محققان امنیتی از ادامه حملات هک توسط جاسوسان روسی با وجود فشار آمریکا به کرملین برای توقف عملیاتهای سایبری خبر دادند.
به گزارش ایسنا، شرکت امنیت سایبری ریسک آی کیو در گزارشی اعلام کرد که بیش از ۳۰ سرور فرمان و کنترل را شناسایی کرده که از سوی خلافکاران سایبری برای ارسال فرمان به شبکه های آلوده یا دریافت اطلاعات مسروقه استفاده می شوند و مرتبط به گروه هکری تحت حمایت دولت به نام APT۲۹ یا Cozy Bear هستند. این گروه از این سرورها برای بکارگیری نرم افزار مخربی به نام “وِل مِس” استفاده می کنند. حروف اختصاری APT به انگلیسی مخفف عبارت “تهدید مستمر پیشرفته” بوده و واژه ای است که برای توصیف گروههای هک تحت حمایت دولتی استفاده می شود.
سازمانهای جاسوسی آمریکا، انگلیس و کانادا ژوییه سال گذشته اعلام کرده بودند که گروه APT۲۹ قطعا بخشی از سرویسهای اطلاعاتی روسیه بوده و این گروه را به هک سازمانهایی که در ساخت واکسن کووید ۱۹ مشارکت داشتند و سرقت اطلاعات متعلق به آنها متهم کردند. همین گروه ظاهرا در هک کمیته ملی دموکراتیک در سال ۲۰۱۶ و رخنه به شرکت سولار ویندز که سال میلادی گذشته برملا شد، دست داشته است.
سفارت روسیه در واشنگتن به بیانیه ای که پیشتر منتشر کرده بود و در آن از خبرنگاران خواسته بود اتهام زنی را متوقف کنند، اشاره و اعلام کرد مطمئن است مذاکرات با آمریکا در ارتباط با فضای سایبری، امنیت زیرساخت اطلاعات کشورها را بهبود خواهد بخشید.
نماینده کاخ سفید در این باره حاضر نشد اظهارنظر کند. جو بایدن، رییس جمهور آمریکا و ولادیمیر پوتین همتای روسی وی در دیداری که ۱۶ ژوئن داشتند درباره ادامه حملات هک گفت و گو کردند. فشار آمریکا به روسیه عمدتا بر سر متوقف کردن حملات باج افزاری است. سلسله حملات باج افزاری که گفته می شود گروههای هک روسی عامل آنها بودند، زیرساختهای حیاتی آمریکا از جمله شبکه خط لوله سوخت رسانی شرکت کلونیال پایپ لاین را مختل کرد. بایدن پس از این دیدار گفت پوتین درک می کند که اگر روسیه دوباره در انتخابات آمریکا مداخله کند، واشنگتن پاسخ خواهد داد.
شرکت “ریسک آی کیو” در گزارش خود اعلام کرد سرورهایی که شناسایی کرده همچنان فعال هستند و بدافزار منتشر می کنند اما محققان امنیتی می گویند اطلاعات کافی ندارند که نشان دهد چه کسانی اهداف این بدافزار هستند یا بدافزار مذکور چطور بکار گرفته شده است.
بر اساس گزارش بلومبرگ، رییس جمهور آمریکا در دیدار با پوتین فهرستی از زیرساختهای حساس در آمریکا را ارائه و اعلام کرده بود اگر این تاسیسات هدف حمله سایبری قرار گیرند، به منزله تهدید جدی برای امنیت ملی کشورش خواهد بود. بایدن پس از این دیدار اظهار کرده بود: بعضی از زیرساختهای حیاتی باید خط قرمز برای حمله سایبری یا هر گونه حمله دیگری شمرده شوند. من به روسها فهرستی از ۱۶ نهاد خاص را دادم که تحت سیاست آمریکا زیرساخت حیاتی به شمار می روند و از بخش انرژی تا سیستمهای آب را شامل می شوند.
انتهای پیام

source

توسط ecokhabari