صندوق بین المللی پول، بزرگ ترین توزیع ذخایر پول در تاریخ خود برای کمک به ترمیم اقتصاد جهانی از زمان شیوع کرونا به میزان 650 میلیارد دلار را تصویب کرد که حدود 58 درصد یا 375 میلیارد دلار آن به کشورهای توسعه یافته اختصاص می یابد.
به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از راشاتودی، صندوق بین المللی پول (IMF) بزرگ ترین توزیع ذخایر پول در تاریخ خود برای کمک به ترمیم اقتصاد جهانی از زمان شیوع کرونا و کاهش بدهی های انباشته کشورهای عضو این نهاد به میزان 650 میلیارد دلار را تصویب کرد.
کریستالینا گئورگیوا، رئیس صندوق بین المللی پول در بیانیه ای اعلام کرد: «هیئت مدیره صندوق بین المللی پول، طرح تخصیص عمومی حق برداشت مخصوص (SDRs) به میزان 650 میلیارد دلار را در 2 آگوست 2021 با هدف تقویت نقدینگی در جهان تصویب کرد.»
برخی کشورها این طرح را مورد انتقاد قرار دادند و آن «هدیه ای به کشورهای ثروتمند و رژیم های سرکش» خواندند.
گئورگیوا با «تاریخی» خواندن این تصمیم، گفت: این اقدام «تزریقی به بازوی اقتصاد جهان در یک بحران بی سابقه است.» این تصمیم در 23 آگوست اجرایی خواهد شد.
با این حال، تصمیم صندوق بین المللی پول یک جنگ سخت بود و این طرح بیش از یک سال به تاخیر افتاد. برخی کشورها این طرح را مورد انتقاد قرار دادند و آن «هدیه ای به کشورهای ثروتمند و رژیم های سرکش» خواندند.
SDR های جدید به تناسب سهمیه موجود به کشورهای عضو صندوق بین المللی پول به عنوان اعتبار تخصیص داده خواهد شد. حدود 58 درصد یا 375 میلیارد دلار به کشورهای توسعه یافته و 42 درصد یا 275 میلیارد دلار به کشورهای نوظهور و توسعه یافته نظیر کشورهای با درآمد پایین اختصاص خواهد یافت.
حق برداشت مخصوص (SDRs) یک ذخیره بین المللی است که اولین بار در سال 1969 توسط IMF برای حمایت از ذخایر رسمی کشورهای عضو معرفی شد. حق برداشت مخصوص توسط ارزهای مهم بین المللی نظیر دلار آمریکا، یورو، ین، استرلینگ و یوآن حمایت می شود.
به گزارش فارس، از زمان شیوع کرونا تاکنون، صندوق بین المللی پول به کشورهای مختلف برای مقابله با خسارات اقتصادی کمک های زیادی کرده است اما تاکنون به درخواست ایران برای دریافت وام 5 میلیارد دلاری پاسخ نداده است.
انتهای پیام/
 

source

توسط ecokhabari