به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد خوش‌چهره در برنامه تیتر امشب شبکه خبر اقتصاد کشور را بیمار خواند و گفت: درک صحیح مفاهیم مشکلات بسیار مهم است. اقتصاد کشور از مشکلاتی مانند تورم و توزیع نامناسب ثروت رنج می‌برد. صرف ذکر علائم اقتصاد بیمار برای اهل‌فن قابل قبول نیست. دیدن این علائم برای افراد عادی هم میسر است درحالی که کارشناسان و اهل‌فن علت‌های بیماری اقتصادی را تشخیص می‌دهند و برای درمان آن اقدام به تحلیل می‌کنند.
وی افزود: نباید در درمان اقتصاد بیمار کشور تعجیل و یکجانبه‌نگری کرد. درمان درد اقتصاد امروز را باید از 4 دوره دولت گذشته جست‌وجو کرد.
خوش‌چهره شباهت‌های 4 دوره دولت‌های گذشته را وابستگی به "خام‌فروشی نفت" و "واردات" کالا اعلام کرد و گفت: دولت‌ها یکی پس از دیگری در این دو قلم رکورد شکستند. حاصل این عملکرد آسیب‌پذیری اقتصاد و تأثیر تحریم‌ها است.
او به دولت سیزدهم توصیه کرد با عجله تصمیم نگیرد.
محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی  هم با بیان اینکه دولت هرچه سریعتر تکلیف نرخ ارز ترجیحی را مشخص کند، گفت: باید سیاست‌های حمایتی تخصیص ارز ترجیحی به واردات کالا‌های اساسی برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر باشد.
وی افزود: نوسانات و بی‌ثباتی قیمت‌ها در بازار‌های مختلف، یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های مردم و فعالان اقتصادی در زمان حاضر است. از ابتدای سال 1399 تورم سالیانه روند صعودی گرفته است و تورم ماهیانه نیز در تیرماه 1399 به بالاترین سطح خود از آبان ماه 1397 رسید.
پورابراهیمی  گفت: بازار ارز نیز از این بحران بی‌نصیب نبوده و قیمت ارز از ابتدای سال 99 تاکنون رشد قابل توجهی را تجربه کرده است. اگرچه دولت برای کنترل بازار و جلوگیری از افزایش قیمت‌ها، واردات بسیاری از کالا‌های اساسی با ارز ترجیحی (نرخ چهار هزار و دویست تومانی) را در نظر گرفت، اما این اقدام دولت از همان ابتدا با اما و اگر‌های فراوانی روبه‌رو بود.
او کسری بودجه امسال (1400) دولت را بین 400 تا 450 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: تاکنون هیچ گونه اصلاح ساختار بودجه سنواتی در دولت گذشته انجام نشده است.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی برای جلوگیری از فشار اقتصادی بیش از این بر مردم گفت: دولت باید مابه‌التفاوت نرخ ارز ترجیحی با نرخ بازار ارز را محاسبه کند و به‌روش معقول به مردم بازگرداند.
او از دولت سیزدهم خواست قوانین اقتصادی را به‌جد اجرا کند.
پورابراهیمی گفت: دولت دوازدهم هیچ شاخص اقتصادی سالمی را به‌جا نگذاشته است.
انتهای پیام/+

source

توسط ecokhabari