ایسنا/لرستان معاون وزیر راه و شهرسازی از افتتاح و بهره‌برداری ۳۲۰ کیلومتر آزادراه تا پایان امسال در کشور خبر داد.
دکتر خیرالله خادمی عصر امروز در مراسم افتتاح آزادراه خرم‌آباد- بروجرد با بیان اینکه در چند سال اخیر اقدامات بزرگی در بحث توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل کشور (ریلی، آزادراهی و بزرگراهی) انجام شد و یا در حال انجام بوده که اکثر این پروژه‌ها با همیاری و همکاری قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) در این شرایط بد اقتصادی به انجام رسیده است، اظهار کرد:  در دو سال گذشته برای ساخت و تکمیل ۲۰۰۰ کیلومتر مسیر ریلی قراردادی با قرارگاه منعقد کرده‌ایم که اقدام بسیار بزرگی در زیر ساختی کشور به شمار می‌آید.
وی افزود: در بخش‌های ریلی، آزادراهی و بزرگراهی براساس دستور مقام رهبری اولویت‌بندی کردیم به طوریکه در این مدت ۱۵۰۰ کیلومتر پروژه ریلی، ۶۲۰ کیلومتر آزادراه و ۳۰۰۰ کیلومتر بزرگراه در دستور کار وزارت راه و شرکت زیرساخت قرار گرفت.
معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: در طی این دو سال کاری سنگین را با وضعیت محدود منابع اقتصادی و با برنامه‌ریزی انجام شده آغاز کردیم؛ در بخش ریلی ۷۰۰ کیلومتر ریل روی زمین مانده بود که با تلاش جهادی هفته گذشته بخشی از آن را به بهره‌برداری رساندیم.
خادمی با بیان اینکه در سال ۹۹ ریل ملی را  با همت صنعتگران در کشور تولید کردیم و در هیچ جا مشکل ریلی وجود ندارد، گفت: سال گذشته ۲۲۱ کیلومتر آزادراه به بهره‌برداری رسید، اضافه کرد: همچنین در چند روز آینده ۷۶ کیلومتر آزادراه به بهره‌برداری می‌رسد؛ همچنین ۳۲۰ کیلومتر باقیمانده نیز پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد دارد که امیدواریم تا پایان امسال به بهره‌برداری برسد.
مدیرعامل شرکت ساخت توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور عنوان کرد: در هیج جا مشکل ریل نداریم؛ ۳۷۰ کیلومتر از مسیر ریلی توسط قرارگاه خاتم انجام شده است.
متوسط آزادراه سازی در کشور ۸۰ کیلومتر است
خادمی متوسط آزادراه سازی در کشور را  ۸۰ کیلومتر بیان کرد و با اشاره به اینکه در دو سال قرار است ۶۲۰ کیلومتر آزادراه ساخته و تحویل داده شود، تصریح کرد:  آزادراه‌ها، شاهراه‌ها و اصلی‌ترین خطوط حمل و نقل کشور هستند که تاکنون در این بخش ۳۲۰ کیلومتر افتتاح شده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص اتصال شاهراه از مرکز کشور به جنوب گفت: اولین آزادراهی که طراحی شده از تهران- قم-اراک-بروجرد- خرم‌آباد- اندیمشک-اهواز- بندر امام خمینی (ره) بوده و یکی از استراتژیک‌ترین و بااصالت ترین آزادراه‌های کشور است که مسیر ۸۷۰ کیلومتری را به بندر امام می‌رساند.
وی با بیان اینکه ۶۰ درصد جمعیت کشور در غرب قرار دارند و  برای ترانزیت به بازرگان و  سپس به اروپا از دریاهای جنوب تنها مسیر شاهرایی این مسیر بوده و این آزادراه با اصالت و برنامه در حمل و نقل در کشور است،  عنوان کرد: بخش‌هایی از این آزاد راه خرم‌آباد-زال- اندیمشک به بهره‌برداری رسیده و از بندر امام – اهواز نیز به صورت چهارخطه انجام شده است.
قطعه اراک ظرف سه سال به انجام می‌رسد
خادمی گفت: گلوگاه مسیر این محدوده خرم‌آباد- بروجرد بوده که باید تا اراک به انجام برسد که ظرف دو سه سال آینده قطعه اول که در اراک است نیز به انجام خواهد رسید.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه علاوه بر اینکه آزادراه خرم‌آباد- بروجرد گردنه‌هایی را حذف و در حمل و نقل موثر است سبب تحول در لرستان می‌شود و با اتصال این مسیر به اراک، مسیر خرم‌آباد به تهران به ۳.۵ ساعت کاهش پیدا می‌کند، افزود: آزادراه مذکور به طول ۱۳۵ کیلومتر تا اراک است، ۶۰ درصد این پروژه توسط دولت و ۴۰ درصد توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) انجام می شود.
وی خاطرنشان کرد: ۲.۶ هزار میلیارد تومان برای پروژه آزاد راه هزینه شده که البته ارزش آن بیش از ۷۰۰۰ میلیارد تومان است.
خادمی گفت: یکی از ویژگی‌های این پروژه داشتن عریض‌ترین تونل به طول سه و نیم کیلومتر با عرض سه خط است که چنین تونلی با این خصوصیات در هیچ جای کشور وجود ندارد.
وی در خصوص پل کاکارضا گفت: این پروژه نیز تکمیل و بهسازی شده و از فردا آماده بهره‌برداری است که با حضور مسئولین استانی افتتاح خواهد شد.
انتهای پیام

source

توسط ecokhabari