به گزارش خبرگزاری تسنیم، سید روح اله لطیفی ،سخنگوی گمرک اظهار داشت: از ابتدای سال تا کنون، 918 نفر، که قصد خروج غیر قانونی به کشورهای دیگر از مسیر ترکیه را داشتند در مرز بازرگان توسط یگان حفاظت گمرک بازرگان، در استان آذربایجان غربی شناسایی و دستگیر  شدند.
وی افزود: این میزان کشفیات معادل کشفیات کل سال 98 و سه برابر کشفیات در سال 99 بوده است.
لطیفی در خصوص جزییات کشفیات قاچاق انسان در ماههای اخیر توضیح داد: در فروردین ماه میزان کشفیات 182نفر،در اردیبهشت 252نفر،در خرداد 67نفر، در تیرماه 271 نفر و 146نفر هم در مرداد ماه (تا دهم) توسط یگان حفاظت گمرک کشف شدند.
سخنگوی گمرک در خصوص افزایش کشفیات قاچاق انسان در گمرک گفت: علاوه بر هوشیاری و دقت پرسنل گمرک، مجهز شدن گمرکات به دستگاههای کنترلی و اسکن، سگهای مواد یاب و افزایش تجهیزات کنترلی، افزایش تنش در افغانستان و موج مهاجرت اتباع این کشور به سایر کشورها، باز شدن مرزها و و افزایش تردد کامیون های  حامل محموله های تجاری نیز از دلایل افزایش کشفیات مهاجران غیرقانونی در گمرک است.
کشف 200هزار نخ سیگار و 40بسته دارو در مرز با ترکمنستان
سخنگوی گمرک گفت: در روزهای اخیر در  گمرک مرزی “لطف آباد” استان خراسان رضوی، از کابین  کامیون خروجی به سمت ترکمنستان  200 هزار نخ سیگار قاچاق با برند کنت  و 24 قوطی نوشابه، توسط مربی سگ های مواد یاب کشف شد،  این در حالی است که راننده ضمن  ممانعت  از بازرسی محموله با فرار به  سمت درب مرزی و شکستن راه بند اصلی قصد خروج از گمرک را داشته که با هوشیاری پرسنل گمرک،  کشنده و تریلر حامل کالا توقیف شد.
لطیفی افزود:پس از هدایت کامیون به سمت درب مرزی، مجددا کلاهای قاچاق از داخل کابین راننده تخلیه شد.
سخنگوی گمرک توضیح داد: راننده برای فرار از قانون به مربی سگ موادیاب پیشنهاد رشوه داده بود که  این موضوع توسط این همکار وظیفه شناس رد و در صورتجلسه کشف نیز به آن اشاره شد.
لطیفی گفت : در کامیون دیگری در این مرز، که محموله “گرانول پلی اتیلن” صادراتی به ترکمنستان را حمل می کرد  از جعبه بغل تریلر یک جعبه مشکی حاوی 40 بسته انواع قرص  و ویتامین توسط مربی سگ موادیاب کشف  و طی صورتجلسه ای  برای انجام مراحل قانونی در  اختیار مقام ذیصلاح قرار گرفت.
انتهای پیام/

source

توسط ecokhabari