عضو انجمن فولاد با بیان اینکه تصمیمات خلق‌الساعه وزارت صمت به صنعت فولاد خسارت وارد کرده است، گفت: بخشنامه وزارت صمت در سال گذشته هزار میلیارد تومان به صنعت فولاد خسارت زد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، صنعت کشور این روزها در کنار محدودیت‌های ناشی از اعمال تحریم‌ها و همچنین شرایط کرونا با برخی معضلات داخلی نیز روبرو است که در این مورد می‌توان به اعمال برخی تصمیمات یک شبه از سوی دستگاه‌های مرتبط اشاره کرد.
این تصمیمات زیان‌هایی را برای تولیدکنندگان به همراه دارد و در عین حال باعث بروز مشکلاتی در فروش داخلی و خارجی شرکت ها نیز می‌شود.
بهادر احرامیان، عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد در این مورد اظهار داشت: بزرگترین ضرر حاصل از تصمیمات خلق‌الساعه وزارت صمت، گره زدن تنظیم بازار داخل به صادرات است که شرکت ها را ملزم به رعایت برخی موارد داخلی در برابر صدور مجوز برای صادرات می‌کند.
وی افزود: این بزرگترین سیاست‌گذاری اشتباه دست اندرکاران بود که رقم خورد و در مقابل، نه تنها قیمت‌ها کنترل نشد، بلکه موجب صدمه به صادرات بخش فولاد کشور شد و اعتبار شرکت‌های ایرانی در عرصه بین‌المللی کاهش یافت.
وی با اشاره به بخشنامه سال گذشته درباره صادرات فولاد توسط وزارت صمت، گفت: این بخشنامه خسارت زیادی به شرکت‌های فولادی وارد کرد و برآوردها حاکی است که هزینه‌های مستقیم و غیر مستقیم که به صنعت فولاد وارد شد، حدود هزار میلیارد تومان بوده است.
احرامیان بیان کرد: علاوه بر این، همین بخشنامه ها بر روی مشتریان طرف معامله نیز اثرگذار بوده و شرکت‌های ایرانی را در زمره شرکت‌هایی با قوانین کم ثبات قرار می‌دهد و به همین دلیل طرف های مقابل در معامله خواستار تخفیف می‌شوند.
برخی کاربران سامانه «فارس من» با ثبت سوژه‌ای با عنوان «درخواست تعقیب قضایی برای مباشرین در رانت فولاد» خواستار برخورد با عاملان زیان شرکت‌های فولادی و سهامداران آنها شدند.
انتهای پیام/ب

source

توسط ecokhabari