شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در یک روند رو به رشد امروز با افزایش 8 هزار و 758 واحد روبه‌رو شد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،‌ بورس اوراق بهادار تهران که این روزها تحت تأثیر افزایش نرخ ارز روند افزایشی به خود گرفته است، امروز هم در یک روند رو به افزایش شاخص کل با رشد 8786 واحد به رقم یک میلیون و 360 هزار و 285 واحد رسید.
همچنین شاخص کل با معیار هموزن با افزایش 1169 واحد به رقم 402 هزار و 89 واحد رسید.
ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 479 هزار میلیارد تومان رسید.
معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از 6.9 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 790 هزار معامله و به ارزش 5 هزار و 520میلیارد تومان داد و ستد کردند.
اگر ارزش معاملات امروز فرابورس را هم که به 2 هزار و 368 میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم ارزش معاملات دو بازار به بیش از 7 هزار و 889 میلیارد تومان رسیده است.
امروز همه شاخص‌های بورس سبز بودند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با 0.65 درصد افزایش روبه‌رو شدند و این دو شاخص با معیار هموزن 0.29 درصد افزایش یافتند.
شاخص آزاد شناور 0.37 درصد رشد کرد ، شاخص بازار اول بورس 0.48 درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم بورس 0.86 درصد افزایش یافت که نشان می‌دهد حقوقی‌ها بیشتر خرید کرده‌‌اند.

نقشه معاملات امروز بورس تهران
امروز نمادهای هلدینگ معادن و صنایع معدنی خاورمیانه، پتروشیمی خلیج‌فارس، پتروشیمی پارس، سرمایه‌گذاری غدیر، مخابرات ایران و بانک پارسیان به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و نمد پالایش نفت تهران بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته است.
نمادهای پرتراکنش امروز شامل سپید ماکیان، ملی مس ایران، دارویی برکت، سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی، ایران‌خودرو،‌لیزینگ کارآفرین و پتروشیمی بوعلی‌سینا بوده‌اند.
در فرابورس ایران هم شاخص کل امروز با افزایش 163 واحد به رقم 19 هزار و 957 واحد رسید.
ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 100 هزار میلیارد تومان رسید.
معامله‌گران امروز در فرابورس بیش از 1.7 میلیارد تومان سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 368 هزار فقره معامله و به ارزش 2 هزار و 368 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

روند یکساله شاخص بورس تهران
نمادهای بیمه پاسارگاد، آریا ساسول، فولاد ارفع، فرابورس ایران و سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.
نمادهای صبا تأمین و پتروشیمی تندگویان بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشتند.
امروز نمادهای پرتراکنش شامل محصولات کاغذی لطیف‌، توزیع غذای دنا آفرین فدک، پلیمر آریاساسول، گسترش صنایع روی ایرانیان،‌تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان، سرمایه‌گذاری هامون صبا و چوب خزر کاسپین بوده‌اند.

وضعیت امروز پالایش یکم
خریداران پالایش یکم بعد از 11 ماه همچنان با 31 درصد زیان مواجهند،‌هر واحد پالایشی در شهریور سال 99 به مردم 10 هزار تومان فروخته شد،‌ امروز به 6938 تومان معامله می‌شود. قرار بود واحد پالایشی با 30 درصد تخفیف ارائه شود و نیز قرار شد زیان خریداران با سهام جایزه جبران شود که هنوز این وعده محقق نشده است.
به گزارش فارس، عمده رشد شاخص در هفته جاری به خاطر تقویت نرخ دلار در بازار است که سرمایه‌گذاران احساس می‌کنند شرکت‌های بورسی به ویژه صادراتی‌ها در آینده رشد خواهند کرد، اما رشد شاخص در صورتی مناسب است که از محل تولید و بهره‌وری در شرکت‌های بورسی و فرابورسی اتفاق بیفتد.
قیمت دلار در بازار آزاد ایران به 25500 تومان رسید.
انتهای پیام/ب

source

توسط ecokhabari