرایط دریافت پناهندگی در آمریکا را وسیع تر می کند تا شامل کارکنان فعلی و سابق سازمان های خبری دایر در ایالات متحده، آژانس های توسعه و کمک رسان در آمریکا و دیگر گروه های امدادی شود که بودجه آمریکا را دریافت می کنند.
کارکنان فعلی و سابق دولت آمریکا و عملیات نظامی ناتو که معیارهای برنامه اختصاصی برای این افراد را ندارند نیز تحت پوشش این طرح جدید قرار می گیرند.
وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که این اقدام با هدف اسکان دائمی هزاران شهروند افغان و خانواده های آنها در آمریکا به عنوان پناهنده است. وزارت مزبور رقم مشخصی درمورد افرادی که واجد شرایط این برنامه هستند، ارائه نداد.
بایدن از سوی قانونگذاران آمریکایی و گروه های مدافع حقوق بشر تحت فشار است تا به اففان هایی که به دلیل ارتباط شان با آمریکا در جریان جنگ ۲۰ ساله آمریکا به افغانستان در معرض خطر اقدام تلافی جویانه طالبانند، کمک کند.
با شروع بهترین هفته خود در سه ماه گذشته ، بیت کوین برخی از دستاوردهای خود را پس داد، در حالی که برخی استراتژیست ها…
آدرس : تهران، خیابان مطهری، بین میرزای شیرازی و سنایی، پلاک ۳۷۰

source

توسط ecokhabari