بدهی دولت به بانک مرکزی در یک سال منتهی به خرداد ماه امسال که مصادف با آخرین سال فعالیت دولت تدبیر و امید است، 70.4 درصد رشد داشته که این رشد در چند دهه اخیر بی‌سابقه است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بانک مرکزی آمار متغیرهای پولی و بانکی خرداد ماه سال جاری را منتشر کرد.
بر این اساس بدهی دولت به بانک مرکزی در خرداد ماه امسال به عدد 165 هزار و 270 میلیارد تومان رسیده که نسبت به اسفند ماه سال گذشته 43.4 درصد و در مقایسه با خرداد ماه سال 99 بالغ بر 70.4 درصد رشد داشته است.
در واقع در طول سال گذشته 38 هزار و 790 میلیارد به بدهی دولت به بانک مرکزی افزوده شد و در سه ماهه اول امسال 50 هزار و 50 میلیارد تومان این بدهی افزایش پیدا کرده است.
طبق قانون دولت می‌تواند معادل 3 درصد از بودجه عمومی را از بانک مرکزی تنخواه دریافت کند و در صورتی که دولت برای تامین بودجه مشکل داشته باشد، تنخواه بودجه تا 5 درصد قابل افزایش است. دولت از ابتدای سال جاری تا پایان خرداد ماه این رقم معادل 3.6 درصد از کل بودجه عمومی است. 
با فرض اینکه درواقع رشد 50 هزار و 50 میلیارد تومانی بدهی دولت به بانک مرکزی تاثیر 370 هزار میلیارد تومانی بر رشد نقدینگی در اقتصاد کشور داشته است.
* بدهی دولت به بانک مرکزی در دوران دولت تدبیر و امید 11 برابر شد
از ابتدای فعالیت دولت یازدهم که شهریور ماه 1392 است، بدهی دولت به بانک مرکزی از 13 هزار و 100 میلیارد تومان در پایان سال 91 به خاطر تنخواه بودجه به 14 هزار و 990 میلیارد تومان در پایان شهریور ماه رسید. بنابراین بدهی دولت به بانک مرکزی در طول 8 ساله دولت یازدهم 11 برابر شده است.
* بهانه تهاتر برای توجیه رشد شدید بدهی دولت به بانک مرکزی
به گزارش فارس، بخشی از بدهی دولت به بانک مرکزی ناشی از تهاتر بدهی دولت- بانک‌ها- بانک مرکزی بوده است. به این شکل که دولت به بانک بدهکار شده و بانک هم به بانک مرکزی بدهکار است. به پیشنهاد دولت، بدهی بانک به بانک مرکزی معادل بدهی دولت به بانک تسویه و به حساب بدهی دولت به بانک مرکزی منظور شده است. 
اما نمی‌توان این رشد را به حساب بدهی دولت به بانک مرکزی قرار نداد زیرا دولت یازدهم و دوازدهم در مقاطعی برای تامین منابع بودجه از بانک‌ها استقراض می‌کرد و در قالب قوانین سالیانه بودجه بخشی از این بدهی را به این شکل تهاتر کرد. پس در روش اول دولت به روش غیرمستقیم از بانک‌ مرکزی استقراض کرده بود و با اصلاح حساب‌ها این استقراض غیرمستقیم به استقراض مستقیم تبدیل شد.
انتهای پیام/
 

source

توسط ecokhabari