یک فعال کارگری می گوید اگر به درآمدهای نفتی متکی نبودیم، ناچار می شدیم به سمت یک اقتصاد تولید محور با اشتغال پایدار حرکت کنیم ولی متاسفانه به جای آنکه به سمت و سوی کارآفرینی و تولیدمحوری برویم که اشتغال پایدار ایجاد کنیم دنبال سودهای لحظه ای رفتیم و به فروش نفت متکی شدیم.
ناصر چمنی در گفت‌وگو با ایسنا در ارزیابی وابستگی اقتصاد کشور به نفت و تاثیر آن بر تولید و اشتغال داخلی گفت: اعتقاد من این است که شاید اگر نفت نداشتیم وضعیت کشور ما خیلی بهتر از امروز بود، شما ببینید ترکیه نفتی ندارد و همین مساله باعث شده تا به سمت تولید محوری حرکت کنند و از ظرفیت بخشهایی مثل گردشگری استفاده کند.
وی ادامه داد: کشور ژاپن و مالزی هم چون نفت نداشتند مجبور شدند که به سمت اقتصاد تولید محور حرکت کنند، اقتصادی که خودشان در آن تولید و صادرات کنند.
این فعال کارگری تصریح کرد: یکی از عوامل موثر برای وجود یک اقتصاد توانمند، داشتن ارتباط با دنیا است تا در سایه ارتباط، مبادلات خود را توسعه دهند و محصولاتشان را به کشورهای همسایه بفروشند.
چمنی یادآور شد:عربستان، کویت، امارات و قطر همگی نفت دارند ولی چگونه می شود که وقتی بررسی می کنیم به لحاظ رشد اقتصادی و صادرات در وضعیت مطلوب تری قرار دارند؟
وی ادامه داد: سیر نفت در کشور ما به گونه ای بوده که هر دولتی که سر کار آمده اولین پایه و مبنای اقتصادی اش را درآمد نفت قرار داده و این امر باعث شده تا نتواند به سمت یک اقتصاد تولید محور با ایجاد اشتغال پایدار حرکت کند.
این فعال حوزه کار خاطرنشان کرد: اگر تحریم ها را به درستی مدیریت می کردیم شاید رشد اقتصادی واقعی داشتیم نه رشد اقتصادی که بر مبنای فروش نفت باشد ولی متاسفانه به جای آنکه به سمت و سوی کارآفرینی و تولیدمحوری بریم که اشتغال پایدار ایجاد کنیم دنبال سودهای لحظه ای رفتیم و به فروش نفت متکی شدیم و این امر باعث شد تا درآمد آسان و سهل الوصولی در اختیار دولتها قرار بگیرد بدون آنکه در خصوص آن آینده نگری کنند.
انتهای پیام

source

توسط ecokhabari