قیمت فلزات اساسی در هفته جاری تحت تاثیر افزایش تولید جهانی و بالا رفتن ارزش دلار، کاهش یافت اما همچنان نسبت به ماه گذشته افزایش دارد.
به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس، قیمت انواع فلزات اساسی در بازارهای جانی علیرغم اینکه نسبت به ماه گذشته افزایش دارد اما در هفته جاری روند کاهش داشته است.
بر اساس سایت بازار بورس لندن(LME) که مرجع اصلی قیمت فلزات اساسی است، دو عامل در کاهش قیمت فلزات اساسی موثر بوده نخست اینکه فدرال رزرو آمریکا گزارش داده که نرخ بهره را در سال 2023 افزایش خواهد داد که این خبر باعث بالا رفتن ارزش دلار و کاهش قیمت فلزات اساسی شد، زمانیکه ارزش دلار بالا می رود خرید فلزات را برای خریداران با دیگر ارزها گرانتر می سازد بنابراین با کاهش تقاضا قیمت ها هم کمتر می شود.
دلیل دوم افزایش تولید فلزات اساسی است که به کاهش قیمت منجر شده است، در فصل اول امسال تولید مس در دنیا 3.7 درصد رشد داشته است.
موسسه بین‌المللی آلومینیوم» هم اعلام کرد: «ماه می سال جاری، تولید جهانی آلومینیوم ۵.۴۶ میلیون تن رشد کرد که معادل افزایش ۶ درصدی تولید در مقایسه با مدت مشابه سال قبل است. در ماه جاری هم رشد تولید آلومینیوم در بازار ادامه داشته و نتیجه این رخداد، کاهش کسری موجود در بازار و درنتیجه کاهش فشار روی قیمت آلومینیوم است.
بر اساس بازار بورس لندن، قیمت مس طی 4 روز اخیر از 9781 دلار در هر تن به قیمت 9583 دلار سقوط کرده است.
قیمت آلومینیوم هم از 2635 دلار به 2595 دلار در هر تن کاهش داشته است. قیمت روی هم با سقوط آزاد از 3043 دلار در هر تن به رقم 2970 دلار در هر تن نزول داشته است.
جدیدترین قیمت محصولات اساسی به این شرح است:
انتهای پیام/

source

توسط ecokhabari