به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، گزارش ها حاکی است که شیوع انواع جدید ویروس کرونا در جهان و صادرات کندتر از حد انتظار نفت ایران، تا پایان سال جاری میلادی بر بازارهای جهانی نفت تأثیر خواهد گذاشت و همچنان علت اصلی نوسان قیمت ها خواهد بود.
بر اساس نظرسنجی ماهانه رویترز، به نظر می رسد پیش بینی قیمت 70 دلار برای هر بشکه نفت برنت تا پایان سال 2021 بیشتر از قیمت پیش بینی شده قبلی یعنی 80 دلار به واقعیت نزدیک باشد.
نظرسنجی انجام شده از 38 تحلیلگر نشان می دهد که قیمت نفت برنت ممکن است حدود 68.76 دلار برای هر بشکه باشد که کمی بیشتر از برآورد 67.48 دلار در ماه ژوئن است. تا کنون امسال، معیار جهانی معادل 66.57 دلار بوده است.
کارستن منکه، تحلیلگر موسسه جولیوس بائر، در این باره گفت: نوسانات بیماری کووید-19 تا پایان سال بیشتر از عرضه و تقاضا بر روند بازار مصرف تأثیر می گذارد در حالی که انتظار نداریم سیاستمداران دیگر اقدامات سخت و گسترده ای را برای قرنطینه اعمال کنند.
این کارشناس افزود که انتظار می رود سیاست نفتی همچنان یکی دیگر از عوامل بی ثباتی باشد، به خصوص اگر قیمت ها در تابستان امسال از حد خود فراتر برود و تولیدکنندگان را تحت فشار قرار دهد تا واکنش نشان دهند.
پیش از این، سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش (ائتلاف اوپک پلاس) توافق دیگری را برای افزایش تولید نفت به میزان دو میلیون بشکه در روز از آگوست تا دسامبر 2021، پس از رسیدن قیمت به بالاترین سطح 2.5 سال گذشته، منعقد کردند.
اگرچه اوپک پلاس و آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده اند که تقاضا تا سال آینده به سطح قبل از همه گیری برسد اما چین و دیگر کشورهای آسیایی هنوز در حال اعمال محدودیت های کرونایی به علت افزایش موارد ابتلا هستند.
قیمت جهانی نفت خام نیز تحت تأثیر تأخیر در بازگشت نفت ایران، که در حال حاضر منتظر لغو تحریم های آمریکا است، قرار می گیرد.
سوورو سرکر، تحلیلگر بانک DBS می گوید: به نظر می رسد که داستان (افزایش تولید نفت) ایران در سال 2022 رخ خواهد داد و این موضوع چشم اندازهای بازار نفت را در آینده نزدیک افزایش می دهد اما احتمالاً قیمت نفت را در نیمه اول 2022 کاهش خواهد داد.
انتهای پیام/
 

source

توسط ecokhabari