وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: شکستن حلقه فقر و جلوگیری از افتادن در سیاه چاله آن با ایجاد اشتغال پایدار مبتنی بر مهارت های آموزش های فنی و حرفه ای مقدور است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری در آئین گشایش نوزدهمین دوره مسابقات ملی مهارت که با حضور معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد، اظهار داشت: شکستن حلقه فقر و جلوگیری از افتادن در سیاه چاله آن با ایجاد اشتغال پایدار مبتنی بر مهارت‌های آموزش‌های فنی و حرفه‌ای مقدور است. توسعه انسانی و نیروی انسانی، مهمترین دارایی و سرمایه در جهان امروز است، توجه به جایگاه رفیع و بلند مربیان، اساتید و معلمان این حوزه ضروری است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: نهضت مهارت افزایی، بدون حضور صنعتگران، صاحبان کار و کارآفرینان امکان پذیر نیست و باید شرایط مهیا شود تا بتوانند مهارت آموزی را به موضوعی ملی تبدیل کنند.‌
وی با بیان اینکه حضور معاون اول در سازمان فنی و حرفه‌ای، نقطه عطفی در تاریخ این سازمان است، خطاب به وی گفت: حضور شما برای این سازمان ارزشمند است و امیدوارم، منشأ خیر و برکت و اثر در توسعه مهارت باشد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: در عصر حاضر، مهارت آموزی اهمیت زیادی دارد و واحدهای صنعتی به این نتیجه رسیده‌اند که با اداره سنتی واحد خود بدون استفاده از مهارت و فن امکان ادامه حیات امکانپذیر نیست.
وی با بیان اینکه اهمیت اینترنت اشیا، بلاک چین و هوش مصنوعی توضیح داد: در کنار آموزش فنی حرفه‌ای به کمک بخش خصوصی، بنیادهای اینترنت اشیا، بلاک چین و هوش مصنوعی را تأسیس کرده و در حال توسعه آن هستیم.‌
شریعتمداری تصریح کرد: در زمینه تولید محصولات الکترونیک مجازی و آی تی، اپلیکیشن‌ها و نرم افزارها قدم‌های بزرگی برداشته شده است.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی به موضوع مهارت آموزی در مدارس، آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌ها نیز پرداخت و گفت: به رغم اینکه کرونا باعث شد آموزش مراکز فنی و حرفه‌ای در سال ۹۹ که اوج کرونا بود از سال ۹۸ کمتر باشد، ولی با آموزش ۳۶ هزار نفر بیشتر در مراکز کار و دانش تا حدودی این موضوع جبران شد و حدود ۲۰۴ هزار نفر در سال ۹۹ در کار و دانش، مهارت‌های فنی حرفه‌ای آموزش دیدند.
شریعتمداری بر توسعه مهارت آموزی در دانشگاه‌ها نیز تاکید کرد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: فعالیت‌های سازمان فنی و حرفه‌ای باید در سطوح پایین آموزش، به صورت ویژه به مردم سپرده شود و سازمان در جایگاه مشاور، هادی و کمک کننده قرار بگیرد.
وی گفت: نقش آموزش فنی حرفه‌ای در ارتقا بهره‌وری در کشور مهجور است، با داشتن مهارت در زندگی خانوادگی، اجتماعی و شغلی می‌توان زندگی بهتری داشت.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص مهارت آموزی و مسئله آسیب‌های اجتماعی نیز گفت: استفاده از مهارت در آسیب‌های اجتماعی در دستور کار قرار داشته؛ بالا بردن سطح آموزش‌ها و شکوفا کردن استعداد کسانی که دارای معلولیت ظاهری هستند اما توانایی فنی و مهارتی بالایی دارند در این دوره با همکاری سازمان فنی حرفه‌ای و بهزیستی پیگیری شد و جریان بازتوانی مهارتی این مجموعه مورد توجه قرار گرفت.
وی در خصوص آموزش مهارتی سربازان وظیفه، خاطر نشان کرد: با فراگیری آموزش فنی و حرفه‌ای این دوره با ارزش بیشتری سپری می‌شود.
شریعتمداری افزود: آموزش مهارتی سربازان می‌تواند برای پیدا کردن شغل مناسب بعد از سربازی بسیار مؤثر باشد، هم در معاونت اشتغال و هم در سازمان فنی و حرفه‌ای توسعه این آموزش‌ها به طور ویژه دنبال می‌شود.
گفتنی است، نوزدهمین دوره مسابقات ملی مهارت، به صورت نمادین در رشته‌های لوله کشی و اجرای سیستم‌های گرمایشی با ۸ رقابت کننده از استان‌های سمنان، بوشهر، خراسان رضوی، اردبیل، ایلام، زنجان، یزد و کردستان در مرکز تربیت مربی کرج برگزار شد.
کپی شد

source

توسط ecokhabari