رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی تهران با بیان اینکه اطلاعات به‌دست آمده از اشتغال ایجاد شده در فضای مجازی کامل نیست، گفت: نقص اطلاعات سبب فقدان راهبرد برای این حوزه شده است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران، مسعود شفیعی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران در این جلسه با بیان اینکه اطلاعات به‌دست آمده از میزان اشتغال ایجاد شده در فضای مجازی اطلاعات دقیق و کاملی نیست، گفت: نقص اطلاعات در این حوزه سبب شده نتوان راهبری جامع و کاملی در این حوزه داشت و برای توسعه این حوزه اقدام اساسی در چارچوب قانون انجام داد.
وی ادامه داد: وظیفه قانونی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران این است که در حوزه اشتغال راهبری داشته باشد اما با وجود اشتغال‌های بی‌شمار ایجاد شده در فضای مجازی نمی‌توان رصدی از این فضا داشت و راهکارهایی برای بهبود کسب و کارهای اینترنتی ارائه داد.
شفیعی تاکید کرد: این‌که فضای مجازی و حوزه ICT، در حوزه اشتغال به آسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و برخی بروکراسی‌های اداری را ندارد، نقطه قوت این فضاست و ما به دنبال ایجاد محدودیت و سنگ‌اندازی در فضای تجارت الکترونیک نیستیم.
وی با اشاره به دعوت از همکاران معاونت آمار و اطلاعات سازمان در این جلسه خاطرنشان‌کرد: یکی از مأموریت‌های معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت اجرای طرح‌های آماری در خصوص اشتغال برای رصد میزان اثربخشی برنامه‌های اشتغال در استان است و در حوزه ICT نیز نیازمند رصد فعالیت‌ها و میزان اشتغال هستیم تا بتوانیم اثر بخشی طرح‌های اشتغال در این حوزه را مورد بررسی قرار دهیم.
مرتضی رضایی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان تهران نیز در این جلسه بیان کرد: دسترسی آسان هموطنان به فضای کسب و کار در بستر فضای مجازی مزیتی است که باید حفظ و تقویت شود اما در چارچوب قانونی نیز باید بتوان اطلاعات اشتغال را به‌منظور برنامه‌ریزی کامل‌تر رصد کرد.

ابهام در تعاریف اشتغال اینترنتی
مسعود افشین معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران نیز در این جلسه گفت: در حوزه طرح‌های آماری تاکنون آمار اشتغال مشاغل جدا از مشاغل حوزه ICT مورد بررسی قرار می‌گرفت و برای به‌دست‌آوردن آمار اشتغال در این حوزه با چالش‌هایی از جمله نداشتن تعریف واحد از اشتغال در این حوزه، سازمان‌ها و ارگان‌هایی که با این مشاغل مرتبط هستند و حوزه جغرافیایی نامتمرکز این مشاغل روبه‌رو هستیم.
شهرام عدالتی معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران نیز در این جلسه با اشاره به گسترش بدون مرز تجارت الکترونیک در جهان و به تبع آن کشور افزود: در برنامه ششم توسعه که در سال پایانی اجرای آن قرار داریم الزام رشد و توسعه در این فضا وجود داشت و بیشترین سهم از رشد اقتصادی در استان تهران نیز در این فضا دیده شده بود.
وی ادامه داد: با این وصف ترسیم آینده تهران بدون در نظر گرفتن تجارت الکترونیک و مشاغل تحت وب شدنی نیست اما با توجه به پیچیدگی این فضا باید گام به گام جلو رویم.
عدالتی تاکید کرد: در برنامه هفتم توسعه حوزه تجارت الکترونیک از پیشران‌های اقتصادی در کشور خواهد بود و از هم‌اکنون باید برای تدوین برنامه هفتم توسعه در حوزه اشتغال برای این حوزه سهم اساسی قائل شویم.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران در پایان این جلسه با جمع‌بندی نظرات ارائه شد، گفت: با توافق مرکز آمار ایران و مرکز ارتباطات و فناوری اطلاعات لازم است در پرسشنامه‌های مرکز آمار ایران در طرح‌های آماری بازنگری صورت گیرد و شاخص‌های سنجش اشتغال در فضای مجازی نیز در این پرسشنامه‌ها گنجانده شود.
شفیعی ادامه داد: در حوزه فضای مجازی باید شاخص‌های سنجش میزان اشتغال از جمله ساعت- نفر و… مورد بازنگری قرار گیرد و با داده‌های در دسترس در فضای مجازی در این حوزه گام برداریم.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط ecokhabari