معاون وزیر کار از پرداخت تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی ساخت و فروش اقساطی مسکن برای زنان سرپرست خانوار خبر داد و گفت: زنان کارگر سرپرست خانوار که در سامانه طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام کرده اند از این بسته حمایتی بهره مند خواهند شد.
به گزارش ایسنا، به دنبال تصویب بسته حمایتی کمک به تامین مسکن زنان سرپرست خانوار در ستاد ملی زنان و خانواده، معاون اول رئیس جمهوری تصویب نامه مربوط به بسته حمایتی کمک به تأمین مسکن زنان سرپرست خانوار دهک‌های یک تا شش درآمدی را ابلاغ کرد.
این بسته حمایتی، براساس توزیع آماری زنان سرپرست خانوار ثبت شده در طرح اقدام ملی مسکن، برآورد هزینه ساخت واحد مسکونی و منابع یارانه ای مورد نیاز سهم دولت با استناد به سیاست های کلی خانواده و بند ۳ سیاستهای کلی نظام در بخش مسکن ابلاغیه مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم برنامه ریزی دولت در جهت تأمین مسکن گروه های کم درآمد و نیازمند جامعه، تهیه و تصویب شده است.
برابر اعلام معاونت فرهنگی اجتماعی وزارت کار، سهم آورده نقدی زنان سرپرست خانوار واجد شرایط طرح اقدام ملی مسکن برای مالکیت یک واحد مسکونی ۸۰ متری تنها ۳۰ میلیون تومان و هنگام تحویل واحد مسکونی خواهد بود و مابقی هزینه آن در قالب تسهیلات ارزان قیمت و کمک های بلاعوض خواهد بود.
به دنبال امضای تفاهم نامه ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی برای کارگران و بازنشستگان که دی ماه ۱۳۹۸ میان وزارت کار و وزارت راه و شهرسازی به امضا رسید، امکان ثبت نام چهار گروه کارگران، بازنشستگان، مستمری بگیران و زنان کارگر شاغل سرپرست خانوار در سامانه جامع اقدام ملی مسکن فراهم شد.
پیش از این صادقی فر، معاون وزیر کار به ایسنا گفته بود ۶۳ هزار نفر از ثبت نام کنندگان طرح اقدام ملی مسکن را زنان سرپرست خانوار تشکیل می دهند.
بر اساس اعلام وی تا سال گذشته تعداد زنان سرپرست خانوار شاغل کارگری ۸۹۵۱ نفر  بوده که حدود ۲۱ هزار و ۷۲۴ نفر از آنها جزو دهکهای یک تا سه هستند و بر همین اساس تامین مسکن این گروه از اقشار جامعه در اولویت دولت قرار دارد.
دولت در راستای کمک به جامعه هدف طرح مسکن ملی اعم از کارگران، بازنشستگان، مستمری‌بگیران و زنان کارگر سرپرست خانوار دهک‌های یک تا شش کشور تسهیلات و کمکهای اعتباری ویژه ای در طرح اقدام ملی مسکن در نظر گرفته تا این قشر در ادامه پرداخت‌ آورده دچار مشکل نشوند و از امکان خانه دار شدن بهره مند شوند.
ابراهیم صادقی فر، معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در تشریح جزئیات بهره مندی زنان سرپرست خانوار از این بسته حمایتی اظهار کرد: متقاضیان واجد شرایط بر اساس دهکهای درآمدی اولویت بندی شده اند و اقدامات ویژه ای دراین بسته حمایتی برای آنها پیش بینی شده است.
آنطور که وی گفته پرداخت تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی ساخت و فروش اقساطی برای هر واحد مسکونی برای زنان سرپرست خانوار دهکهای یک تا سه با نرخ سود ۴ درصد و برای زنان سرپرست خانوار دهکهای چهار تا شش با نرخ سود ۹ درصد خواهد بود.
به گفته صادقی فر، معافیت صد درصدی هزینه عوارض صدور پروانه ساختمانی، کمک بلاعوض ۳۰ میلیون تومانی توسط دولت، پرداخت ۳۰ میلیون تومان کمک بلاعوض توسط دستگاه های حمایتی از جمله کمیته امداد امام خمینی (ره)، بنیاد مستضعفان و حساب ۱۰۰ حضرت امام (ره)، از جمله اقدماتی است که در این مصوبه پیش بینی شده است.
به گزارش ایسنا، تهیه این بسته حمایتی با همکاری وزارت راه و شهرسازی صورت گرفته و انتظار می رود با کاهش سهم آورده متقاضیان، پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و حذف عوارض صدور پروانه ساختمانی، تامین مسکن کارگران زن سرپرست خانوار تسهیل شود.
انتهای پیام

source

توسط ecokhabari