مطابق تازه ترین آمار عملکرد طرح یارانه دستمزد حدود ۳۷ هزار نفر در این طرح ثبت نام کرده و بیش از ۳۰ هزار نفر از کارجویان موفق به بستن قرارداد با کارفرما شده اند.
به گزارش ایسنا، طرح یارانه دستمزد یکی از طرح‌های موثر در زمینه توسعه اشتغال است که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در چند سال گذشته با هدف جذب فارغ التحصیلان به بازار کار و تشویق کارفرمایان به استفاده از نیروی کار شغل اولی اجرا در آورده است.
این طرح در آغاز در  استان ایلام، کردستان، لرستان، کرمانشاه، چهارمحال وبختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان عملیاتی شد و مدتی بعد استانهای آذربایجان غربی، اردبیل، خوزستان، بوشهر، خراسان شمالی، گلستان، مازندران و هرمزگان به این طرح پیوستند و در مجموع ۱۶ استان مشمول پرداخت یارانه دستمزد شناخته شدند.
بر اساس تازه ترین گزارش آماری ازطرح یارانه دستمزد، تاکنون حدود ۳۷ هزار نفر ثبت نام کرده که از این تعداد بیش از ۳۰ هزار نفر موفق به انعقاد قرارداد کار شده اند.
همچنین بیش از ۶۵۰۰ کارفرما استقبال خود را نشان داده و در این طرح مشارکت داشته اند.
این آمار در مقایسه با سال گذشته رشد قابل توجهی داشته و روند ثبت نام کارجویان و کارفرمایان از ابتدای امسال سرعت بیشتری به خود گرفته است.

بررسی توزیع جغرافیایی اجرای طرح حاکی از آن است که استان خوزستان با ثبت بیشترین تعداد داوطلب، کارفرما و قرارداد منعقده پیشتاز این طرح بوده است.

به موجب طرح یارانه دستمزد، آن دسته کارفرمایانی که از ظرفیت فارغ التحصیلان دانشگاهی در واحدهای خود استفاده و زمینه جذب آنها را فراهم کنند از ۳۰ درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار به عنوان یارانه بهره مند می شوند.
این طرح با هدف کاهش هزینه های بکارگماری نیروی کار جدید برای کارفرمایان و به منظور پایداری تولید، حفظ اشتغال، افزایش فرصتهای شغلی و حمایت از بنگاههای خصوصی و تعاونی در استانهای مشمول به اجرا درآمده و مناطق کم برخوردار از اشتغال و بنگاههای به شدت آسیب دیده از ویروس کرونا در اولویت اجرای این طرح قرار گرفته اند به نحوی که وزارت کار با اصلاح طرح پرداخت یارانه دستمزد، بنگاههای به شدت آسیب دیده از ویروس کرونا و فعال در یکی از ۱۴ رسته مصوب شده را در اولویت اجرای این طرح قرار داد.
جویندگان کار برای بهره‌مندی از این طرح باید مدرک تحصیلی دیپلم و بالاتر داشته باشند و سن آنها از ۳۷ سال تمام بیشتر نباشد؛ شرط سنی برای زنان سرپرست خانوار جوینده کار نیز تا سقف ۴۵ سال تعیین شده است.
به گزارش ایسنا، متقاضیان و کارفرمایان در صورت تمایل به ثبت نام در این طرح به سامانه https://pyd.mcls.gov.ir مراجعه کنند.
انتهای پیام

source

توسط ecokhabari